Як визнання його міжнародного значення, твори Тараса Шевченка можна сьогодні прочитати і оцінити в більш ніж на 130 різних мовах та близько 1100 пам’ятників споруджено великому поетові в 40 країнах по всьому світу.
У своїй творчості Тарас Шевченко рішуче виступав проти порушення прав людини, всіх форм соціальної несправедливості і гноблення. Він також різко засудив імперіалістичну політику царської Росії і закликав підкорені народи, в тому числі українців і всі слов’янські та кавказькі народи, для боротьби за свою свободу.
Тарас Шевченко також був національним пророком. Спостерігаючи за муками свого народу під тиранічним режимом і змушений провести більшу частину свого короткого життя у вигнанні як покарання за свої переконання, він описав у своїх літературних творах те, що він цінував найбільше в житті – волю.
У великого поета дійсно було бачення. Це було бачення незалежної України, в якому всі народи будуть гідно жити, взаємно поважаючи один одного, маючи рівні права та основні свободи. Його поезія вселила надію і віру в український народ, що в один прекрасний день настане перемога. Поезія Шевченка кристалізувала національну самосвідомість українського народу, тому його вплив відчувається й сьогодні. Його літературні твори стали і нині залишаються незрівнянними й надихають український народ.
Сьогодні, коли все українське суспільство бореться за свою свободу, бачення Шевченка тепер є баченням нового покоління українців, яких надихає віра в основні права людини, демократичні цінності і суспільство, в якому переважають соціальна справедливість і верховенство закону; яких надихає віра непохитно захищати гідність і цінність людини, рівноправ’я між чоловіком і жінкою, націй великих і малих.
Спадщина Тараса Шевченка приведе український народ до перемоги, яка їм належить по праву.
Як писав Тарас Шевченко в одному зі своїх найсильніших віршів “Кавказ“ на підтримку кавказьких народів в їх боротьбі проти поневолення царською Росією в 19 столітті:
Вам Бог помагає!
За вас правда, за вас слава
І воля святая!