У Диканці відкрили знак пам’яті жертв російсько-комуністичного терору

У Диканському парку Конституції поруч із дубом гетьмана Івана Мазепи патріотична громадськість відкрила пам’ятний знак жертвам політичних репресій 1937-1938 років. На ньому увічнили пам’ять мешканців Диканського краю-невинно убієнних жертв російсько-комуністичного терору 1938 року. Це діячі УАПЦ, товариства «Просвіта», петлюрівці-воїни Армії УНР, учасники антибільшовицьких повстанських загонів. Ініціатором події став краєзнавець, лауреат премії Полтавської обласної ради імені Петра Ротача, письменник Григорій Титаренко. Він тривалий час досліджував у архівах трагічну сторінку історії Диканської краю – справу «диканської контреволюційної групи Маяра», яку фабрикували у зловісних кабінетах сталінського НКВС. Саме Титаренко організував виготовлення і встановлення пам’ятного знаку. А створив його на кошти меценатів полтавський скульптор Микола Посполітак (вічна пам’ять). Урочиста церемонія відбулася за підтримки Полтавської обласної ради, Полтавської обласної військової адміністрації, Полтавського офісу Українського інституту національної пам’яті (УІНП) та відділу культури Диканської селищної ради.

 

У ній взяв участь український мистецтвознавець, бібліограф, музейник, педагог, член Спілки художників України, Національної спілки майстрів народного мистецтва України та міжнародної Асоціації арткритиків Віталій Ханко. Також депутати обласної ради, громадські діячі, історики, письменники, депутати Диканської селищної ради, священики ПЦУ, краєзнавці, співробітники УІНП та Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.

Григорій Титаренко розповів про розстріляних в один день 9 травня 1938 року 19 диканців – борців за Україну, імена яких вибито на стелі. Він подякував за допомогу і підтримку депутатці Диканської селищної ради Христині Покутній, диканським підприємцям Сергію Бабію і Юрію Дейнеці, членам родини Маярів. Віктор Маяр – онук розстріляного комуністичними безбожниками диканця Григорія Маяра мав честь зняти покривало з пам’ятного знаку. До речі, пан Віктор завітав на цю подію у Диканьку зі своєю сім’єю з далекого Кропивницького. У 2018 році Віктор Маяр посадив біля місця, де зараз споруджений пам’ятник, дуб імені Івана Мазепи, як і 100 років тому садив його прадід Григорій Маєр. Так було відновлено пам’ять про гетьмана Івана Мазепу, яку кремлівська російсько-більшовицька влада прагнула викорінити, адже вона знищила дубок Івана Мазепи, посаджений діячами українського відродження Диканського краю. Тож пан Віктор Маяр у 2018 році зробив те , що робив його прадід Григорій Маяр. Дуб Івана Мазепи у Диканці росте, а відтепер поруч зявилося і нове місце пам’яті.

Освятив Стелу пам’яті репресованих патріотів митрополит Полтавський і Кременчуцький ПЦУ владика Федір. Він привернув увагу присутніх до того, що подія відбулася у день Всіх святих землі Української, а серед зазначених на знаку імен є священники Української Автокефальної Церкви.

Перший заступник голови Полтавської обласної ради Олександр Лемешко підкреслив важливість громадської ініціативи в організації заходів національної пам’яті, особливо зараз, коли українське суспільство проходить важкі випробування на громадську міцність.

 

Народний артист України, провідний актор Полтавського обласного музично-драматичного театру імені Гоголя Василь Голуб, прочитав присутнім уривки з поем Тараса Шевченка та Івана Франка та закликав до єднання задля перемоги над рашизмом.

 

Представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар наголосив на актуальності увічнення пам’яті борців за незалежність у 20 столітті, діячів УАПЦ, воїнів Армії УНР, жертв репресій комуністичного режиму для нагадування, на що здатна росія як правонаступник СРСР і як держава-окупант в своєму бажанні продовжувати геноцидну війну на знищення української нації, щоб вкотре загарбати Україну. «Органи виконавчої влади мають подбати про якомога швидше набуття цього знаку статусу пам’ятки культури місцевого значення», – вважає Олег Пустовгар.

Письменник-краєзнавець Олекса Пугач розповів про особливості роботи з архівними справами репресованих диканців. А заступниця голови Диканської селищної ради Інеса Реклінг подякувала краєзнавцям за таку активну і відповідальну позицію.

«Нині триває геноцидна війна росіян проти України, мета якої – відновлення СРСР, знищення України, як держави, а українців як нації. Наша мета , щоб ніколи не повторилися ті жахіття репресій, які влаштував СРСР. Тож наближаємо перемогу хто як може, молімось за наших воїнів ЗСУ , захисників України , молімося за душі невинно убієнних земляків-диканців, та вічну пам’ять тим , яким відкрито цей пам’ятний знак», – сказав у завершальній промові Григорій Титаренко.

Полтавський офіс УІНП

Світлина: Олександр Розум

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа