Експонування у фоє Полтавської обласної філармонії виставкового проєкту «Проти Голіафа» — про жінок і чоловіків з ОУН і УПА, які кинули виклик російсько-комуністичному режиму влаштували Департамент культури і туризму Полтавської ОВА, Полтавський офіс Українського інституту національної пам’яті (УІНП), Полтавський обласний Полтавський обласний краєзнавчий музей імені Василя Кричевського. Над виставкою працювали Центр досліджень визвольного руху, УІНП та Українське національне інформаційне агентство «Укрінформ».
Церемонію відкриття відвідав заступник начальника Полтавської ОВА Антон Чубенко. Говорив про вагомість популяризації видатних постатей, які виборювали незалежність у 20 столітті та виконання закону «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у 20 столітті»
Представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар розповів про цей виставковий проєкт УІНП. Зокрема, зауважив: «Виставка виясравлює очевидну істину: незалежність у 1991 році не впала нам з неба внаслідок так званої горбачовської пєрєстройкі. Ідею незалежності відстоювали цілі покоління борців, в тому числі з ОУН та УПА. На їх історичному грунті стояли учасники всіх трьох Майданів–«Студентської революції на граніті» 1990 року, Помаранчевих подій 2004 року, двадцяту річницю яких відзначаємо цьогоріч та Революції Гідності. На цьому історичному грунті стоять і ЗСУ, які боронять Україну від того ж російського ворога, що і УПА. Ілюстрацією такої історичної нитки, спадкоємності поколінь боротьби за незалежність є життя Іллі Оберишина, про якого розповідає один із стендів виставки. Герой ОУН і УПА Ілля Оберишин 40 років провів у підпіллі, вийшовши тільки після Референдуму за незалежність у грудні 1991 року. Також частину стендів виставки можемо вважати й популяризацією нових назв вулиць і провулків Полтавщини. На перших стендах розповідається про Степана Бандеру, який не зламався в нацистському концтаборі і не відкликав Акт відновлення Української Держави та про Романа Шухевича, який 7 років очолював УПА в найбільших її зіткненнях з радянським режимом. На честь Шухевича в 2016 році названо провулок у центрі Полтави в межах декомунізації. А Бандеру пошановано у назві провулку в мікрорайоні Кобищани облцентру та низці сіл і міст Полтавщини протягом останніх трьох років-вже у межах деколонізації. Це ж можу сказати і про нову назву вулиці у Кременчуці на честь Катерини Зарицької. Про неї в окремому стенді виставки «Давид проти Голіафа» теж розповідає Інститут нацпам’яті. Зарицька – організаторка Українського Червоного Хреста, видатна діячка ОУН, зв’язкова командувача УПА Романа Шухевича».
Низку стендів творці виставки присвятили таким Героям як Василь Галаса – автор ідеї «Великого рейду» в Західну Європу, щоб пробити залізну інформаційну завісу; останній головнокомандувач УПА Василь Кук, який розбудовував ОУН у східній Україні та зберіг кадри підпілля після загибелі Шухевича. Залишені ним на допитах свідчення зафіксували справжню історію УПА, однак генерал не розповів ворогу ні про кого, хто ще залишався у підпіллі; Євген Грицяк– один із лідерів Норильського повстання, яке пришвидшило кінець ГУЛАГу; Ірина Тимочко-Камінська – надрайонна провідниця, бойова командирка, котра ще зі шкільної лави пішла в армію і особисто брала участь у боях.
«Завдяки їм на мапі світу зараз є вільна Україна», — такий підсумок боротьби УПА та підпілля ОУН називають автори проєкту «Проти Голіафа».
Заступниця директора з творчої роботи обласної філармонії Лариса Семеняга подякувала УІНП за співпрацю та закликала полтавців до перегляду виставки. Модерувала церемонію презентації виставки завідувачка науково-дослідного експозиційного відділу новітньої історії Полтавського обласного краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Наталія Кузьменко. Вона сповістила, що кожен охочий з-за меж Полтави може переглянути виставку «Проти Голіафа» у онлайн-форматі на офіційному сайті УІНП http://surl.li/mtszez
Полтавський офіс УІНП