Учасники КерамоРезиденції в Опішному «100 років у світлі таланту Василя Омеляненка»
Громадська організація «Конгрес українських керамологів» у тісній співпраці з Національним музеєм гончарства стали переможцями грантової програми Українського культурного фонду «Культура. Регіони». Завдяки цьому в самому осерді українського гончарного мистецтва – в мальовничому Опішному – розпочала роботу унікальна творча резиденція, присвячена сторічному ювілею видатного українського гончаря, маестро Василя Омеляненка.
Анатолій Шкурпела (Опішне, Полтавщина)
Цей мистецький проєкт – не просто вшанування, а живе переосмислення постаті мистця, чия творчість стала синонімом опішненської традиції, глибоко вкоріненої у національний культурний ґрунт. У рік, коли йому виповнилося б 100 років, мистці з різних куточків України об’єдналися в резиденції, щоб у глині, формі й образі втілити нове прочитання його неймовірної спадщини.
Катерина Власова (Полтава)
Протягом двадцяти днів, на тлі духмяного літа, п’ятеро талановитих художників-керамістів творитимуть просто неба – на просторому подвір’ї Національного музею гончарства. Їхні руки, сповнені натхненням і пошаною, творитимуть двометрові глиняні скульптури – образи, народжені з діалогу з минулим, з глибин національної пам’яті та щирого захоплення майстерністю Василя Омеляненка.
Андрій Ільїнський (Київ)
Ці мистецькі витвори стануть частиною відкритого простору Меморіального музею-садиби гончаря Василя Омеляненка, що відкрився торік у його рідному будинку. Там, де колись він ліпив свої легендарні твори, з’являться нові арт-об’єкти, як жива тінь його духу, як мовчазні свідки безперервності української гончарської традиції.
Інна Гуржій (Полтава)
Це більше, ніж проєкт. Це – сакральна подорож у часі, де традиція не скам’яніла, а жива, динамічна, дієва. КерамоРезиденція стала яскравим виявом того, як національна спадщина здатна надихати на нове об’єднуючи покоління, розширюючи культурні горизонти та зміцнюючи нашу ідентичність через матеріал, що пам’ятає руки пращурів.
В’ячеслав Одарченко (Воскобійники, Полтавщина)
Окрема подяка Українському культурному фонду (УКФ), адже саме завдяки таким ініціативам українська культура отримує не лише фінансову підтримку, а й простір для розвитку, живого діалогу й натхнення. УКФ робить надзвичайно важливу справу, даруючи нове життя традиціям і даючи поштовх сучасним мистецьким проєктам, які формують культурну мапу України майбутнього.
Опішне знову й з гордістю займає своє заслужене місце в епіцентрі гончарного життя країни, промовляючи до світу мовою глини, традиції та творчості.
Світлана Пругло,
завідувачка інформаційної служби
Націоналдьного музею гончарства