У Шишаках демонтували і передали до музею «Парк радянського періоду» в Путивлі пам’ятник «борцям за радянську владу»

61aacea870f5c

З ініціативи Полтавського офісу Українського інституту національної пам’яті та ГО «Декомунізація. Україна» 13-та сесія першого скликання Шишацької селищної ради Миргородського району Полтавської області у межах виконання декомунізаційного та деколонізаційного законів схвалила рішення про демонтаж незаконного знаку «Борцям за радянську владу». Він розмішувався на території Шишак у вигляді скульптур трьох червоноармійців на тлі обеліска із радянською символікою та термінологією. Демонтували російсько-комуністичний імперський маркер працівники місцевого комунального підприємства «Техкомунбуд». А 18 жовтня споруду звеличення учасників встановлення радянської влади перевезли до філії Державного історико-культурного заповідника у м. Путивлі «Музей монументального мистецтва тоталітарної доби «Парк радянського періоду» в Спадщанському лісі.

Міністерство культури України листом «Щодо створення Музею монументального мистецтва «Парк радянського періоду» за №836/25/15 з метою уникнення вандалізму та забезпечення європейської практики у цій сфері рекомендувало органам виконавчої влади та місцевого самоврядування здійснювати передачу радянських пам’ятників до музею монументального мистецтва тоталітарної доби «Парк радянського періоду». Переміщення організували згаданий музей, виконком Шишацької селищної ради та Полтавський офіс УІНП. Ініціатор усунення окупаційного радянського маркера з публічного простору Шишак, представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар висловив вдячність директору Путивльського державного історико-культурного заповідника Сергію Тупику, який подбав про виділення коштів на спецтранспорт і пальне.

«Використання та пропаганда символіки комуністичного тоталітарного режиму та російської імперської політики заборонені. Відповідно до п. 6 ст. 7 Закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» та органи місцевого самоврядування повинні здійснити демонтаж пам’ятників, пам’ятних знаків, присвячених подіям, пов’язаним із встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті». У законі «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» теж чітко зазначено незаконність зображень гасел і цитат, що прославляють чи виправдовують російську імперську політику та пам’ятних знаків та написів, що увічнюють історичні події, пов’язані із втіленням російської імперської політики», – розповів Олег Пустовгар.

Довідково: на базі Путивльського державного історико-культурного заповідника у 2019 році створено «Парк радянського періоду» — перший державний музей в Україні такого типу. У ньому просто неба зібрали численні скульптури комуністичних діячів. Новостворений парк відкрили у Спадщанському лісі, що за 13 км від міста Путивль на Сумщині. Експонати до музею звозять з Сумської, Полтавської та Чернігівської областей. Схожі парки є і в інших європейських країнах. Їхня мета— переосмислення та вивчення історії. Найбільший такий музей серед країн ЄС створили у Литві, де, крім пам’ятників, представлені й інші атрибути, приміром, туристи мають змогу побачити вагон, у якому відправляли прибалтів до комуністичних концтаборів. Другим за величиною в Європі є парк радянської доби в Будапешті, де теж зібрали скульптури радянського періоду.

Шишаки

Полтавський офіс УІНП

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа