Преамбула до книжки Ярослава Середницького «Павло Шандрук. Перша світова і три Російсько-Українські війни».
Основою для написання книжки стали автобіографічні спогади генерала Павла Шандрука «Сила доблесті». Перші розділи цієї такої вагомої для сучасної України праці свідчать, що становлення особистості генерала-поручника Павла Шандрука – керівника Українського Національного Комітету й командувача Української Національної Армії в Збройних силах Німеччини в 1945 році – припало на Першу світову та три Російсько-Українські війни 1918-1920 років. Тобто, на загарбницькі війни, які розпочала і вела проти незалежних народів і держав усіма дозволеними і недозволеними засобами Російська імперія. Причому незалежно від того, чи була вона «царською», «червоною» чи «білою».
Штабс-капітан Російської імператорської армії, а в 1918-1920 роках сотник, курінний, підполковник і полковник Армії Української Народної Республіки Павло Шандрук у всіх цих війнах був не тільки «вояком переднього краю». Висока ерудиція і фахова історична підготовка дозволила йому пізнати, зрозуміти й висвітлити на високому рівні військові операції та політичні події того часу в десятках фундаментальних українських і польських статей у міжвоєнний період. А після Другої світової війни – в книжці «Сила доблесті», виданій англійською та українською мовами.
Читачів, без сумніву, зацікавить ширший виклад матеріалу про чотири перших війни Павла Шандрука з використанням, як маловідомих широкому загалу публікацій самого генерала, українських і зарубіжних авторів тих часів, так і фундаментальних розвідок сучасних істориків.