З нагоди 11-ої річниці Революції Гідності Полтавська обласна асоціація фермерів і приватних землевласників імені Героя Майдану Віктора Чміленка, представництво Українського інституту національної пам’яті (УІНП) в Полтаві та Департамент агропромислового розвитку ОВА провели просвітницько-меморіальне зібрання пам’яті Небесної Сотні та фермера, Героя України і Майдану Віктора Чміленка. На зібрання завітали фермери-депутати обласної ради, викладачі і студенти аграрно-економічного фахового коледжу Полтавського державного аграрного університету, заступник голови Полтавської обласної ради Олександр Лемешко; народний депутат 5-ти скликань, учасник доленосних подій новітньої історії— проголошення Акту незалежності України 24 серпня та усіх трьох майданів— рухівського, помаранчевого і Революції Гідності—Іван Заєць; представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар.
Вшанували пам’ять загиблих під час тих героїчних подій усіх воїнів-захисників та 107 полеглих за Незалежність учасників Революції Гідності, Героїв Небесної Сотні. Двоє з них— уродженці Полтавщини: Ігор Сердюк із Кременчука загинув 18 лютого, а Андрій Черненко з села Слободо-Петрівка Гребінківської громади того ж дня був поранений і помер у лікарні.
«У діях Януковича чітко проглядалося бажання знищити Українську державу. Блокування вступу до НАТО, Харківські угоди з Росією, здача Криму. Формування уряду, міністерства оборони, СБУ, розвідки з російських шпигунів. Русифікація, нищення всього українського. Майданівці чинили опір політиці державної зради. Питання стояло руба: Україна збережеться як незалежна держава або ні. Тож учасники Майдану не просто утверджували відчуття свободи та гідності, а у їхні серця вже дуже глибоко проникла ідея української національної держави як базової цінності. Учасники Революції Гідності, в тому числі й фермер Віктор Чміленко не знали страху, тому що їхні серця були наповнені великою любов’ю до України» , – сказав Іван Заєць. До речі, цього ж дня він взяв участь у популярній передачі полтавського телеканалу
Заступник голови обласної ради Олександр Лемешко зосередив увагу присутніх на тому, що майданівці стояли на історичному грунті попередників-борців за незалежність, в тому числі й діячів УНР – уродженців Полтавщини.
У протестах на Майдані брали участь і фермери. Зокрема, Віктор Чміленко. З 2019 року його ім’я носить Полтавська обласна асоціація фермерів Чміленко, загинув від куль силовиків проросійського державного зрадника Віктора Януковича вранці 20 лютого 2014 на вулиці Інститутській. Ім’я Героя Майдану об’єднало фермерів Полтавщини, адже обласна асоціація фермерів і приватних землевласників носить ім’я Героя України, Героя Небесної Сотні Віктора Чміленка.
«Війна з росією розпочалася ще задовго до 2014 року, відразу після розпаду СРСР. У 1991 році нам поталанило відійти від тієї країни, стати на шлях самостійності, розбудови власної країни, її осердя— середнього класу, в тому числі й фермерства. Із 107 героїв Небесної Сотні, перших Героїв російсько-української війни був і фермер. Він з Кіровоградської області. Він фермер і борець по духу. Такі як він, як його полтавські колеги, пройшли тернистий шлях становлення фермерства. Тож хочемо увіковічити пам’ять про фермера-Героя Віктора Чміленка, неодмінно цьогоріч подбаємо про встановлення у Полтаві пам’ятної дошки»,—наголосив Василь Бурлака, голова Полтавської Асоціації фермерів і приватних землевласників імені Героя Небесної Сотні Віктора Чміленка.
Випускник Кіровоградського аграрного фахового коледжу і Херсонського сільськогосподарського інституту, у 1992 році заснував фермерське господарство «Вікторія». 2004 року брав активну участь у «Помаранчевій революції». Протягом 2005–2006 років збирав від жителів сіл Бобринецького району спогади про Голодомор-геноцид 1932-33 рр. Ці всі матеріали передав до Бобринецького краєзнавчого музею. Був активним учасником «Асамблеї малого та середнього бізнесу», «Автомайдану», Євромайдану Кіровограда. До Майдану приєднався з перших днів. Спочатку в Кіровограді, а пізніше, в грудні 2013 року здійснив подвиг, гідний пошани.
«Чміленка сповістили, що саме через Васильків рухатиметься колона з тисячі бійців полку спецпризначення «Тигр» з міста Феодосія до Києва для розгону майданівців. Мужній фермер разом з однодумцями виготовив «їжаки» і, розкидавши їх на дорозі неподалік Василькова, зупинив колону. На об’їзних дорогах спецпризначенців чекало теж саме. В січні жорстоко побили пси януковича, так звані «тітушки», але від госпіталізації відмовився і повернувся на барикади», – розповів активіст усіх трьох майданів—рухівського, помаранчевого і Революції Гідності Олег Пустовгар.
«Майдан— це логічне продовження боротьби українців за відновлення й збереження незалежності. Адже Революція Гідності унеможливила потрапляння України у сферу впливу Кремля, ця подія— наш перший переможний бій у новітній народній російсько-українській війні за незалежність»,—зазначив Пустовгар.
Також події Революції Гідності висвітлював викладач історії Фахового коледжу управління, економіки і права, кандидат історичних наук Дмитро Стаценко.
Представництво УІНП в Полтаві