Торік Верховна Рада у межах виконання Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» перейменувала низку сіл, селищ і міст по всій державі, в тому числі й на Полтавщині. Тож на підставі парламентських постанов й за ініціативи ГО «Деколонізація. Україна» відбулося оновлення назв й на Google Maps. Це найбільший у світі картографічний вебсервіс від компанії Google, а також набір застосунків, побудованих на основі цього сервісу й інших технологій Google. Вже повідомлялося https://poltava.to/project/9140/ , що у січні на гугл-мапі усунено неіснуючу назву села Новомосковське у Глобинській міській громаді Кременчуцького району Полтавської області та зазначено назву Лоза. Також на Google Maps більше немає селища з назвою Декабристи у Великосорочинській сільській раді Миргородського району Полтавської області, а натомість зафіксовано нову назву-Мирне. А цими днями з’явилися назви сіл Калинівка, Пологи, Долинне, Єднання, Гуляйстеп, Прилівщина, Перевідне, Петренки та Майдан.
Олексіївку у Гребінківській громаді перейменовано на село Калинівка. Тож відповідна назва з’явилася й на Google Maps. Село було назване іменем російського сенатора Олексія Теплова. Калина – етнонаціональний символ України, що уособлює кров, безсмертність роду, вогонь, національне відродження, життя, любов до Батьківщини, код етнічної культури українського народу.
Село Червоні Пологи у Лубенській міській громаді Лубенського району ВР перейменувала на село Пологи, а село Червона Долина Полтавської міської громади Полтавського району на село Долинне. Червоний – прикметник, що використовувався червоною ленінською росією та окупаційним ворожим комуністичним режимом СРСР для маркування публічного простору та як символ російсько – більшовицької інтервенції Червоної армії проти Української Народної Республіки під червоним прапором комуністичної партії. Історичні назви-Пологи і Долинне. Так ці села й називалися протягом століть. Так тепер вони тепер зазначені на Google Maps.
Село Чкалове (у назві звеличувався льотчик СРСР, уродженець с. Васильово Горьковської області Росії) у Кобеляцькій громаді Полтавського району перейменували рішенням ВР і тепер вказали на Google Maps як село Єднання як символ єдності довкола ідеї об’єднання Української нації в протистоянні хижим московським ордам.
Поява назв географічних об’єктів на базі поняття «1-е травня» (російською – «1-е мая»), жодним чином не пов’язана з розвитком питомо української топонімії. Після завоювання більшовицькою Росією Української Народної Республіки імперська влада поширила на територію України відзначення 1 травня як одного з основних більшовицьких свят.
Тож на пропозицію представника Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олега Пустовгара селу Первомайське у Михайлівській громаді Полтавського району повернули історичну назву Гуляйстеп, селу Першотравневе у Зіньківській міській громаді Полтавського району повернули історичну назву Прилівщина, а селу Першотравневе у Пирятинській громаді Лубенського району дали назву Перевідне. «Назву Гуляйстеп сформульовано на основі даних Державного архіву Полтавської області про те, що на частині території сучасної Михайлівської громади існував конгломерат хуторів, зокрема й українські козацькі поселення – слобода Гуляй-Степ та хутір Гуляй-Степ. Також скористався довідкою від архівістів, де наведені дані про хутір Прилівщина. Село Перевідне розташоване на правому березі річки Перевід-правої притока Удаю. Отже, назва є похідною від назви цього гідроніму. Відтепер ці офіційні назви відобразили й Google Maps», – розтлумачив Олег Пустовгар. Він розповів, що вслід за ВР і на Google Maps перейменували село Першотравневе у Шишацькій громаді Миргородського району на Петренки. Козацький хутір Петренки засновано у 18 столітті. Також використовувалися назви Петренщина, Петренків хутір. Ця назва означена у краєзнавчих дослідженнях про козацькі хутори Шишаччини. Реєстр у складі Шишацької сотні Гетьманщини налічував чимало козаків на прізвище Петренко, від яких проводять свій рід місцеві жителі.
Рішенням Чутівської селищної ради затверджено пропозицію до Верховної Ради з перейменування села Першотравневе Полтавського району на Майдан. Народні обранці підтримали ініціативу громади. А тепер ця назва й у публічному інтернет-просторі- на Google Maps. Адже йдеться про увічнення видатних подій новітньої української історії-усіх трьох Майданів. Це і наш перший Майдан-студентська революція на Граніті, масштабні рухівські мітинги і демонстрації; і другий–Помаранчеві події. Це і Революція Гідності, яка унеможливила потрапляння України у сферу впливу Кремля, ця подія—наш перший переможний бій у новітній народній російсько-українській війні за незалежність.
Полтавський офіс УІНП