Чим відрізняється реакція держави на події під парламентом 31 серпня 2015 року від реакції під час протистояння на Банковій 1 грудня 2013 року?
Це питання обговорювалося 29 жовтня 2015 року в «Укрінформі» під час презентації звіту «Події під парламентом 31 серпня 2015 року через призму прав людини», підготовленого правозахисними організаціями за підтримки офісу Уповноваженого з прав людини.
«Поштовхом для написання звіту стало відчуття дежавю – ми згадали події 1 грудня 2013 року. Бо в останній день літа ми знову стали свідками неспроможності держави виконати свій обов’язок по захисту мирних зібрань, і неадекватної моделі реагування на провокаційні дії групи осіб під їх час проведення, і цілу низку порушень процесуальних прав затриманих, і відсутності реакції судді на звернення особи про застосування до неї насильства», – заявила Олександра МАТВІЙЧУК, голова правління Центру Громадянських Свобод.
Правозахисники звернули окрему увагу на оцінку роботи МВС України щодо управління особовим складом та вмінням проводити елементарні поліцейські операції по вибірковій нейтралізації агресивних осіб і їх ізоляції від загальної маси мирних демонстрантів.
«МВС України не забезпечує професійну підготовку особового складу та не змінює тактику охорони громадського порядку. Це є загрозою як для учасників мирних зібрань, так і для самих співробітників. На акції 31 серпня стояли практично ненавчені люди, які виконували роль «живого щита», тому провокатори, яких було не більше 40 осіб, могли діяти безкарно. Хоч їх можна було локалізувати такою ж кількістю співробітників, і на це знадобилося б не більше 15 хвилин», – стверджує Олег МАРТИНЕНКО, Голова Центру досліджень правоохоронної діяльності.
Критично оцінює роботу правоохоронних органів та суду в ході цих подій Секретаріат Уповноваженого ВРУ з прав людини. «Жодних відмінностей у порушеннях прав людини у період Майдану і зараз ми не спостерігаємо. Як під час Майдану затримані особи тривалий час утримувалися без надання медичної допомоги, їм не було надано можливість скористатися безкоштовною правовою допомогою – все це абсолютна калька 31 серпня цього року», – повідомив Юрій БЄЛОУСОВ, представник Уповноваженого ВРУ з прав людини. Він повідомив, що Уповноважена направила подання до Міністра внутрішніх справ та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України із зазначенням виявлених порушень.
Продовжувати громадський контроль над перебігом судових процесів закликала громадськість Валерія РИБАК, координатор напрямку громадського спостереження «ОЗОН». За її словами, під час обрання міри запобіжних заходів для осіб, звинувачених у злочинах, були порушені ряд стандартів права на справедливий суд. «Мова йде про право на публічний розгляд справи, в частині доступу до інформації про судове засідання, забезпечення належних умов утримання підсудних під час засідання та надання медичної допомоги, презумпції невинуватості. Дані порушення є відображенням поширеної протиправної практики, яка постійно фіксується громадськими спостерігачами на судових засіданнях», – зазначила вона.
Правозахисники стверджують, що будь-яка людина має право на захист і володіє всім спектром прав і свобод незалежно від її вини чи невинуватості. Жодна людина не мала зазнати тих порушень, про які було згадано у звіті.
Незважаючи на велику кількість проблем в діяльності правоохоронних органів, виявлених правозахисниками, представники МВС та ГПУ не знайшли часу прийти на публічну зустріч із правозахисниками. У МВС обмежилися листом із інформацією про хід розслідування «за фактами вчинення терористичного акту, замаху на вбивство працівників правоохоронних органів у зв’язку з виконанням ними службових обов’язків». «Слідство перебуває на особливому контролі керівництва Міністерства», – запевняють у листі чиновники із МВС.
На обговоренні були присутні представники Державної судової адміністрації, Служби безпеки України, Ради суддів України, адвокати та рідні обвинувачених в протиправних діях, що мали місце 31 серпня 2015 року.
Звіт разом з рекомендаціями буде офіційно направлений Міністерству внутрішніх справ, Генеральній прокуратурі, Раді суддів, Вищій кваліфікаційній комісії, Державній судовій адміністрації.
Звіт було підготовлено спільними зусиллями Центру Громадянських Свобод, групи громадського спостереження «ОЗОН», Центру досліджень правоохоронної діяльності, Міжнародним партнерством за права людини у співпраці із Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.
ОЗОН Моніторинг