У Полтавській ОВА готують проєкт розпорядження про перейменування 367 російсько-комуністичних назв вулиць

У Полтавській ОВА відбулося друге засідання робочої групи з питань деколонізації топонімії під головуванням заступника начальника Полтавської ОВА Антона Чубенка. Присутні заслухали, детально обговорили та затвердили пропозиції щодо перейменування розпорядженням голови Полтавської ОВА Філіпом Проніним 367 російсько-комуністичних назв вулиць у громадах Полтавщини. Про це повідомили на офіційному сайті ОВА та у Полтавському офісі Українського інституту національної пам’яті (УІНП).

У засіданні взяли участь директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОВА Вікторія Пилипенко, представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар, заступник директора – начальник управління з питань внутрішньої політики Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОВА Олександр Отич, директор Юридичного департаменту ОВА Тетяна Кожевнікова, представники Департаменту культури і туризму ОВА, громад області, архівісти.

«Наше завдання – дійти згоди щодо перейменування тих місцевих топонімів, які не були перейменовані громадами згідно з деколонізаційним законом на Полтавщині, – зауважив Антон Чубенко. – Попередньо група провела вагому роботу, долучилися представники громадськості, УІНП, науковці, краєзнавці, історики, культурологи. Процес тривав відкрито і прозоро. Робоча група тісно контактувала з громадами, розглядали й враховували всі їхні пропозиції відповідно до норм чинного законодавства. До норм Закону та визначених термінів приймемо відповідні рішення».

За словами Антона Чубенка, тема є досить важливою як для громад області, так і для суспільства загалом. «Пріоритетом у перейменуванні, безумовно, є події, пов’язані з україно-російською війною. Кожен топонім, назва вулиці були детально вивчені. Назви аналізували і робоча група, і УІНП, і науковці, – зауважив Антон Чубенко. – Вибудовуємо роботу, відкидаючи російську та комуністичну агітацію та пропаганду, які насаджувалася впродовж століть. Ми не повинні триматися за незаконні назви. Маємо розуміти, хто насправді є видатними діячами в нашій державі та за що боремося нині».

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОВА спільно з представником УІНП в Полтавській області Олегом Пустовгаром, РВА та громадами працювали за списками місцевих топонімів Полтавської регіональної філії державного підприємства «Національні інформаційні системи» (НАІС). У Полтавській області налічується 19 тис 370 об’єктів топонімії. У межах виконання закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» декомунізаційна хвиля змела у 2016 році з топонімії міст і сіл Полтавського краю 3тис 500 незаконних комуністичних назв, що прославляли комуністичних злочинців.

Нова хвиля – деколонізаційна. Каталізатором деколонізації топонімії стало повномасштабне вторгнення росіян та ухвалення Верховною Радою і підписання Президентом Закону «Про засудження і заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Тож протягом 2022-2024 рр. громадами перейменовано 3157 топонімів, у назвах яких фігурували особи та події, що пов’язані із здійсненням ворожої російської імперської політики у різні історичні періоди – Московське царство, Російська імперія, денікінщина, РРСФР, СРСР та сучасна РФ – рашистська путінська імперія.

Робоча група констатувала наявність у базі НАІС де юре понад 130 імперських назв, але відсутніх де факто у публічному просторі (ніхто не проживає, відсутні навіть помешкання). Тож вирішили не перейменовувати, а рекомендувати громадам зняти ті 130 неіснуючих об’єктів топонімії з обліку. «Фактично в публічному просторі немає цих 130 топонімів, але є на папері в реєстрі. Прохання до громад –вилучити з реєстрів, відпрацювавши це питання спільно з НАІС в законний спосіб», – зауважив Олександр Отич.

Наголошувалося також, що вулиці зі зросійщеними назвами (скажімо такі як Уютна) мають бути перейменованими рішенням сесій міських/сільських рад на підставі статті 41 Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

За матеріалами офіційного сайту Полтавської ОВА

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа