У Лубенській громаді Полтавщини перейменують село, назва якого є комуністичною символікою

Черв

Тридцять четверта сесія восьмого скликання Лубенської міської ради затвердила пропозицію до Верховної Ради щодо перейменування села Червоні Пологи Лубенського району Полтавської області на Пологи. Про це на засіданні комісії з реалізації державної політики відновлення та збереження національної пам’яті Українського народу на території Лубенської територіальної громади повідомила секретар Лубенської міської ради Маргарата Комарова.

рішення сесії

рішення сесії 2

Це рішення місцеві депутати схвалили у межах виконання закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Сесії передували засідання комісії з реалізації державної політики відновлення та збереження національної пам’яті Українського народу на території Лубенської територіальної громади, консультації за участі місцевих краєзнавців та істориків, також із Державним архівом Полтавської області й Полтавським офісом Українського інституту національної памʼяті (УІНП) та опитування жителів села.

Агітаційний плакат російських більшовиків зі звеличення Червоної армії

«Червоний-прикметник, що використовувався окупаційним ворожим комуністичним режимом СРСР для маркування публічного простору як символ встановлення радянської влади, зокрема більшовицької інтервенції на територію України, збройної боротьби Червоної армії проти Української Народної Республіки під червоним прапором комуністичної партії. Назва пов’язана зі встановленням радянської влади на території України та переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті. Село протягом століть називалося Пологи. Але після окупації УНР, у часи СРСР комуністи додали приставку «червоні». За даними Держархіву Полтавської області комуністичну назву «Червоні Пологи» затвердили у 1928 році», – розповів представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар.

Червоноармієць на пропагандистському плакаті СРСР

Отже, на сесії проголосували за назву «Пологи» і саме цю пропозицію спрямували до Верховної Ради України.

Довідково: УІНП підготував перелік назв населених пунктів, які містять символіку російської імперської політики відповідно до Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». До переліку увійшли вісім сіл на Полтавщині: Олексіївка у Гребінківській, Чкалове у Кобеляцькій, Новомосковське у Глобинській, Першотравневі у Пирятинській, Шишацькій, Зіньківській, Чутівській, Михайлівській громадах.

Ситуація з селом Червоні Пологи засвідчує, що цей перелік не є вичерпним і постійно вдосконалюється. Приміром у Полтавській міській громаді необхідно перейменувати село Червона Долина як населений пункт (рішенням парламенту) і селище Червоний шлях як мікрорайон( ухвалою сесії міськради). До 27 січня 2024 року місцева влада повинна подати до Верховної Ради України пропозиції нових назв.

Полтавський офіс УІНП

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа