«Депортовані з правічних етнічних українських земель в 1944 1951-х рр., розселені в Україні лемки згуртувалися в товариства, щоб зберігати і передавати нащадкам своє багате культурне надбання, явлене в самобутній говірці, неповторній поезії та прозі, щемливій пісні, оригінальній писанці, майстерному різьбленні, колоритному народному одязі…»
В ці дні згадуємо страшні події в історії українського народу – 80-ті роковини початку депортації українців 1944-1951 роках та акції «Вісла» (1947 р.). Ця страшна історична подія ще раз нагадує нам, хто насправді стоїть за нищенням нашої нації. В той час Москва, спираючись на польських і чеських комуністів, намагалася «остаточно» вирішити «українське питання» на наших найзахідніших етнічних кордонах у найжахливіший сценарій – депортації всіх до одного українців з прадідівської землі — Лемківщини, Холмщини, Надсяння, Підляшшя.
Різні часи пережили українці та поляки протягом століть спільного проживання на т.зв. «Закерзонні». Історія знає багато прикладів подібних відносин між сусідніми народами. Проте, по-сусідськи ми домовлялися та співіснували, доповнюючи культуру один одного. Все це тривало до втручання в наші стосунки нацистів та комуністів у ХХ ст. які штучно загострили польсько-українські стосунки до найтрагічніших моментів. Ті самі методи використовуються російськими окупантами в Україні й тепер. Гібридний московський комуно-фашизм має бути подоланий для унеможливлення повторення таких злочинів як Акція «Вісла» в майбутньому.
Національний музей історії України у Другій світовій війні та Український інститут національної пам’яті 10 вересня провели міжнародну науково-практичну конференцію «Українсько-польське пограниччя: історія, пам’ять, мовно-культурна спадщина та сучасні виклики» (до 80-х роковин від початку депортацій автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках) дослідників історії, мовознавства та культури. Співорганізаторамии конференції стали: Центр дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя Українського католицького університету та
ГО «Київське ветеранське правозахисне товариство депортованих українців «Холмщина» імені М. Грушевського»
Відповідно до напрямів роботи на конференції працювали три послідовні секції: історична, мовознавча та культурологічна, на яких були розглянуті наступні теми:
– історичні землі Лемківщини, Західної Бойківщини, Холмщини, Підляшшя, Любачівщини, Надсяння в українській та закордонній історіографіях ХХ — на початку ХХІ ст.;
– історичні аспекти досвіду українсько-польського співжиття на порубіжжі;
– депортація українського населення з території Польщі в системі злочинів комуністичних тоталітарних режимів;
– досвід неподоланого минулого як компонент колективної пам’яті мешканців порубіжних територій;
– повсякдення і святково-обрядовий простір «спільнот пам’яті» з обох боків українсько-польського кордону в ХХ–ХХІ ст.; – мовно-культурна спадщина та заходи з її збереження в умовах українсько-польського суміжжя;
– плинність ідентичностей та механізми їхнього збереження в умовах порубіжного простору;
– культурне та релігійне паломництво до місць походження предків.
Виголошені доповіді на конференції будуть опубліковані в електронному збірнику наукових праць.
Учасники конференції «Українсько-польське пограниччя: історія, пам’ять, мовно-культурна спадщина та сучасні виклики» (до 80-х роковин від початку депортацій автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках) прийняли рішення підготувати Звернення до Президента, Верховної Ради та Уряду України про створення на Тернопіллі Національного Лемківського Музею зі збереження та розвитку культурно-історичної спадщини лемків світу. Найприємнішим сюрпризом для всіх учасників конференції стала презентація сигнального примірника розкішного фоліанту – науково-популярного видання з великою кількістю світлин «Лемківщина крізь віки», підготовленого та виданого Головою ГО «Київське товариство «Лемківщина» ім. Богдана-Ігоря Антонича» Михайлом Мацієвським у співпраці з видатним науковцем-мистецтвознавцем Дмитром Степовиком у видавництві «Дніпро».
Учасники конференції (присутні очно) на перерві заходу
Напередодні конференції в неділю 8 вересня до 80-тих роковин депортації українців відбулася зустріч лемків Києва – «Лемківський салон’ у нижній залі Храму св. Василія Великого. Під час заходу відбувся меморіальний концерт, книжкова виставка, презентація нової книги, виставка традиційного лемківського одягу, колекції лемківських писанок та інших елементів лемківської культури і традицій.
А в неділю 6 жовтня Київське товариство «Лемківщина» ім. Богдана-Ігоря Антонича, що об’єднує лемків та їх нащадків, зберігає лемківську культуру та традиції запрошує в лемківський храм Святої Покрови, що в Національному музеї народної архітектури та побуту України в Пирогово на поминальні заходи присвячені 80-м роковинам від початку депортацій автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках).Запланована виставка традиційних лемківських строїв, виставка книг присвячених лемкам та їх культурі, виступ артистів та поминальна трапеза.
Георгій Лук’янчук