Скільки, звідки та коли саме до Києва звозили «активістів антимайдану» встановили аналітики TEXTY.org.ua, проаналізувавши дані Укрзалізниці.
17 поїздів на 17410 місць в обидва боки було викуплено для підвезення людей на так званий «антимайдан» із Херсона, Сімферополя, Донецька, Харкова, Луганська та Маріуполя у найгарячіші дні Революції Гідності. Щоб приховати цей факт їх висаджували на другорядних станціях, де зупиняються товарні поїзди та приміські електрички, — Київ-Московський, Київ-Дніпровський, Київ-Петрівка та Святошин.
«ТЕКСТИ», опрацювавши таблицю на 99 мільйонів рядків даних від Укрзалізниці, виявили, звідки, коли саме і скільки «антимайданівців» звозили залізницею у Київ масовку на підтримку Януковича під час Майдану-2014.
На 17 пар додаткових поїздів в обидві сторони замовники витратили 4,36 млн гривень, причому частина з них були пільгові — на категорії «діти-сироти» та «діти-інваліди до 16 років».
Як розповів один з авторів дослідження, дата-журналіст ТЕКСТІВ Андрій Газін, наявність нерегулярного сполучення столичної станції, яка зазвичай не приймає пасажирські поїзди, виявив один з читачів видання, під час роботи з інструментом аналізу пасажирських перевезень «Укрзалізниці».
«Виявилося, що дати прибуття поїздів на другорядні (на відміну від Києва-Пасажирського і Дарниці) станції збігаються з днями масових мітингів Антимайдану і провокацій так званих “тітушок” у січні-лютому 2014 року. Ми не знаємо, чи були серед пасажирів цих поїздів бойовики. Ми припускаємо, що це силоміць зігнані бюджетники або заробітчани-“майданарбайтери”. Але вони за гроші створювали картинку народної підтримки режиму Януковича. І на цьому тлі вже справжні бандити почали калічити й убивати протестувальників», — розповів журналіст Павло Солодько, котрий теж працював над розслідуванням.
Всі потяги прибували в Київ вранці, а ввечері того ж дня всі вони вирушали у зворотному напрямку. Дослідження показує, що найбільше «антимайданців» привезли до Києві 16 січня 2014 р. (5988 викуплених місць у поїздах) — в день голосування так званих «диктаторських законів», а також 28 січня (6348 місць) — у день відставки Миколи Азарова та скасування Верховною Радою цих законів.
У «ТЕКСТАХ» пояснюють, що хоча за весь час було викуплено 17410 місць у поїздах, кількість перевезених людей може бути більшою, якщо їхали на сидячих місцях. Найбільше приїжджало з Херсону (5020 місць), Сімферополя (3300) та Донецька (3012).
Ознайомитись з дослідженням можна за посиланням: http://texty.org.ua/d/uz_maidan/
Автори проекту — Павло Солодько, Влад Герасименко, Андрій Газін, Ярина Михайлишин.
Інтернет-видання TEXTY.org.ua займається аналізом та візуалізацією великих баз даних, підготовкою ґрунтовних журналістських матеріалів та проведенням лекцій і семінарів з журналістики даних. Серед інших проектів «ТЕКСТІВ»: «Вкрадений Дніпро: як киян позбавили доступу до ріки», «Аналіз результатів місцевих виборів 2010 та 2015 років», «База псевдосоціологів та прихованих піарників», «МВФ та Україна: інтерактивна історія стосунків» та інші.
Received: from mail [email protected]; Thu, 28 Apr 2016 14:51:58 +0300