Дев’ять років тому відбулася Вогнехреща

hrusha133

Дев’ять років тому, 19 січня 2014 року, відбулися події, які увійшли в історію, як протистояння на Грушевського. Вони стали початком гарячої фази Революції гідності.
Перехід від мирних протестів до силового протистояння з режимом Януковича був відповіддю на ухвалення 16 січня 2014-го «диктаторських законів». Після понад півтора місяця протестів громадян тодішня влада законодавчо посилила репресії проти активістів та обмежила демократичні свободи.
19 січня у Києві зібралося вже традиційне недільне віче. На знак протесту проти ухвалених «Законів про диктатуру» частина мітингувальників вирішила пройти вулицею Грушевського до Верховної Ради. На той момент силовики вже блокували доступ до урядового кварталу. У відповідь на цю спробу протестувальників внутрішні війська застосували проти активістів травматичну зброю, сльозогінний газ, світло-шумові гранати і водомети, які заборонені при мінусовій температурі. А протестувальники використали коктейлі молотова та підпалили перші шини.
Події 19 січня назвали Вогнехрещам.
Уже 22 січня стало відомо про перших загиблих майданівців. Смертельних поранень із вогнепальної зброї зазнали Сергій Нігоян із Дніпропетровщини та білорус Михайло Жизневський. Поранений того дня львів’янин Роман Сеник помер за кілька днів у лікарні. 22-го під Києвом виявили тіло зі слідами тортур викраденого напередодні львів’янина Юрія Вербицького. За кілька днів унаслідок отриманих травм померли майданівці Олександр Бадера та Богдан Калиняк.
🎥 Детальніше про події тих днів розповідає документальна стрічка Український інститут національної пам’яті «Вогнехреща». Вона побудована на свідченнях учасників.
💬 «Ідея фільму з’явилася під час роботи над проєктом Українського інституту національної пам’яті «Майдан: усна історія». Він був започаткований після трагічних лютневих подій 2014 року. Відеоспогади учасників лягли в основу «Архіву усної історії» Інституту, який містить понад 1200 записів про події Революції гідності», – розповідає авторка ідеї та режисерка фільму Тетяна Ковтунович Kovtunovich Tanya.
Його премʼєра відбулася у січні 2022 року. Подивитися можна на ютуб-каналі Інституту👇 https://www.youtube.com/watch?v=M1A74Bk7M1k&t=186s
☝️ Щороку 22 січня відбувається хода у памʼять про перших загиблих героїв Небесної Сотні.
Цього року вона розпочнеться о 12:30. Збір на вулиці Грушевського, 4. Організатор – Національний музей Революції Гідності • Maidan Museum.

 

Опубліковано Національна пам'ять.