Агент кремля очолив сербську службу безпеки

Александар Вулін

Уряд Сербії призначив колишнього міністра внутрішніх справ Александара Вуліна директором Безпеково-інформаційної агенції (БІА) (на фото зліва).
БIA (Безбедносно-информативна агенција) відповідає за національну безпеку та є частиною загальної системи державної безпеки та розвідувальної служби Сербії.
Александар Вулін є лідером Руху соціалістів – коаліційного партнера правлячої Сербської прогресивної партії президента Александара Вучича. За останні 10 років він обіймав кілька важливих державних посад – був директором Управління у справах Косово і Метохії, главою трьох міністерств – праці, оборони та внутрішніх справ.
⚡ На посаді очільника силових відомств Вулін демонстрував чітку проросійську орієнтацію та великосербський шовінізм.
Він постійно відвідував із візитами Росію, зустрічаючись із керівниками російських міністерств і відомств і домовляючись з про різні види співпраці.
Зокрема, з міністром оборони РФ Сергієм Шойгу Вулін домовився про відкриття в Сербії представництва МО РФ.
Вулін не тільки став одним із небагатьох європейських політиків, які відвідали Росію після початку вторгнення в Україну, але і запевняв російське керівництво у виключної підтримці з боку Белграда.
Цього року, обіймаючи посаду міністра внутрішніх справ Сербії, він мав зустріч у Москві з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим. «Сербія — єдина держава в Європі, яка не вводила санкцій і не була частиною антиросійської істерії», — заявив Вулін в Москві в серпні 2022 року.
⚡ В регіоні Вулін відомий просуванням ідеї «сербського світу». Вперше він використав цей термін на посаді міністра оборони у вересні 2020 року. У своїх зверненнях до громадськості Вулін пояснював, що “завдання політиків – створити сербський світ і об’єднати сербів, де б вони не жили”.
Вулін неодноразово демонстрував свою підтримку воєнним злочинцям та заперечував скоєні злочини.
Коли в червні 2021 року Гаазький трибунал засудив командувача армією боснійських сербів Ратко Младича до довічного ув’язнення за геноцид в Сребрениці та терор проти мирних мешканців під час облоги Сараєво, Вулін оголосив, що це була «помста», а не «справедливість».
У грудні 2021 року, будучи міністром внутрішніх справ, Вулін назвав масове вбивство в Рачаку (Косово) місцевих албанців сербськими підрозділами «великою брехнею та жахливою підробкою». Навіть в офіційних заявах МВС він зневажливо називав косовських албанців «шиптарі».
Сусідню країну Хорватію Вулін охарактеризував як “усташську державу” після того, як Хорватія виступила за обмеження постачання російської нафти до Сербії у відповідності до санкцій ЄС проти Росії.
⚡У питаннях внутрішньої політики Вулін зарекомендував себе як борець зі “змовами” проти президента Вучича. Для цього він активно використовував “допомогу” Росії.
Як стверджується, минулого року Вулін створив «робочу групу» разом із секретарем Ради Безпеки Російської Федерації Миколою Патрушевим для боротьби з «кольоровими революціями» в Сербії. В обмін на допомогу в боротьбі із сербською опозицією Вулін передав Патрушеву записи прослуховування зустрічі представників російської опозиції в Белграді. Деякі з учасників цієї зустрічі були незабаром заарештовані у Росії.
📢 Опозиційний Рух вільних громадян (PSG) вважає, що призначення Александра Вуліна головою безпекового агентства є черговим кадровим рішенням правлячої Сербської прогресивної партії (SNS), «яке руйнує інституції Республіки Сербія».
«Александар Вулін, як міністр внутрішніх справ, мав завдання створювати нестабільність у регіоні, ображати хорватів, албанців і боснійців, …а тепер він переходить на посаду, на якій буде прямою загрозою для всіх громадян, які виступають проти режиму Александара Вучича”, – йдеться в заяві PSG.
На їхню думку, призначення Вуліна “повністю припинить співпрацю зі спецслужбами Євросоюзу та США та сприятиме додатковій ізоляції Сербії”.
📢 Ліга соціал-демократів Воєводини (LSV) заявила, що останнє слово в обранні Вуліна головою БIA мав посол РФ в Сербії Александр Боцан-Харченко.
“Очевидно, що влада однозначно віддає сектор безпеки російським інтересам”, – заявили в LSV.

Балканський оглядач

Джерела: https://www.euronews.com/2022/12/02/serbia-appoints-pro-russian-politician-as-new-spy-chief?fbclid=IwAR3syiU-F-9_4aT0pU6fMzVzAkiYV6hSHslVyIACWSmAoWge-hBBDDNlueM

https://www.slobodnaevropa.org/a/srbija-aleksandar-vulin/32157722.html?fbclid=IwAR2DQSisZX2act4IRImbKjF3Shn19NpTGyexoadr9kWyP4SuJ-WNZMcTT6Y

Опубліковано Аналітика.