Партійність О.Гінзбург – одна з причин обмеження доступу до архівів

1 березня в прес-центрі Української Інформаційної Служби відбулася прес-конференція з проблематики обмеження доступу громадян до архівів. Захід було організовано Центром Досліджень Визвольного Руху.

В прес-конференції взяли участь голова Вченої ради Центру Досліджень Визвольного Руху Володимир В’ятрович, соціолог ЦДВР Ірина Когут, історик, громадський діяч Павло Подобєд.

На заході було оприлюднено дані експертного дослідження щодо відкритості архівів в Україні та названо причини обмеження в доступі до них як для звичайних громадян, так і для істориків.

Ірина Когут зазначила, що відвідувачі архівів зустрічають масу перепон для роботи в них. Це стосується і можливості робити копії документів (в деяких архівах ціна за копію сягає від 43 до 92 грн.), і можливості користування цифровою апаратурою, і недосконалості законодавства, і перешкоди з боку керівного апарату того чи іншого архіву, а щонайбільше – закритість архівів.

«57,1 % опитаних експертів називають саме обмеження в доступі до окремих справ найвагомішою перепоною для користувачів архівів», – наголосила І.Когут.

В свою чергу Володимир В’ятрович відзначив, що в останні два роки ситуація з доступом до окремих фондів та цілих архівів погіршилася, що пов’язано з політичним забарвленням керівництва Державної архівної служби України.

«Керівник Держслужби, комуністка Ольга Гінзбург, часто наголошує, що треба обмежувати доступ до окремих архівів, що їх треба закривати від дослідників, бо, мовляв, вони не тим займаються. Зрозуміло, що така позиція викликана тим, що КПУ не хоче, аби історики розслідували злочини комуністичного режиму. А саме до документів, де міститься інформація про репресії громадян в добу СРСР, історикам дістатися найважче».

«Прикро, що партійність деяких чиновників є перешкодою для виконання ними професійних обов’язків», – підкресли В.В’ятрович.

Також учасники прес-конференції оприлюднили свої пропозиції щодо змін в архівному законодавстві в бік його відкритості.

«Європейська практика вимагає максимальної відкритості архівних документів. В Україні ж вимоги ЄС в бік покращення доступу до архівної інформації і надалі ігноруються», – зазначили учасники прес-конференції.

Сергій Багряний, УІС

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа