Reuters: кардинал Луїс Антоніо Таґле, другий з лідерів виборчого процесу Папи Римського

Про першого лідера ми опублікували матеріял тут: https://ukrpohliad.org/analytics/reuters-kardynal-pyetro-parolin-odyn-z-dvoh-lideriv-vyborchogo-proczesu-papy-rymskogo.html

Ватикан, 5 травня (Reuters) – Філіппінського кардинала Луїса Антоніо Таґле іноді називають «азійським Франциском» через його заразливу посмішку, легкий сміх та спонтанність слів.

Луїс Антоніо Таґле

Як і покійний аргентинський папа, він походить з країни, далекої від традиційної бази влади католицької церкви в Європі, і приїхав до Риму з поглядом стороннього спостерігача.

Дехто, хто включив Таґле до неофіційних списків кандидатів на наступного папу, каже, що він буде впевненим наступником Франциска, якщо кардинали-виборці, які увійдуть до таємного конклаву в середу, шукають якомога більшої схожості, щоб наполегливо продовжувати прогресивну лінію Франциска.

Якщо Таґле буде обраний, це також, ймовірно, стане сигналом для 1,4 мільярда католиків світу, що кардинали хочуть продовжувати бачення Франциска щодо загального відкриття Церкви для сучасного світу, не обираючи людину, яка могла б скасувати деякі реформи покійного папи.

Це також означатиме, що його колеги-кардинали змахнули руками з ніг на голову, не звертаючи уваги на питання щодо його управлінських здібностей.

«Він би уособлював собою продовження того, що робив Папа Франциск», — сказав преподобний Еммануель Альфонсо, колишній студент Таґле, який знає його десятиліттями. «Він дуже схожий на Папу Франциска своєю любов’ю до бідних, своєю доступністю тощо».

Таґле, колишній архієпископ Маніли, був би першим Папою з того, що зараз вважається Азією, хоча в ранній Церкві деякі папи походили з того, що зараз називається Близьким Сходом, що технічно є частиною Азії.

Таґле, який виглядає молодшим за свої 67 років і любить, коли його називають зменшувальним прізвиськом «Чіто», протягом останніх п’яти років очолював Дикастерію євангелізації Ватикану, фактично місіонерський підрозділ Церкви. Ця посада дала йому величезний вплив на національні церкви в країнах, що розвиваються.

Як архієпископ Маніли, а до цього — єпископ філіппінського міста Імус, Таґле здобув пастирський досвід в управлінні єпархіями в найбільшій католицькій країні Азії. Привівши його до Ватикану у 2020 році, Франциск дав йому ще один шанс на успіх, який вважався корисним для кандидатів у папи.

Переїзд Таґле до Риму викликав критику з боку тодішнього президента Філіппін Родріго Дутерте, який керував кривавою «війною з наркотиками», в результаті якої загинули тисячі філіппінців під час його адміністрації 2016-2022 років.

Дутерте заявив, що Таґле був усунений з Маніли за втручання в національну політику. Конференція католицьких єпископів Філіппін рішуче заперечила ці звинувачення. Єпископ Пабло Вірхіліо Давід з Калукана, посадовець конференції, який став кардиналом у 2024 році, назвав твердження Дутерте «неймовірно абсурдним».

Зліва Луіс Антоніо Таґле, справа П’єтро Паролін

Багато кардиналів вже особисто знають Таґле, і багато хто може побачити привабливість у тому, що папа буде з Азії, яку церковні лідери розглядають як важливий регіон зростання віри. Молодь почувається з ним комфортно.

Коли Таґле приймав Франциска під час візиту на Філіппіни у 2014 році, цей візит зібрав найбільший натовп людей в історії папських подорожей, включаючи месу, яка зібрала до 7 мільйонів людей.

Доктринальний фон

Таґле, який розмовляє італійською, англійською та іспанською мовами, а також рідною тагальською, має п’ять років досвіду роботи з таємничою бюрократією Ватикану, хоча деякі кардинали можуть вважати, що навіть цього недостатньо для управління світовою Церквою.

Однією з можливих слабкостей кандидатури Таґле є те, що три роки тому він був замішаний в управлінському скандалі.

У 2022 році Франциск звільнив його з другої посади – титулярного керівника ватиканської конфедерації зі 162 католицьких організацій допомоги, розвитку та соціальних послуг, що працюють у понад 200 країнах.

Франциск звільнив усе керівництво групи під назвою Caritas Internationalis після звинувачень у знущаннях з боку вищого керівництва.

Роль Таґле, подібна до канцлера організації, була здебільшого символічною та церемоніальною. Він не брав безпосередньої участі в щоденному управлінні справою і загалом користувався повагою серед співробітників.

На відміну від Франциска, Таґле має світову репутацію теолога, що може допомогти йому отримати голоси поміркованих кардиналів, стурбованих деякими спонтанними висловлюваннями Франциска, що призвело до того, що деякі називали плутаниною щодо церковних вчень.

У 1990-х роках він служив у Міжнародній богословській комісії Ватикану під керівництвом німецького кардинала Йозефа Ратцінгера, який був відомий як суворий прихильник традиційної доктрини і згодом став Папою Бенедиктом XVI.

Отець Джозеф Комончак, професор Таґле в Католицькому університеті Америки у Вашинґтоні, округ Колумбія, сказав, що кардинал був одним з його найкращих учнів за 45 років викладання.

«Не менш важливою чеснотою Чіто була радість, яку він випромінював на кожного, хто з ним зустрічався», — сказав Комончак. «У нього було чудове почуття гумору, яке викликало до нього симпатію серед його однокурсників».

Отець Роберт Рейєс, однокурсник по семінарії, який знає Таґле понад 50 років, сказав, що Таґле має здатність знаходити спільну мову з людьми та простий спосіб життя. Коли він вперше став єпископом у 2001 році, у нього не було машини.

«Він надавав перевагу поїздкам, автостопу з кимось, хто їхав туди, куди, можливо, вони обидва прямували», – сказав Рейєс.

Хоча 67 років – це вік сприятливий для обрання Папою, в багатьох організаціях 67 років – це вік, що припиняє кардинальство. Але у Ватикані це вважається молодим віком, оскільки мало хто з кардиналів хоче дуже довгого понтифікату.

Репортаж Джошуа МакЕлві. Додаткові репортажі Карен Лема та Адріана Португала з Маніли. Редагування Френсіс Керрі.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа