Постанова III Конґресу українців у Польщів у 70-у річницю операції «Вісла»

Wisla1Ми, громадяни Республіки Польща, українська меншина, делегати Конгресу українців у Польщі, які зустрілися в Перемишлі на вшануванні сімдесятої річниці операції «Вісла», складаємо свою шану всім жертвам депортації з 1947 року, вшановуємо пам’ять поколінь, які відійшли, а також висловлюємо щиру подяку тим, які, незважаючи на кількадесятилітні переслідування та репресії, заборону продовжування національної та релігійної традицій; попри політику влади ПНР, яка мала не дозволити повернутись на рідні землі та вшановувати пам’ять про місця, з яких наша громада була виселена, – пережили, зберігши власну національну, культурну та релігійну ідентичність.

Після сімдесяти років можемо з гордістю відзначити, що українці в Польщі, пережили як об’єднана громада, яка переказує спадщину предків наступним поколінням. На рідних землях Лемківшини, Бойківщини, Надсяння, Холмщини і Підляшшя, а також на нових місцях розселення ми зберігали існуючі або ж побудували нові школи, церкви і центри культурного життя. Особливо плідними для нас були роки вільної Польщі. Наша громада приєдналася до шляху змін, маючи власну репрезентацію в Сеймі Республіки Польщі, а також в органах місцевого самоврядування.

З вдячністю зберігаємо в пам’яті постанову Сенату Польської Республіки від 3 серпня 1990 року, яка засудила депортацію. Пам’ятаємо про розуміння і підтримку, яку ми отримали від президентів Леха Валенси, Александра Кваснєвського, Леха Качинського і Броніслава Коморовського. Ми маємо досвід підтримки від прем’єрів та міністрів, дякуючи також і створенню Спільної комісії Уряду і національних та етнічних меншин. Особливу допомогу ми отримали від Комісії національних та етнічних меншин сейму РП, творцем якої та довголітнім головою був Яцек Куронь – Друг нашої громади та України.

І тому з великим розчаруванням сприймаємо відхід від продовження цієї політики теперішньою польською владою. Республіка Польща у цьому році перший раз за останні 28 років відмовила у підтримці заходів, пов’язаних з організацією вшанувань операції «Вісла». Представники влади виправдовують депортацію, вживаючи аргументи, які безпосередньо перенесені з пропагандистських матеріалів комуністичної держави, яка цей злочин запланувала та зреалізувала. Це суперечить європейській практиці захисту прав національних та етнічних меншин, яку прийняла Польська Республіка після 1989 року.

Як законодавчо недопустиму, визнаємо промову міністра внутрішніх справ та адміністрації від 21 квітня поточного року, який під час засідання Сейму заатакував нашу громаду, зокрема персонально голову Об’єднання українців у Польщі Петра Тиму.

До прем’єр-міністра Беати Шидло звертаємося з проханням про відповідну реакцію щодо свого міністра, оскільки в демократичній державі, члена НАТО та Європейського Союзу, очільник поліції має дбати про безпеку всіх громадян, а не нацьковувати більшість поляків та підпорядкованих собі служб на національні меншини. Тим більше, що його виступ під час засідання польського парламенту може сприйматися як дозвіл на подібні дії для місцевої влади, а також політичних та громадських середовищ у Польщі. Будування атмосфери польсько-українського конфлікту веде до того, що наша громадськість знов відчуває загрозу.

Конгрес українців у Польщі скеровує свої слова особливої вдячності до членів Почесного комітету громадського вшанування 70-х роковин акції «Вісла», а також всіх тих осіб, які підтримали нас у цей важкий період. Дякуємо послам і сенаторам, депутатам європейського парламенту, лідерам антикомуністичної опозиції в період ПНР за висловлену нам солідарність та присутність. Ми переконані, що дякуючи спільно докладеним зусиллям, надбання минулих кількох десятків років, спрямований на збереження прав нашої громадськості та всіх національних і етнічних меншин у Польщі, польсько-українські відносини та польсько-українське примирення будуть збережені і  розвиватимуться для добра Польщі, батьківщини всіх її громадян, добра польсько-українських стосунків і всієї Європи.

Конгрес українців у Польщі особливо дякує Президентові Світового конгресу українців Євгенові Чолію за постійну підтримку і допомогу нашій громаді, у цьому в належному організуванні і проведенні сімдесятих роковин акції «Вісла». СКУ, який представляє двадцятимільйонну українську діаспору, що проживає у 55 країнах, з турботою спостерігає за зростом напруги у польсько-українських відносинах. СКУ на всіх можливих площинах діятиме задля зміни цієї ситуації, розвитку добросусідських польсько-українських відносин та примирення наших двох народів.

Конгрес українців у Польщі бачить зацікавлення та підтримку української держави для нашої громади. Цей факт треба особливо підкреслити з огляду на боротьбу України з російською агресією, яка ведеться вже три роки.

Перемишль, 30 квітня 2017 року

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа