Моральні засади політики

Мораль, мабуть, найменш прийнятний склад політичної діяльності. Політика – це засадничо мистецтво можливого і тільки дуже рідко на неї впливають моральні чи етичні чинники. Це не означає, що ніколи у світовій історії не було принципових, чесних та моральних політиків. Просто такі політики – це рідкість. Може і тому, що такі чинники як мораль і етика інколи впливають негативно на успіхи. Тому, цинічно кажучи, моральні та чесні політики це виїмковість.

Одначе, сучасний президент Америки, як інші авторитарні лідери, зводять цю дисципліну до нового рівня, бо Дональд Трамп представляє в основному державу як приклад з демократичним устроєм. В Америці були принципові та етичні президенти. За останніх сто років мабуть прикладом цього був, на жаль, відносно політично невдалий президент Джімі Картер. Важко знайти іншого йому подібного. Інші мали свої чесноти але також і поважні вади з більшою або меншою ефективністю.

Остання поїздка Президента Трампа на середній схід відбилася поки що невідомо яким успіхом. Одначе її будемо цінити тільки у доларах. Трамп навіть зарахував до успіхів особистий дарунок від арабів Катару літака у сумі 400 мільйонів доларів. Мабуть тільки Трамп не бачив корупції у цьому. Доступ до Президента США так коштує.

Бізнесові трансакції проходили без жодної згадки таких проблематичних справ як пошанування людських прав, прав жінки чи навіть осуд вбивства політичних противників. Зрозуміло, що такі держави як Сауді Аравія, Катар чи Об’єднані Емірати не дуже зацікавлені такими питаннями. Як можна тоді говорити про бізнес, коли на заваді є такі справи як мораль чи права мешканців цих країн? Президент Трамп легко знайшов своїх співрозмовників без найменшого вагання.

Вернувшись додому Трамп зрозумів, що зустріч делегацій України і Кремля в Стамбулі не мали великого успіху, хіба щодо обміну полоненими. Трамп наставився, що він мусить відбути бодай телефонічну розмову з своїм партнером авторитарного урядування Владіміром Путіним. Телефонічна розмова довела до нічого, але Трамп характеризував її подібно як Путін, що розмова була корисна та щира. Вибачте навіть такий примітив як Трамп не міг дійсно вірити, що будь яка розмова зі злочинцем могла бути щирою.

Трамп є прикладом сучасного глобального популізму, де лідер може говорити що захоче, і дурні його поплентачі не тільки схвалюють, але просувають далі. Одначе, вже показується що цей напрямок брехливого популізму вичерпується. Це проявляється у Німеччині, Франції, Румунії, Угорщині, Словаччині та навіть у Польщі. Останнє дуже значуще бо поляки засадничо по культурі шовіністи. І хоча їм грозить Москва майже на границі, то важко збутися історичної хвороби. Кандидат у Президенти Польщі Навроцький лише кілька місяців тому був далеко на першому місці. Недавно у правиборах він пройшов на другому місці. На першому мер Варшави поміркованого напряму. Остаточні вибори за тиждень покажуть остаточний нахил поляків.

Але повертаючись до США та Президента Трампа який весь час голосить, що його авторитарну поведінку схвалили американські виборці великим мандатом надаючи його велику перемогу. Це тільки ще одна брехня бо різниця голосів між Трампом і Байденом у 2024 році найменша за останніх 24 роки, тобто за останніх шість виборів президента Америки. Трамп програє по судах весь час. Роль Америки як лідера світу вже перейняла Європа. Між союзниками Трампа – це Путін і Кім з Північної Кореї.

Правда, лідери держав світу сиплять похвали на Трампа, а він не розуміє, що це гра. Безперечним фактом є, що у Америці не було ще такого примітивного і аморального президента від часів Ендрю Джексона в першій половині ХІХ століття. Джексон ще безславився геноцидом корінного населення.

Між гріхами Трампа за перших чотири місяці його президентства, а їх дуже багато, була велика провина проти міжнародного права. Очевидно, Трамп цього не міг зрозуміти, оскільки злочини проти американського права понад його мислення, а де йому до розуміння міжнародного права.

Міжнародний кримінальний суду видав вирок арешту проти прем’єра Ізраїлю Нетаньяху за воєнні злочини та злочини проти людства. Досі Збройні сили Ізраїлю вбили 52,000 палестинців між ними напевно 90% невинних чоловіків, жінок і дітей. Правда, що війну почав терористичний відділ палестинців Гамас, який вбив 1200 євреїв та взяв 251 закладників. Одначе відповідь Ізраїлю далеко перейшла норми війни за міжнародним правом. Трамп у лютому 2025 році підписав санкції проти головного прокурора МКС британського юриста.

Цей указ Трампа не тільки без прецеденту, але також вказує на його цілковите нехтування міжнародним правом, яке і так дуже повільно розвивається з огляду на брак відповідного виховання і поведінки світового товариства та його лідерів та доброї волі.

На тему поведінки Трампа вже кількаразово висловився американець за походженням найновіший Святіший Отець Лев ХІУ, останнє хоча не поіменно під час своєї проповіді при встановленні головою Вселенської Церкви. Це теж вагоме явище. Ну і треба додати, що на сьогоднішній день тільки 39% американців схвалюють поведінку безнадійного президента. Де ж тут мандат? Навіть американці починають прозрівати. Ще не запізно.

Збираюся в Україну. Бо там найважніші питання сьогоднішнього дня.

21 травня 2025 Аскольд Лозинський

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа