Чому «проростає кукіль»

125327_main

«Відкриття повноростового пам’ятника комуністу Андрію Малишку в Києві це занадто. Особливо 2016-го року. І все це під рахманні розмови про «борця з русифікацією», про «захисника укршкіл» і решту вкрай небезпечних теревенів у стилі «рррозстріляного відродження».

Проти цього явища ґлорифікації письменників-колаборантів, «приховані погляди» яких без кінця тлумачать неомалороси застерігав чернігівець Роман Бжеський. Блискуча праця «Політичні ідеї творів Миколи Куліша» видана 1955 у вільному Мюнхені: «Миколи Куліша … з певністю немає серед нас, отже він, як особа більше НЕ ДІЄ діють чи можуть діяти ЙОГО ТВОРИ».

Чи це і не про Малишка?

Роман Бжеський аналізує відому п’єсу Куліша «97», написану акурат після першого голодомору: «Москва пошукувала під ту пору літературних «Квіслінґів», яких завданням було дістатися у душі народних мас і засіяти там потрібне москвинам насіння. Для ТАКОЇ «літератури» настала «доба ренесансу»…

Повноростовий Малишко безумовний літературний Квіслінґ. І поява його пам’ятника у воюючій Україні, 2016-го року (!) ще один «літературний Мінськ».

P.S. На це у комуніста Кличка швидко знайшлися гроші, а в комуніста Дмитра Павличка такий грішний ентузіазм», – вищенаведений пост Ростислава Мартинюка на сторінці в соцмережах очікувано спровокував жваву дискусію. І не безпідставно. Як на мене дійсно сьогодні актуальною є розмова про шкалу національних авторитетів, зокрема тих, які впливали чи впливають на суспільну свідомість, на душі підростаючого покоління, кого ставили чи ставлять за взірець. І про те, для пам’ятників кому блискавично знаходяться й рішення, і гроші, а хто, забутий і знеславлений, свої почесті знаходить лише в пам’яті небагатьох.

«Мав горе жити й творити при комуністах, але не мав самовбивчої відваги сказати правду», так охарактеризував Малишка і компанію блюдолизів Олекса Негребецький. Твори цих «згорьованих і обездолених» зібрані під багряною обкладинкою книги «Українська радянська поезія: лауреати сталінських премій», виданої «Держлітвидавом України» в 1949 році. Тут і Тичина з шедевральними «Партія веде», «Пісня про Котовського», «Фелікс Дзержинський», «Москва», «Пісня про Сталіна», «Поєдинок Котовського з білополяками», «За Сталіна подам свій голос», і Максим Рильський, з «Піснею радянського народу», «Вождь Червоної Армії», «Під сонцем Жовтня», «Ленін з нами», і Сосюра з панегіриками «Сталін» і «Жовтень», і Малишко з «Пам’ятником Марксу» та «Думою про богатирів»:

Що перший з них – Пархоменко завзятий,

Другий же з них – Артем, що із Донбасу.

До третього всміхнулися – до Клима.

Вовіки слався дружба незборима!

Та й рушимо на город, на Царицин,

До Сталіна, до комісара й друга!

І «прометеївське»:

Добре, що в нас на знаменах Сталіна ім’я палає,

Сталіна ім’я палає…

Чи будуть ці епохальні «нєтлєнки» зачитувати на відкритті пам’ятника?

«Я зрадникам свого народу руки не подаю!», відповів на початку минулого століття адвокат Микола Міхновський письменнику Короленку на спробу останнього привітати Миколу Івановича з вдалим виступом на судовому процесі в Сумах. Обидва «мали горе жити і творити» в умовах царського московського гніту, проте Міхновський не став «партачем життя» упідлившись і зігнувшись.

«Якщо викинути з української культури тих, хто мав горе жити й творити при комуністах, але не мав самовбивчої відваги сказати правду, то в цій нещасній культурі взагалі нікого не залишиться», – вважає Негребецький.

«Чи має Україна що відроджувати? – задавався питанням згадуваний Мартинюком Бжеський у передмові до книги «Чолові представники українського виродження». І дає на це питання відповідь, називаючи представників справжнього відродження: Шевченка, Руданського, Пчілки, Лесі Українки, Міхновського, Донцова…

До цього списку сміливо можна додати й самого Бжеського, й Маланюка, який свого часу каpтав-звинувачував-осуджував Тичину – «від кларнета твого пофарбована дудка осталась», і Телігу, Ольжича, Антоненка-Давидовича, Лупиноса, Красівського, Мосендза та добірне гроно інших достойників, на чию честь держава не возводить пам’ятників і чиїх творів не видає.

В 1948 році, за рік до виходу збірки «сталінських соколів пера» в умовах збройного підпілля теоретик українського націоналізму майор УПА Петро Полтава написав геніальну працю «Україна погибає! Хто винуватий в цьому?».

Ось з якими словами звертається він до радянських «інженерів людських душ»:

«Це саме ви – тичини, корнійчуки, сосюри, бажани, петровські і десятки дрібніших колег вашої професії – своїми панегіриками на честь партії, на честь совєтської влади допомагаєте большевикам ширити брехню про «щасливе» і «заможне» життя в Україні. Це саме ви, письменники, відображаєте в своїх творах Україну не такою, якою вона є насправді, але такою, якою її хочуть бачити відображеною московські гнобителі. Це саме ви – письменники, журналісти, критики, «історики» своєю брехнею отруюєте свідомість українського народу, одурманюєте його, допомагаєте большевицьким гнобителям його розкладати. Це ви, «працівники» пера, «мистці» поетичного слова, складаєте панегірики в той час, коли мільйони українських колгоспників, робітників, інтелігенції помирають з голоду, коли по шляхах, по залізнодорожних станціях, валяються трупи загиблих з голоду, нерідко, напевно й ваших рідних, коли стогін страждання несеться з кожної колгоспної української хати, з кожного робітничого житла, коли ворог знищує тисячі найкращих синів України…

Замість писати про терор над нашим народом, про його визиск, про його нужду, замість іти попереду народу в його боротьбі проти гнобителів, замість запалювати народ на цю боротьбу, – ви складаєте оди гнобителям України, ви складаєте листи подяки катам свойого народу!

Ви, безхребетники, продажні шкури, волієте писати те, чого від вас вимагатимуть ваші грошовиті господарі. Вони вам за це платять і ви їм по-собачому служите».

26 років провів у московській неволі поет-борець Зеновій Красівський. Ось як він оцінював «талановитих гнучкошиєнків»:

Кричатиму до хрипоти:

Не вам, нікчемні лизоблюди,

Носити горде ім’я «люди»

І в храм свободи увійти

О дипломовані раби!

Чого вас мати, борзописці,

Не задушила у колисці?!

Не знав би наш народ ганьби.

Якби не ваш брехні покров –

Була би видна кров проллята!

Були б плачі!

Були б прокляття!

Лунало б нині: Кров за кров!

Та ви народ як тлін, як міль

Як шашіль дерево роз’їли,

Брехнею душі напоїли

І слава вам: проріс кукіль.

Завдяки тому, що ми не можемо відділити добірне зерно від полови, гартоване залізо від іржі, жертовних борців і безкомпромісних творців від лукавих гнучкошиєнків і нікчемних лизоблюдів, і далі «росте, колоситься бур’ян». І хоча й

Уже помер кривавий Торквемада,

Але живе і не вмирає зрада

І ті, що все за гроші продають

Іще не вмерли, ще живуть.

Віктор РОГ

vorog2

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа