В Одесі відбулися сьомі Липівські читання

rog&levus-in-odesa

13 листопада 1923 року у Винниках поблизу Львова помер видатний діяч українського національного руху, письменник, політик, лікар, Іван Львович Липа, батько ідеолога українського націоналізму, геополітика, історіософа Юрія Липи, 70 річчя з дня смерті якого виповнилося у цьому році. Обидві дати зумовили проведення наукової конференції, чергових, сьомих, Липівських читань, 15 листопада в Одесі – місті, яке відідрало надзвичайно вагому роль у житті Батька та Сина. Тим більше, що життя обох пов’язано і з іншою українською землею, близькою до Одеси – Кримом (конкретніше – Керчю).

Головним організатором чергової конференції традиційно став Благодійний фонд ім. Івана та Юрія Лип на чолі з Галиною Дольник, яка вже тривалий час сприяє розвитку та увиразненню в Одесі української культури, книги та слова. Організатором та місцем проведення акції був Український клуб Одеси, що базується в Українському Домі. Голова – Наталя Чайчук. Позаяк учасниками зустрічі були науковці не лише з Одеси (І. Стамбол, С. Кучеренко, Г. Закіпна, О. Музичко та ін.), але й з Вінниці, Львова, Києва, Ізмаїлу, Варшави (М. Комариця (Львів), А. Погорєлова (Ізмаїл) та ін.), захід набув всеукраїнського та міжнародного формату. Традиційним для «Читань» було поєднання у доповідях літературознавчого, історичного, філософського та політичного аспектів з наголосом на екзистенційному, націєтворчому, пророчому сенсі творів та діяльності Лип. Всі доповіді викликали жваве обговорення.

Очевидним є глибоко актуальне звучання думок та чину І. Липи та Ю. Липи у сучасному контексті перебігу українсько-російської війни. Це звучання посилилось однією з найяскравіших подій сьомих «Читань» – презентацією нового видання однієї з головних праць Ю. Липи «Розподіл Росії» за участі авторів проекту: редактора Віктора Рога (редактор газети «Шлях Перемоги», заступник директора Центру національного Відродження (Київ) та автора передмови Андрія Левуса (заступник Голови Служби Безпеки України, народний депутат Верховної Ради). Презентація викликала зливу запитань, а ґрунтовні відповіді додали оптимізму українцям Одеси у часи великих випробувань.

«Війна проти Росії по всіх фронтах – геополітичному, військовому, інформаційному, економічному зруйнують імперію зла. Як і 70 років тому, Україна є в авангарді поневолених народів. Це наш історичний шанс і наше геополітичне призначення. Адже Україна ніколи не відбудеться,як держава, якщо сповідуватиме хуторянську модель державотворення. Або ми станемо регіональним лідером в Східній Європі, або назавжди зникнемо з історичної карти. Родинні, культурні, економічні зв’язки України з Росією треба використовувати в режимі реверсу. Як і більш ніж тисячу років тому, Україна повинна нести гідність та очікувану незалежність. В цьому наше призначення. І лише з таким настроєм ми переможемо ворога», – наголосив у своєму виступі Андрій Левус.

Працею актуальною, як ніколи, назвав книгу «Розподіл Росії» історик Віктор Рог. «В цьому творі фаховий лікар і вдумливий геополітик Юрій Липа не лише встановив точний діагноз хворому російському державному організму, але і виписав оптимальний рецепт його лікування. Проте самого лише рецепту замало. Має бути талановитий лікар, який, застосовуючи цей рецепт, зможе успішно провести операцію», – зазначив Віктор Рог.

Подібні презентації заплановано провести в Києві, Львові та інших містах України.

Наприкінці учасники «Читань» обговорили питання організації на початку наступного року більш масштабного заходу на пошану Івана Липи до 150-річчя з дня його народження. Успішне проведення чергових «Липівських читань» є своєрідним викликом та прикладом місту, що напружилося та мобілізувалося у тривожному очікуванні. Але під час війни культура далеко не мовчить. Вона озброюється, аби надихнути собою воїнів з мечем у руці та Україною в серці.

Олександр Музичко, доцент, голова Одеського осередку Науково-ідеологічного центру ім. Дмитра Донцова

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа