Українці північної Польщі вшанували жертви акції “Вісла”

Концерт-реквієм Не маємо права забути

У неділю 14 травня українська громада Кентшина та околиць відзначила 70-ті роковини злочинної акції ”Вісла”. Вона розпочалася 28 квітня і тривала до кінця липня. Внаслідок військової операції тодішнього комуністичного режиму в Польщі, з рідних земель Лемківщини, Перемищини, Ярославщини, Любачівщини, Томашівщини, Грубешівщини та Холмщини насильно виселено біля 150 тисяч людей на північні і західні землі післявоєнної Польщі з метою швидкої та повної асиміляції.

У заході, який відбувся в місцевому замку, взяли участь зокрема віце-маршалок Мирон Сич, уповноважений маршалка Вармінсько-Мазурського воєвідства у справах національних та етнічних меншин Віктор-Марек Лейк, голова Ольштинського відділу ОУП Степан Мігус, начальник відділу освіти, культури та спорту у Кентшині Ришард Кавчинський та греко-католицьке духовенство.

DSCF3793

У своїй промові Віктор-Марек Лейк підкреслив, що Вармія і Мазури це винятковий регіон, куди після 1945 р., прибуло багато поселенців з різних куточків Польщі і кожний тут має право плекати свою культуру, мову і традицію. Зі свого боку Мирон Сич та Степан Мігус розкритикували позицію центральної влади, яка не засудила депортації українців і не захотіла брати участі у відзначенні цієї події. ”Зараз у Польщі велика увага приділена виявленню комуністичних злочинів, однак коли йдеться про насильне виселення українців з їх етнічних земель, влада не реагує”, – сказав С. Мігус. Виступаючи від імені бургомістра Кентшина Р. Кавчинський ствердив, що мимо трагічного минулого у польсько-українських відносинах, ми повинні зосередитися на майбутньому.

DSCF3786

DSCF3825

DSCF3847

Після офіційного відкриття почалася артистична програма. На сцені виступив хор ”Лісова пісня” з Бартошиць і Словно-Музичний гурт Комплексу шкіл з УМН в Гурові-Ілавецькому. Українські школярі виконали низку патріотичних пісень та декламували вірші, присвячені цій трагічній події. Водночас презентували архівні фотографії з операції ”Вісла”. Потім виступив Оркестр Волинського національного музично-драматичного театру в Луцьку разом із солістами. На завершення жертви депортації отримали квіти.

DSCF3861

Організаторами концерту були Ольштинський відділ, Кентшинський гурток Об’єднання українців у Польщі  і Кентшинський центр культури.

Андрій Сидор

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа