Підсумки виборів: ОБСЄ вважає, що нам необхідно провести всебічну реформу виборчої системи

20151116_Ukraine_PR_PM02_UKR_html_c822a2a3Робота працівників виборчих дільниць у день голосування заслуговує схвалення. Втім, стурбованість діяльністю комісій вищого рівня, а також недоліки закону вказують на необхідність проведення реформи, – заявили спостерігачі ОБСЄ/БДІПЛ в Україні

КИЇВ, 16 листопада 2015 року – Другий тур виборів міських голів в Україні відзначився впливом бізнес інтересів на виборчий процес у більшості регіонів, а також концентрацією зусиль багатьох кандидатів скоріше на формуванні місцевих коаліцій, ніж на спілкуванні з виборцями, – такого висновку дійшли спостерігачі Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ в оприлюдненій сьогодні заяві. Активна передвиборна агітація майже не проводилася. Що стосується позитивних змін, у деяких регіонах між кандидатами були організовані дебати, – зазначили спостерігачі.

«Як і під час першого туру, завдяки зусиллям та відданості працівників виборчих дільниць, організація голосування та підрахунку голосів заслуговує на схвалення. Втім, проведення необґрунтованих та часто занадто пізніх замін у складі територіальних комісій викликало серйозне занепокоєння щодо їхньої незалежності,» – сказала пані Тана де Зулуета, Голова Місії БДІПЛ зі спостереження за виборами. «Відсутність довіри до органів, відповідальних за організацію виборів, та недоліки законодавства були джерелом більшості проблем, виявлених під час цих виборів. Необхідно провести всебічну реформу для здобуття більшої довіри з боку виборців.»

Кандидати мали змогу проводити передвиборну агітацію без перешкод та в цілому у спокійній атмосфері. Ближче до дня виборів були сформовані неочікувані багатопартійні коаліції у деяких перегонах для підтримки різних кандидатів з урахуванням різноманітних місцевих інтересів. Не всі територіальні виборчі комісії перевірили або розмістили для загального ознайомлення фінансові звіти, надані кандидатами, у встановлений законодавством строк, що послабило нагляд за фінансуванням виборчих кампаній та обмежило можливості доступу виборців до інформації.

На підготовку до другого туру виборів негативно вплинуло затягування встановлення результатів виборів, які відбулись 25 жовтня та часті заміни членів дільничних виборчих комісій. Проблеми в процесі встановлення результатів виборів призвели до втрати довіри з боку деяких учасників виборчого процесу до органів, відповідальних за організацію виборів, – зазначили спостерігачі.

Результати голосування за новою пропорційною системою «відкритих списків» виявили нерівномірне представництво місцевих громад. У деяких округах кандидати, які мають найбільшу підтримку не були обрані, в той час як кандидати, які були другими та третіми у перегонах отримали місця у місцевих радах, що викликає занепокоєння щодо того, чи здатна виборча система чітко відобразити волевиявлення виборців, – сказали спостерігачі.

На початку у засобах масової інформації у висвітленні виборів переважали чисельні повідомлення про арешти політичних діячів та їхню ймовірну участь у незаконній діяльності, зменшивши таким чином обсяг інформації, доступної для виборців щодо програм кандидатів. Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення не змогла забезпечити однакові умови для кандидатів до проведення другого туру виборів, не забезпечивши для виборців доступ до збалансованого висвітлення виборчого процесу як на національному, так і на регіональному рівнях, – йдеться в заяві. Як і перед першим туром виборів 25 жовтня, кандидати від Блоку Петра Порошенка «Солідарність» та Опозиційного Блоку отримали більшість ефірного часу під час трансляцій мовниками програм, пов’язаних із виборами.

Спостерігачі позитивно оцінили відкриття виборчих дільниць, голосування та підрахунок голосів в день голосування, та поставили трохи нижчу оцінку процесу встановлення результатів виборів.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа