16 лютого 1877 року народився Микола Макаренко-діяч культури УНР, жертва комунорепресій

Рішенням двадцять четвертої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 10 березня 2023 року вулицю Хасанівську перейменовано на честь Миколи Макаренка-видатного археолога та мистецтвознавця, життя якого повязане з Полтавщиною. Він народився 16 лютого 1877 року. Тож, сьогодні Полтавський офіс Інституту нацпам’яті розповідає про цю непересічну постать української культури.

Після встановлення комуністичного режиму в Україні боровся проти знесення культових пам’яток. 1934-го єдиний з членів державної комісії не підписав акт про знесення Михайлівського Золотоверхого собору у Києві з метою заснування на тому місці урядової площі. За що був репресований. Микола Макаренко був членом Полтавської вченої архівної комісії та Полтавського церковно-археологічного комітету (1908–1919). Професор Київського університету, дійсний член Всеукраїнського археологічного комітету (1924–1929), директор Музею західного та східного мистецтва імені Богдана Ханенка (1920–1924).Протягом життя здійснював археологічні дослідження по Україні та дослідження культових споруд. Автор понад 150 наукових розвідок. 1934-го Миколу Макаренка заарештували НКВДисти і вислали до Казані. У січні 1938-го російські червоні кати його розстріляли.

Микола Макаренко став одним із героїв банерної виставки «Наказано не знати: українські археологи в лещатах тоталітаризму». Детальніше ознайомитися можна за посиланням: https://bit.ly/3SSVFi4

Полтавський офіс УІНП (за матеріалами рубрики «Історичний календар» https://tinyurl.mobi/3bN4P офіційного сайту Українського інституту національної пам’яті)

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа