Справа «вагнерівців» – Дамоклів меч над Зеленським

krot

8 вересня американський телеканал CNN оприлюднив розмову із трьома анонімними «колишніми високопосадовцями української військової розвідки». Вони розповіли, як працювали над підготовкою спецоперації із захоплення членів російської приватної військової компанії «Вагнер» – терористів, які брали участь у військових злочинах в кількох країнах, в тому числі і на окупованих Росією територіях України.

Чергова правда про злиття спецоперації на найвищому державному рівні сильно діє на нерви слугам, а морально найслабкіші вже кидаються з кулаками на тих, хто вимагає розслідування.

Слуга Зеленського, Микола Тищенко, (він же – відомий у специфічних колах як Коля Оболонський), почувши з трибуни Верховної Ради про вчорашню публікацію CNN, накинувся з кулаками на вже колишнього слугу Гео Лероса.

Пояснення ж Офісу Зеленського, чому не можна розслідувати злиття інформації по спецоперації із затримання вагнерівців настільки примітивне, що не витримує елементарної критики.

Не так давно влада взагалі заперечувала сам факт спецоперації, а зараз розповідає про російський слід. Сьогодні речники Офісу президента накинулися на журналіста CNN Метью Ченса, звинувативши його у роботі на Москву. Але варто нагадати, що той самий журналіст у квітні їздив разом з Зеленським на Донбас та зняв про це цілий фільм. Й тоді ті ж самі блогери його вихваляли.

Тому давайте пригадаємо, що саме тригерить Зеленського та його найближче оточення. Україна ще за президента Петра Порошенка готувала спецоперацію із затримання кількох десятків громадян Росії та України, які воювали на Донбасі на боці російських окупаційних військ.

Для цього створили фейкову «приватну військову компанію», яка мала найняти їх для роботи за межами Росії і таким чином виманити, затримати та судити. В липні 2020 року заступник голови Служби безпеки України Руслан Баранецький та тодішній начальник Головного управління розвідки Міноборони Василь Бурба доповіли в Офісі президента про проведення фінальної стадії операції по затриманню терористів т.зв. ПВК Вагнера.

На доповіді були присутні президент Володимир Зеленський, голова його Офісу Андрій Єрмак, перший заступник секретаря РНБО, голова комітету з розвідки Руслан Демченко, заступник голови ОП з питань оборони Роман Машовець, секретар президента Марія Левченко.

Як свідчать джерела, після доповіді Єрмак попросив відкласти спецоперацію. Він послався на перемовини з помічником президента Росії Володимира Путіна і на те, що операція нібито могла б зірвати обмін полоненими, який готувався у той час, та на початок перемир’я. Операцію відклали на кілька днів.

Вже 3 серпня Зеленський знову зібрав нараду. На ній Бурба заявив, що операція провалена і причина цього – витік інформації. Бурба вимагав почати перевірку всіх, кому було відомо про операцію. Зокрема, він хотів, щоб на поліграфі перевірили його самого, Єрмака, Демченка та Машовця. Зеленський тоді жодних рішень про перевірку не ухвалив. Розслідування провалу так і не було розпочато. Крім того, після цих подій Зеленський звільнив Бурбу і призначив нового начальника ГУР.

Рік тому широкому загалу стали доступні документи, які свідчили про державну зраду у вищих ешелонах влади. Поступово додавалися нові свідчення, які все більше підтверджують, що по справі ПВК «Вагнер» мав місце витік інформації саме з Офісу президента. Зрозуміло одне – все це покривається Зеленським, а його слуги знаходяться в круговій поруці.

Влада жодним чином не реагувала, а деякі слуги навіть підсміювалися над звинуваченнями. Тоді родичі загиблих на Донбасі ініціювали збір підписів з вимогою створити ТСК у Верховній Раді та за кілька днів петицію підтримало понад 25 000 українців.

Але влада все одно мовчала.

Колишнього начальника військової розвідки Василя Бурбу, який дав свідчення про провал операції із захоплення «вагнерівців», виселили з дому і позбавили державної охорони. Також розвідника позбавили документів прикриття.

А напередодні зняття охорони з Василем Бурбою розмовляв представник Зеленського, який запропонував Бурбі призначення послом України в Австралії в обмін на публічне спростування скандалу з «вагнерівцями», відмову від інтерв’ю і будь-якої співпраці з розслідувачем «Беллінгкет» Христо Грозєвим.

В іншому випадку Бурба отримав прямі погрози – виселення з будинку, позбавлення документів, звільнення з роботи в МЗС рідного брата, відкриття кримінальних справ. Бурба відмовився від такої ганебної угоди. І перші погрози були негайно здійснені.

Показово, що публікація на CNN з’явилася одразу після візиту Зеленського до США, що черговий раз демонструє, що ця тема не є забутою на Заході та те, що вона пов’язана безпосередньо з Зеленським або його оточенням.

За більше, ніж рік влада України зробила все можливе, щоб заплутати громадян та таким чином виправдати державну зраду вищого керівництва держави.

Варто просто пригадати всі їхні версії:

1. Рік тому Єрмак публічно заявив, що операції з затримання вагнерівців не існувало. А Служба безпеки України назвала російським фейком й інформаційним «вкидом» повідомлення про участь СБУ у спецоперації із затримання бойовиків ПВК Вагнера в Білорусі та закликала «не поширювати чуток на користь недружньої держави».

2. Коли опозиція почала тиснути та вимагати створення ТСК, коли родичі загиблих воїнів АТО зібрали необхідну кількість підписів під петицією, влада зробила все можливе, щоб заблокувати її створення.

3. А потім ТСК була вже ж таки створена, але захоплена владою у рейдерський спосіб. Ще на старті роботи, у травні 2021 року, комісія нагадувала фарс. Варто глянути на склад: 8 «Слуг народу», по одному депутату «За майбутнє», «Довіри» та ОПЗЖ, на чолі комісії – служка Мар’яна Безугла, а заступник – одіозний регіонал Ренат Кузьмін. Але жодного представника від проукраїнської опозиції нема. До публікації CNN ТСК засідала всього два рази. І предметом дискурсу на її засіданні було з’ясовування – здатна Україна на подібні спецоперації чи ні.

4. Пізніше Зеленський визнав факт існування операції, але заявив, що Україну в неї «втягнули». Скандал поступово почав забуватись, але його воскресила міжнародна преса. Старший кореспондент міжнародного офісу CNN Метью Ченс чітко описав, що ЦРУ й українські розвідники 18 місяців розробляли спільну операцію по виманюванню убивць на Донбасі та Сирії. ЦРУ надавало повну технічну і навіть фінансову підтримку. Але після наради у президента – справу злили, а головорізів повернули назад до Росії.

5. Одразу після виходу матеріалу CNN з тіні вийшов радник Офісу Зеленського та піарник Андрія Єрмака Михайло Подоляк, який взагалі заявив, що CNN у нас виявляється… філія ФСБ. І що це сигнал агентури із Вашингтону для російської пропаганди, як треба відпрацьовувати тему.

6. Сьогодні Безугла заперечує слова Зеленського та каже, що «спецзахід» по затримці вагнерівців був спланований в Україні, а розвідки інших країн до неї не мають жодного відношення. «Ні, це не була операція з нашими союзниками. Це був чисто український захід. Але їх мали затримати в Туреччині. Це виглядає просто як план, але це не спецоперація…Це був план G», – заявляє Безугла та тікає від журналістів.

І хто буде розбиратися з цією плутаниною? Необхідно всіх речників викликати на перехресний допит і шукати правду, хто з них передав інформацію Путіну. Але подібне справжнє розслідування можливо буде провести тільки після тотальної зміни влади.

Зеленський останнім часом почав гратися у патріота. Підписав порцію санкцій проти Віктора Медведчука і відправив його відпочивати до палацу. Пізніше навіть провів військовий парад, щоправда, продемонструвавши військову міць формату 2019 року. Але справа щодо «вагнерівців» демонструє, що якщо Зеленському необхідно буде врятувати шкури «своїх», то він з легкістю піде на домовленості з проросійськими силами, як це сталося при створенні ТСК з розслідування справи «вагнерівців».

Ігор Артюшенко

Опубліковано Аналітика, Головне.