У Полтавському офісі УІНП прокоментували демонтаж споруди на честь сталініста Зигіна

Зигін-3

У Полтаві триває очищення символьного простору від російських та комуністичних імперських маркерів. 27 липня набрав чинності Закон України “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії”, а вже 4 серпня демонтовано споруду звеличення російського комуністичного військового діяча і сталінського прихвосня, генерала совєцької армії Алексєя Зигіна.

Свідомо, не пишу «пам’ятник», а споруда. Адже місія пам’ятників-відновлювати, плекати пам’ять про видатні події нашої історії та постатей, що відроджували нашу культуру, науку, освіту. Берегти пам’ять про видатних особистостей, що у різні історичні періоди поклали життя за ідеали національної самостійної соборної держави, її незалежність, за наші національні інтереси.

Росіянин Zигін був відданий людожерській політиці комуністичного режиму та Сталіну. Це допомогло отримати численні почесті: червону зірку, орден леніна, кутузова, червоного прапора, не маючи особливих військових заслуг і бу генералом армії в резерві. Алєксєй Zигін вчасно примкнув до більшовиків, хоча до цього служив російській імператорській армії. Комуністична пропаганда витворила міф про нього як «асвабадітєля Полтави від нацистів». Але насправді події розгорталися так: Zигін прилетів до Кременчука, коли з Полтави і всієї області вже було вигнано нацистів, коли цю територію захопила Червона армія, відновивши російський комуністичний окупаційний режим. Zигін мав «перепочити» перед підготовкою до форсування Дніпра.

64a0304bf3a05

Через особисту неприязнь Сталіна, генерала Григорія Кулика, який командував 4-ою армією до цього, хотіли замістити Zигіним. Вирушив на авто до командного пункту у селі Борки, щоб очолити 4-ту армію, але підірвався на потужній міні, бо проігнорував прохання не звертати з основної дороги. 4-а армія, якою мав командувати Zигін, не брала участі ні у вигнанні нацистів з Полтави, ні в Полт́авсько-Кременчуцькій наступальній операції.

Куди ж варто перемістити імперську споруду? Цими днями мав ефір на Українському радіо “Полтава». Мова йде ось про що.

Протягом останніх років Полтавський офіс УІНП налагодив співпрацю з „Парком радянського періоду“, який створено на базі Путивльського державного історико-культурного заповідника у 2019 році. У ньому просто неба зібрали численні скульптури комуністичних діячів. Новостворений парк відкрили у Спадщанському лісі, що за 13 км від міста Путивль на Сумщині. Експонати до музею звозять з Сумської, Полтавської та Чернігівської областей. Схожі парки є і в інших європейських країнах. Їхня мета — переосмислення та вивчення історії. Найбільший такий музей серед країн ЄС створили у Литві, де, крім пам’ятників, представлені й інші атрибути, приміром, туристи мають змогу побачити вагон, у якому відправляли прибалтів до комуністичних концтаборів. Другим за величиною в Європі є парк радянської доби в Будапешті, де теж зібрали скульптури радянського періоду.

Зигін-2

З огляду на це пропонував Валерію Пархоменку і Олені Ромас у відповідності до листа Міністерства культури України «Щодо створення Музею монументального мистецтва «Парк радянського періоду» за №836/25/15-19 від 15.09.2019 р. з метою уникнення вандалізму та забезпечення європейської практики у цій сфері вжити заходів щодо передачі пам’ятник Zигіну до Музею монументального мистецтва тоталітарної доби «Парк радянського періоду». Бюджету Полтавщини перевезення не коштуватиме ні копійки-витрати бере на себе згаданий музей. Пропозиції деяких міських і обласних чиновників передати погруддя піхотинцю Zигіну до Полтавського музею дальньої авіації видаються абсурдними.

299089421_1260458231163016_4024484873887214638_n

Принагідно нагадаю, що на 30-й позачерговій сесії Полтавської міськради 8-го скликання депутати перейменували вулицю Zигіна на честь капітана Кісельова – учасника операції зі звільнення від російських загарбників острова «Зміїний», бійця «Альфи» СБУ Володимира Кисельова, Героя України. Проте досі по вулиці Кісельова “красуються” вуличні покажчики/аншлаги “Зигіна”. Пора здійснити заміну. Досі є чинною зупинка транспорту «Зигіна», у тролейбусах так і оголошують… На будівлі капітана Кісельова-1 ( “Зигіна-1” ) поруч із магазином “Спорттовари” досі “красується” меморіально-анотаційна дошка, що звеличує Zигіна. На ній брехливий напис, що вулицю, начебто, названо на його честь. Тож міськвиконком у межах виконання деколонізаційного закону має ухвалити рішення щодо якомога швидшого демонтажу. Там може бути місце пам’яті капітана Кісельова, який відіграв важливу роль у відбитті острова Зміїний від росіян.

Зигін-1

Олег Пустовгар, представник Українського інституту національної памяті в Полтавській області.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа