У Вашингтоні обговорювалось питання допомоги Україні

На початку травня у Вашингтоні відбулися зустрічі народних депутатів України та урядовців з представниками Конгресу, дипломатами, керівниками міжнародних інституцій та мозкових центрів США.

Тижневий марафон зустрічей був підготовлений Центром відносин США-Україна (CUSUR) і Спеціальним комітетом по Україні (AHCU), у співпраці та за сприяння Посольства України у Вашингтоні. Крім того, надавалася підтримка від Іллінойського відділу Комітету Українського Конгресу в Америці та від Організації Оборони Чотирьох Свобід в Україні (ODFFU) за сприяння директора CUSUR й голови виконавчого комітету AHCU Миколи Грицковяна, та представника AHCU Бориса Потапенка.

Заходи проходила на високому рівні і відбувалися у в Білому Домі, Сенаті, Палаті представників, Державному департаменті, Міністерстві оборони, Міністерстві фінансів та Світовому Банку.

Основною метою зустрічей та нарад української сторони, був намір переконати американських колег у Конгресі та членів адміністрації, що ситуація на окупованому російськими військовими Донбасі швидко погіршується, Мінська І та ІІ угоди щоденно порушуються, і новий наступ з боку Росії неминучий. Український уряд виконав свої зобов’язання відповідно до Мінських угод, у тому числі про відвід важкої артилерії та інших умов, ураховуючи припинення вогню. Тим не менш, з часу підписання другої Мінської угоди два місяці тому 75 українських військових були вбиті та багато більше поранено.

Так за офіційним спостереженнями Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), Росія не відвела свої танки та важку артилерію.

«Військові підрозділи під командуванням збройних сил Російської Федерації продовжують обстрілювати позиції Збройних сил України та збільшують чисельність особового складу і сучасних систем зброї. Ці атаки, в основному, здійснюються з 120 мм і 82 мм мінометів, протитанкових керованих ракет (ПТУР) і новими автоматичними гранатометами АГС 40», – заявив учасник української делегації, майор Юрій Мошкавець.

Він також додав, що в даний час на Донбасі перебуває ціла армада російських військ.

«720 сучасних російських танків перебувають на окупованій частині Донбасу, а також 595 бойових броньованих машин, 393 множинні системи запуску ракет, 694 артилерійських систем, 66 систем ППО, 2 підводні човни, 4 ОТР-21 «Точка» (SS -21) тактичні ракетні комплекси з ураженням на коротких відстанях, 8 ТОС-1 «Буратіно» 220 мм реактивних мінометних систем, і 40 940 військовослужбовців, з них 8 910 солдатів Збройних Сил Російської Федерації та 32 030 осіб з незаконних військових формувань. Більше того, російське об’єднане командування і система армійського корпусу для російських збройних сил були створені між Луганською та Донецькою областями в Дебальцеве. Це навіть не враховуючи величезну концентрацію військ і військової техніки сконцентрованих на російській стороні кордону», – розповів під час зустрічей військовий.

Члени делегації наголосили, що Україна потребує військової техніки, зокрема передових систем на кшталт протитанкового переносного зенітно-ракетного комплексу «Джавелін». Однак, військові також потребують таких базових речей, кулі і снарядів для артилерії.

Старші співробітники Конгресу, які нещодавно їздили у зону бойових дій, підтвердили, що бачили, як українські війська перебувають у дефіциті всіх форм боєприпасів. Проте, здається, що Білий дім не тільки неохоче погоджується надавати сучасну летальну оборонну зброю, але також може накласти неофіційне ембарго на союзників США через продаж навіть гвинтівок і куль в Україну.

Як зазначають деякі чиновники, Адміністрація США висловлює підтримку Україні, але в цей же час бездіяльно спостерігає як здатність України протистояти російській армії зменшується.

«Це виглядає вкрай малодушно. Розчарування вже досягло точки, коли вони відкрито сказали про 2 або 3 людей у Білому домі, які консультують президента. Вони стверджують, що навіть негативне рішення – краще, ніж поширення хибних чуток, що політика щодо надання зброї все ще переглядається. Як висновок склалося враження, що або політика Адміністрації малоефективна в українському питанні. У цілому, українці позбавлені засобів для самозахисту», – розповів один з організаторів зустрічі Борис Потапенко.

У той самий час українська делегація заявила, що Україна не припинить захищати свою територію навіть без сторонньої допомоги. Громадяни будуть мобілізуватися та формувати самооборону для боротьби з тилу ворога. Питання тільки в кількості жертв з обох сторін. Без підтримки Заходу жертв буде більше, а війна – довшою. Зараз 1 200 000 внутрішніх переселенців і ця цифра буде збільшуватися, а мільйони людей будуть шукати притулку в країнах-членах Європейського Союзу. Військова загроза в інших країнах, особливо в країнах Балтії, буде наростати. Адже мета Росії не тільки розірвати Україну на частини. Її мета полягає у ліквідації українців як політичної нації та відновленні «Великої» Російської імперії.

Науковці та політичні радники також говорили, що конфлікт може поширитися в усьому регіоні і навіть призвести до Третьої світової війни у випадку, якщо Захід не надасть військову допомогу. Інші ж, у тому числі член Конгресу, спробували покласти провину за конфлікт і на Росію і на Україну, стверджуючи, що українська сторона повинна знову і знову звертатися до Росії з пропозиціями про проведення референдумів про самовизначення в Криму та на Донбасі. Інші стверджували, що Росія має свою сферу впливу, і що Україна занадто корумпована.

Деякі американські аналітики стверджували, що Україна не дотримується положень ІІ Мінської угоди про проведення місцевих виборів на окупованій частині Донбасу. З цього приводу члени делегації були непохитні: вибори можуть проводитися тільки тоді, коли міжнародні спостерігачі підтвердять, що всі російські війська і військова техніка, а також всі негромадяни України будуть виведені з окупованих територій.

Після року війни, розв’язаної, здавалося б, могутньою, непереможною армією, росіяни окупували Крим і тільки частину Донбасу, в той самий агресор поніс значних людських втрат та інфраструктури.

У зв’язку з цим офіційні особи США відзначили зміщення акценту.

«Торік було багато сумнівів у спроможності України і всі лише здогадувалися, коли ж країна капітулює. Тепер мова йде про те, скільки Росія понесе збитків, і як Путіну приховати економічну вартість війни, людських втрат і техніки. І той же очікуваний наступ на Маріуполь, для створення сухопутного мосту до окупованого Криму, потребує величезних фінансових витрат. Американські аналітики вірять, що це теж сприятиме додатковим міжнародним санкціям», – висловив думку Микола Грицковян.

Нові ініціативи щодо надання Україні зброї були детально обговорені з Адміністрацією, працівниками Конгресу та політичними аналітиками. Піднімалося також питання про допомогу у створенні українського стратегічного командування, оскільки є необхідність продовжити та прискорити реформування Міністерства оборони України та військово-промислового комплексу.

Другим актуальним питанням для делегації були державні та економічні реформи, боротьба з бюрократією та корупцією. Серед безліч законодавчих ініціатив парламент нещодавно прийняв важливе законодавство для професіоналізації та деполітизації державної служби. Представники України закликали Конгрес працювати з ними через нову Міжпарламентську групу США-Україна, яка могла б сприяти взаємодії з Українським Форумом у Конгресі та Українським Форумом у Сенаті.

Проблемним питанням для делегації став перегляд зовнішнього боргу на більш пільгових умовах, дотримання вимог МВФ, і стимулювання для розвитку бізнесу та збільшення виробництва. Була представлена переконлива дорожня карта для відновлення економіки України. Дерегуляція та демонополізація може сприяти підприємництву і допомогти Україні у боротьбі з корупцією. Для подолання збільшення безробіття, найбільшого спаду економічного виробництва і задушливого зовнішнього боргу, потрібен сміливий і агресивний підхід. Комітет з питань промислової політики і підприємництва розробляє «аварійний» план для запуску економіки, включаючи Національний Банк, агентство експортного кредитування, управління у справах малого бізнесу, і закон про промислову зону. Українські делегати закликали колег, щоб всі форми фінансової допомоги з боку США були максимально адресними й регульованими, а також до підписання угоди про вільну торгівлю між країнами. Конференція з питань інвестицій в Україну, яка відбудеться у Вашингтоні цього літа, буде важливим доказом для міжнародних настроїв, що процес реформ працює.

Скептики, навчені на попередньому невдалому досвіді реформування, поставили запитання: чому цього разу все має бути інакше? Українська сторона відповіла так: бо до влади прийшло багато молодих фахівців-патріотів. У України немає іншого шляху, як боротися та перемагати.

Інформцентр МНК, за матеріалами Спеціального комітету по Україні (AHCU). Вашингтон

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа