Російські війська погано підготовлені до війни в Україні, каже колишній учасник Групи Ваґнера

Gabidullin

Ной-сюр-Сен, Франція, 10 травня (Reuters) – За словами колишнього найманця пов’язаної з Кремлем групи Ваґнера, який воював разом із російською армією, провал російських військових у захопленні української столиці був неминучим, оскільки в попередні роки вони ніколи не стикалися безпосередньо з потужним ворогом.

Марат Габідуллін брав участь у місіях групи Ваґнера від імені Кремля в Сирії та в попередньому конфлікті в Україні, перш ніж вирішив оприлюднити свій досвід роботи в секретній приватній військовій компанії.

Він покинув групу Вагнера у 2019 році, але за кілька місяців до того, як Росія почала вторгнення 24 лютого, 55-річний Габідуллін сказав, що йому зателефонував вербувальник, який запросив його повернутися до бою як найманець в Україні.

Він відмовився частково тому, що, за його словами, він знав, що російські сили не були готові до цієї роботи, хоча вони трубили про свій арсенал нової зброї та про свої успіхи в Сирії, де допомогли президенту Башару Асаду перемогти збройне повстання.

«Вони були вкрай здивовані, що українська армія чинила такий запеклий опір, і що вони зіткнулися з фактичною армією», – сказав Габідуллін про невдачі Росії в Україні.

Він сказав, що люди, з якими він спілкувався з російської сторони, сказали йому, що очікують зіткнутися з ополченцями, коли вони вторгнуться в Україну, а не з добре навченими регулярними військами. «Я сказав їм: «Хлопці, це помилка», — сказав Габідуллін, який зараз у Франції, де публікує книгу про свій досвід війни в рядах Групи Ваґнера.

Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив на наш запит, що не знає, хто такий Габідуллін і чи був він коли-небудь членом приватних військових компаній. «Ми, держава, уряд, Кремль не можемо мати до цього жодного стосунку», – сказав він.

Міноборони Росії не відповіло на запит про коментар.

Росія називає свої дії в Україні «спецоперацією», яка, за її словами, спрямована не на окупацію території, а на знищення військового потенціалу свого південного сусіда та захоплення тих, хто вважає небезпечними націоналістами.

Габідуллін є частиною невеликої, але зростаючої когорти людей у Росії з досвідом діяльності в структурах безпеки, які раніше підтримували іноземні вторгнення президента Володимира Путіна, але тепер вважають, що спосіб ведення війни некомпетентний.

Ігор Гіркін, який допоміг очолити прокремлівське збройне повстання на сході України в 2014 році, критично ставиться до того, як проводиться ця кампанія.

Олексій Александров, архітектор повстання 2014 року, заявив Reuters у березні, що вторгнення було помилкою.

Габідуллін брав участь у деяких із найкривавіших сирійських зіткнень у провінції Дейр-ез-Зор, в Гуті та поблизу стародавнього міста Пальміра. Він був важко поранений у 2016 році, коли під час бою в горах поблизу Латакії за його спиною вибухнула граната. Габідуллін провів тиждень у комі і три місяці в лікарні, де йому зробили операції з видалення однієї з нирок і частини кишечника.

Reuters незалежно підтвердив, що він був у Групі Ваґнера і воював у Сирії. Бойовики групи Ваґнера звинувачуються правозахисними групами та українським урядом у скоєнні військових злочинів у Сирії та на сході України з 2014 року. Габідуллін сказав, що ніколи не був причетний до таких зловживань.

Інші обставини

Участь Москви допомогла переломити хід сирійської війни на користь аль-Асада, але Габідуллін сказав, що російські військові обмежувалися в основному атаками з повітря, покладаючись на найманців Ваґнера та інших довірених осіб, щоб виконувати левову частку бойових дій на землі.

Завдання російських військових там було легше. Його супротивники – Ісламська держава та інші ополчення – не мали зенітних систем чи артилерії.

Боротьба з Україною, за його словами, була іншими обставинами.

«Я їх бачив у Сирії… (російські військові) не брали безпосередньої участі в боях», — сказав він в інтерв’ю в Парижі, щоб рекламувати свою книгу, яка буде опублікована у французькому видавництві Michel Lafon цього місяця. «Військові сили …. коли потрібно було навчитися воювати, не навчилися воювати по-справжньому», – сказав він.

Wagner Group — неформальна організація, у якій — принаймні на папері — немає офісів чи персоналу.

Міністерство фінансів США та Європейський Союз заявили, що Wagner Group пов’язана з російським бізнесменом Євгеном Пригожиним. Пригожин заперечує будь-які такі зв’язки.

Concord Management and Consulting, основний бізнес Пригожина, не відповів на наш запит про коментар.

Президент Володимир Путін заявив, що приватні військові підрядники мають право працювати та переслідувати свої інтереси в будь-якій точці світу, якщо вони не порушують російське законодавство.

Путін сказав, що група Ваґнера не представляла російську державу і не отримувала від неї грошей.

Габідуллін сказав, що, хоча він знав, що російське вторгнення в Україну наближається, він не очікував, що воно буде такого масштабу. “Я навіть не міг подумати, що Росія буде вести війну з Україною. Як це може бути? Це неможливо”, – сказав він.

Репортаж Reuters; Редагування: Ліза Шумейкер та Томаш Яновський

Опубліковано Аналітика.