Чи були радянські визволителі насильниками?

Відповідь на це неоднозначне запитання намагалися знайти учасники засідання за круглим столом, що відбувся 9 квітня в одеському прес-центрі «Паритет». Цим заходом обласні організації «Просвіти» та ВО «Свобода» започаткували цикл просвітницьких заходів «Правда історії». Як сказав ініціатор проекту очільник місцевих просвітян Олександр Степанченко, передбачається винести на громадське обговорення низку маловідомих та дискусійних історичних фактів, пов’язаних із Одесою та Україною. Це і діяльність підпілля ОУН в Одесі 1942-48 роках, і Волинська трагедія 1943 року, і Варшавське повстання 1944 року та інші події минувшини.

Тема першої розмови була визначена як «Невідомі сторінки Другої світової війни», а її каталізатором стала книга спогадів німкені Габрієли Кьопп «Навіщо я народилася дівчинкою?». В українському перекладі вона з’явилася у видавництві братів Капранових «Зелений пес», започаткувавши нову серію правдивої історичної публіцистики «Нетабачна історія». До самої назви книжки Габі Кьоп видавці додали від себе ще й досить провокативне пояснення: «Сексуальні «подвиги» радянських визволителів».

На думку ведучого розмови за круглим столом кандидата історичних наук Сергія Богана, книжка спогадів німкені, яку в 15-річному віці 14 днів ґвалтували радянські солдати, порушила багаторічне табу на публікацію подібної інформації. Німці замовчували цю тему з етичних міркувань, а російська влада заперечує сам факт масового сексуального насильства з боку воїнів-визволителів. С. Боган процитував численні архівні документи та послався на докази англійського історика Ентоні Бівора, який переконливо довів, що лише в Берліні жертвами ґвалтувань, часто багатократних, були майже 130 тисяч німецьких жінок і дівчаток. Майже 10 тисяч із них померли в муках чи покінчили життя самогубством. А загалом у Німеччині радянські військовослужбовці зґвалтували майже два мільйони осіб жіночої статі.

Мародерство й насильство покривали не лише воєначальники, а й сам «вождь всіх народів» Йосип Сталін. Коли югославський комуніст Мілован Джілас заявив протест Сталіну, диктатор вибухнув: «Як так, ви не можете зрозуміти солдата, який пройшов тисячі кілометрів через кров, вогонь і смерть й хоче розважитися з жінкою чи взяти собі яку-небудь дрібничку?». А коли німецькі комуністи застерегли його, що ґвалтування вороже настроюють населення, Сталін скипів: «Я нікому не дозволю втоптувати у багно репутацію Червоної Армії!».

Голова обласної організації ВО «Свобода» Андрій Маляс, громадський діяч Василь Коротун, голова обласної організації Всеукраїнського товариства політичних в’язнів та репресованих Павло Отченашенко та інші учасники розмови навели й інші факти періоду Другої світової війни, які досі старанно замовчуються. Вони підкреслювали, що звірства та мародерство так званих «визволителів» на окупованих територіях, зокрема, на території Східної Пруссії, Померанії, Сілезії – це ганебна сторінка, яку апологети комуністичної імперії всіляко намагаються заперечити. За пафосними урочистими акціями й промовами кремлівські адміністратори прагнуть приховати справжню ціну війни. Та прийшов час знати правду, якою б вона не була.

Характерно, що ця відверта і досить болісна розмова відбувалася в Одесі саме у дні, коли місто відзначає 69-у річницю свого визволення від фашистської окупації. Навіть незалежні місцеві видання, не кажучи вже про проросійські й провладні, проігнорували запрошення організаторів круглого столу, віддавши перевагу всіляким театралізованим шоу за участю рядженої у форму «визволителів» масовки. Тож у керованій регіоналами Одеській Пальмірі замовчування правди історії триває.

Сергій Горицвіт

На світлинах: українське видання книжки Габріели Кьопп, Габі Кьопп у юності, розмова за круглим столом, ведучий розмови – історик Сергій Боган

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа