“Немає необхідності в нових санкціях шодо Росії”. Цей коментар нещодавно озвучила посадова особа Державного Департаменту. Можливо, за нормальних обставин таке обгрунтування, щодо фактично порушення чинного закону звернуло би більше уваги. Проте американські засоби масової інформації та громадська увага майже відразу ж зосередилась на одкровеннях республіканського голови комісії з розвідки США, зокрема про злодіяння Федерального Бюро Розслідувань.
Тим не менш, Протидія противникам Америки через санкції – це закон, підписаний президентом Трампом 2 серпня 2017 року. Він надає президентові США набагато менше гнучкості, ніж у минулому, для того, щоб маневрувати на введенні санкцій. Це останнє “маневрування” щодо Росії президентом Трампом викликає занепокоєння. Воно також проявляє примирене ставлення Трампа до Росії та майже жорстку зневагу до верховенства права, навіть до закону, який він підписав, хоча, можливо, і неохоче.
Санкції проти Росії були введені з ряду причин, включаючи, але не обмежуючись, на підставі вторгнення Росії в Україну та втручання Росії в президентські вибори в США в 2016 році. Поведінка Росії в інших місцях (примовчування використання сирійських хімікатів проти цивільного населення, європейські вибори тощо), безумовно, не допомогла російській справі .
У будь-якому разі, російська “погана поведінка” в Україні не тільки не зменшилася, вона погіршилася. Все більше людей вмирають у війні в східних регіонах України. Окрім того Росія, не маючи наміру втрачати владу в Криму, поводиться там жахливо, починаючи з порушень прав людини та спроб знищити кримських татар як організовану політичну силу.
Росія не дотримується двох мінських угод та меморандуму від вересня 2014 року та лютого 2015 року. Вона продовжує бути агресором, незважаючи на “передбачуване” припинення вогню, погодженого всіма сторонами. Чисельність померлих українців в українсько-російській війні зараз перевищує 10,300 і збільшується щодня з багатьма пораненими. Росія продовжує втручатися у спостерігачів від Організації з безпеки і співробітництва в Європі. Миротворчі переговори Організації Об’єднаних Націй перебувають у стані неясності. Все це було проігноровано у нещодавній заяві та позиції, прийнятій адміністрацією Трампа.
Насправді, заява адміністрації обмежувалася до твердження про жорстку відповідність – іноземних урядів та компаній приватного сектору, ” що значні операції з переліченими російськими суб’єктами призведуть до санкцій”. Адміністрація зазначила: “Результати цих зусиль тільки починають з’являтися … якщо закон діє, санкції щодо окремих юридичних або фізичних осіб не будуть вимагатися, оскільки законодавство насправді є стримуючим” . Тим часом для прикладу Туреччина, яка є союзником НАТО, хоча і керується автократом, розглядає можливість придбання оборонних систем з Росії.
Адміністрація наполягає на тому, що вона перенаправила мільярди доларів на продаж з російських підприємств. Тим не менше ці об’єкти залишаються класифікованими. Адміністрація випустила некласифікований список понад дві ста російських олігархів та чиновників, які вважаються частиною російського корупційного режиму. Очевидно, існує додатковий список осіб, які залишаються засекречені. Чому б не санкціонувати і не заморожувати активи цих осіб? Розсекречення лише змушує їх потурбуватися завчасно про захист своїх активів. Це дуже мало або взагалі нічого, щоб примусити їх до покаяння та реабілітації.
Постійна агресія Росії справила глибокий вплив на міжнародне спів-товариство. На жаль, Америка більше не веде тут. Лише місяць тому Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію про російську окупацію Криму, яка осуджує введення Росією своєї правової системи та надання свого громадянства українським громадянам Криму, російського ігнорування доручення Міжнародного суду справедливості, щодо Криму, а також відмови Росії надавати доступ до Криму моніторів ООН з прав людини.
Все це ігнорується Білим Домом Трампа та Державним департаментом США.
Теперішній незбагненний захист Росії Президентом Трампом, характерний для минулої поведінки Трампа, є ще більш загадковим сьогодні. Там не має стримування, тому що Росія залишається нестриманою. Нещодавня згода надати оборонну зброю Україні, яка розглядалася деякими як прозріння Президента Трампа у його відносинах з Росією, виявилася ілюзією або диверсією. Недавня відмова від подальших санкцій від Президента Трампа може розглядатися як повернення до минулої дружби, але все-таки це викликає підозріння.
Все президентство Дональда Трампа перебуває під тінню зв’язку з Росією в минулому, включаючи допомогу у відмиванні грошей для отримання особистої фінансової вигоди як приватного громадянина та прояв готовності використати російську пропаганду в своїх політичних цілях як кандидата в президенти. Відмова від продовження санкцій відносно тих, хто веде бізнес із Росією, більше подібна на підтвердження звинувачення у зв’язках та співпрацею з Росією, а також намагання перешкодити юридичним процесам .
6 лютого 2017р. Аскольд С. Лозинський