Михайло Шевель із Дніпропетровська написав і видав уже в наш час за незалежної України надзвичайну книжку – свої спогади про те, як його ще школяра на Західній Україні вхопило КГБ і засудило за листа, в якому хлопчина поділився своїми враженнями про рідне село батьків на Дніпропетровщині, порівнявши із галицькими селами, що ще не стали колгоспами. Школа ув’янення жорстока, але не минула марно: хлопець став свідомим українським патріотом. Презентація цих спогадів, які щойно вийшли у «Світі Дитини» актуальна не тільки тому, щоб пізнати нашу стражденну та водночас героїчну історію, але й пройнятися закликом автора- «східняка» берегти нашу є д н і с т ь як зіницю ока, бо це наша найсвятіша цінність, окроплена кров’ю найкращих синів і дочок України як із Заходу, так і Сходу.
Презентуємо книжку Михайла Шевеля «Ув’язнена юність» 12 січня і, можливо, цей день не зовсім випадковий: адже сорок років тому новітня каральна коса КГБ пройшлася ще по досить кволій українській ниві – були викошені найдобірніші колоски. В історії нашої Батьківщини вони названі шестидесятниками, інакодумцями, іноді дисидентами, що не конче правильно, бо переважно це не були «відщепенці» ідеології російського більшовизму, а свідомі українські патріоти, націоналісти, що виростали на грунті ідей національно-визвольної боротьби. Вони продовжували справу тих, про кого пише і Михайло Шевель. Вони усвідомлювали, які великі жертви покладені на вівтар свободи попередніми поколіннями і ніколи не протиставлялися їм.
12 січня 1972 року одна із багатьох сумних дат у історії геноциду нашого народу. Приурочивши цю дату до нагоди презентації спогадів колишнього політв’язня із переднім словом іншого, але шестидесятника – Ігоря Калинця , хочемо віддати честь одним і другим. І тих , і інших стає щораз менше серед нас та й, на жаль, не вельми вони пошановані. То ж нехай Ваша присутність 12 січня у Музеї етнографії на акції організованій «Світом Дитини»,буде виявом і вдячної пам’яті, і запорукою доброго слова про діла одних і других.
Академія відбудеться 12 січня 2012 року в 16-00 в музеї етнографії, проспент Свободи 17 у Львові
Оргкомітет