У Полтаві презентували виставку УІНП «Тріумф людини. Мешканці України, які перемогли ГУЛАГ»

У Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Івана Котляревського Департамент культури і туризму ОВА, обласний краєзнавчий музей імені Василя Кричевського та Полтавський офіс Українського інституту національної пам’яті (УІНП) 19 травня презентували виставку «Тріумф людини. Мешканці України, які перемогли ГУЛАГ». Подію присвятили Дню пам’яті жертв політичних репресій. У церемонії відкриття виставки взяли участь посадовці ОВА, музейники, бібліотекарі, журналісти, громадськість.

Заступник начальника Полтавської ОВА Антон Чубенко наголосив на важливості популяризації правдивої історії України, особливо у молодіжному середовищі, шляхом виставкових проєктів та висловив вдячність Інституту нацпам’яті.

Також промовляли Олександр Супруненко, директор Полтавського обласного краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, завідувачка науково-дослідного експозиційного відділу новітньої історії цього музею Наталія Кузьменко та Надія Влезько, директорка облбібліотеки. Вона сповістила, що кожен охочий має можливість безкоштовно відвідати виставку у фойє третього поверху обласної універсальної наукової бібліотеки імені Івана Котляревського упродовж місяця.

Про черговий виставковий проєкт УІНП розповів представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар. Виставка «Тріумф людини. Мешканці України, які перемогли ГУЛАГ», створена Українським інститутом національної пам’яті, Центром досліджень визвольного руху, Національним музеєм-меморіалом жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» та Галузевим державним архівом СБУ, розповідає про систему ГУЛАГу, який нещадно експлуатував своїх в’язнів, аби витиснути з них максимум і перетворити на слухняних «будівників комунізму. Але українці, кинуті в табори, зберігали гідність, гуртувалися в мережі спротиву та врешті-решт спричинилися до повстань, які цю систему розвалили.

«Тут бачимо важливі документи, світлини, цифри. Скажімо, станом на 1953 рік, тобто рік смерті Сталіна через ГУЛАГ пройшли 20 мільйонів людей, з них понад половину становили українці. До речі, головний контингент повоєнних таборів –воїни УПА. Але у виставці висвітлено не лише сталінський період, адже перші концтабори з’явилися згідно з декретами Владіміра Ульянова-Лєніна. Комуністичні злочинці вбили Василя Стуса у концтаборі у1985 році, тобто вже при Горбачову. А останній українець повернувся з Сибіру на Батьківщину в 1990 році», – зауважив Олег Пустовгар. Він повідомив, що виставка складається із 18 інформаційних стендів, де документально видно сутність злочинного комуністичного тоталітарного режиму — форми російського імперіалізму. Концентраційні табори є душею цієї нелюдської системи. Без тотального насильства, рабства, надексплуатації такі держави існувати просто не можуть. Серед іншого показано й боротьбу політичних в’язнів з кримінальними злочинцями – «блатними», «крадіями в законі». Кримінальників свідомо використовувала адміністрація тюрем і таборів пенітенціарної системи СРСР, щоб знищити все людське у в’язнів, перетворити їх на слухняних рабів. Це були справжні й криваві війни з великою кількістю жертв. Проте, людяність, гідність, мужність всіх тих, хто вважав і вважає, що свобода є найвищою цінністю, перемогла.

«На чолі цієї боротьби, особливо після Другої світової війни, були українські патріоти, насамперед члени ОУН і воїни УПА, дисиденти й правозахисники. Вони перемогли ГУЛАГ, а потім і весь диктаторський режим, очолили відновлення незалежності України. Це був тріумф таких людей, про яких розповідає виставка – В’ячеслав Чорновіл і Левко Лук’яненко, тріумф ідеї, якій вони присвятили життя. Адже завдяки їм та їхнім соратникам 24 серпня 1991 року було проголошено Акт незалежності України. Нині герої ЗСУ боронять українську незалежність від того ж ворога-правонаступника СРСР – росії», – наголосив Олег Пустовгар. Він сповістив, що виставка «Тріумф людини. Мешканці України, які перемогли ГУЛАГ» доступна для скачування користувачами інтернету на свій гаджет за цим посиланням https://tinyurl.mobi/3jbCs

Полтавський офіс УІНП

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа