Згідно з рішенням виконкому Полтавської міськради фасад житлового будинку вулиці Семена Антонця (будівля колишнього Полтавського учительського інституту) очищено від дошки звеличення денікінця і співробітника НКВС, совєтського педагога Антона Макаренка. Демонтаж здійснили працівники ЖЕО №2 за дорученням управління ЖКГ Полтавської міськради. Нагадаємо, відповідно до фахового висновку Українського інституту національної пам’яті (УІНП) географічні об’єкти, назви юридичних осіб та об’єктів права власності, пам’ятників та пам’ятних знаків, присвячених совєтському письменникові та педагогу, керівникові дитячих виховних колоній Макаренку А. С. належать до символіки російської імперської політики.
Згідно з матеріалами архівної справи МВС УРСР за № 2400 Антон Макаренко з 1 липня 1935 року обіймав посаду помічника начальника відділу трудових колоній НКВС УРСР – начальника ІІ відділення цього ж відділу. 14 липня 1936 року він подав рапорт на звільнення з НКВС УРСР. А з жовтня 1936 року виконував обовʼязки керівника колонії НКВС № 5 у місті Бровари Київської області. Це зазначено у відповіді на запит УІНП від Департаменту з питань режимно-секретної діяльності Міністерства внутрішніх справ України. У період російської окупації армією Полтави армією Антона Денікіна Макаренко служив білогвардійським загарбникам, працюючи директором полтавської школи №2 імені генерал-губернатора Малоросії князя Куракіна; на цю посаду денікінці як прихильники «єдиної і неділимої росії» призначили Макаренка у вересні 1919 року. Відповідно до пункту 3 частини першої cтатті 1 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», органом державної безпеки СРСР є: Народний комісаріат державної безпеки, Міністерство державної безпеки, Комітет державної безпеки, їхні територіальні, функціональні, структурні підрозділи, а також безпосередньо підпорядковані цим органам бойові загони, охорона (варта), війська або спеціальні частини. Тож Макаренко – працівник радянських органів державної безпеки. Згідно з підпунктами «в», «д», «є» пункту 4 частини 1 cтатті 2 Закону «Про засудження та заборону пропаганди імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» до символіки російської імперської політики належать, зокрема, й об’єкти, присвячені працівникам радянських органів державної безпеки всіх рівнів. Тож Закон не передбачає жодних винятків для щодо пам’ятників і пам’ятних знаків, присвячених працівникам радянських органів державної безпеки всіх рівнів.
«Демонтаж дошки у Полтаві-це ще один крок зі зменшення чужорідного культу совєтського педагога, співробітника НКВС Антона Макаренка. На Полтавщині налічувалося 26 вулиць, у назвах яких він звеличувався, але у межах деколонізації, через приналежність до символіки російської імперської політики всі вони протягом останніх двох років були перейменовані. Рішенням сесії Полтавської обласної ради прибрано осоружне ім’я Макаренка й з назви обласного комунального навчального закладу – «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія», – розповів представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар. На його думку, важливо на сесії облради продовжити виконання деколонізаційного закону й щодо перейменування інших закладів освіти. Це Полтавський ліцей імені А.С.Макаренка Полтавської обласної ради; Кременчуцький професійний ліцей ім. А.С.Макаренка; науковий ліцей, «Політ» при обласному коледжі.
У Полтавському представництві УІНП звернули увагу, що необхідно також очистити публічний простір Кременчука аж від трьох споруд звеличення енкаведиста Макаренка. Це так зв. «пам’ятники» по вулиці Михайла Драгоманова (колишня Макаренка); по вулиці Петруся, буд 140; «Макаренко і діти» по вул.Валентини Федько, 33. Також демонтажу підлягає дошка на фасаді будівлі Полтавського національного педагогічного університету по вулиці Остроградського у Полтаві.
Представництво УІНП в Полтаві