16 квітня минуло 79 років від дня установчого Конґресу Антибольшевицького Блоку Народів, який відбувся у Мюнхені. Конґрес завершив оформлення концепції спільної боротьби волелюбних народів світу проти большевизму та московського імперіалізму, закладену ще на першій Конференції поневолених народів Східної Європи та Азії у листопаді 1943 року на Волині.
За короткий термін, завдяки непересічним організаторським здібностям і системній роботі лідерів АБН, організація стала провідною силою антикомуністичного руху вільного світу. Опираючись на мережу бандерівської ОУН на різних континентах, використовуючи широкі міжнародні зв’язки, АБН вів активну пропагандистську та агітаційну діяльність, організовував вуличні акції, прес-конференції, надсилав меморандуми і звернення до провідних світових держав, налагодив видавничу справу різними мовами.
«Розпад і падіння імперій, перемога національних принципів у всіх аспектах міжнародної політики характерні для нашої ери. Національно-визвольні війни, низка повстань можуть призвести до руйнування СССР зсередини. Ідея націоналізму – це вирішення поточних світових проблем на основі національних спільнот. Усі інші ідеї – баланс сил, стримування – приречені на провал. Лише націоналізм здатний протистояти порочній системі російського імперіалізму і шовінізму… Якщо США нададуть допомогу поневоленим націям, це створить революційно-визвольну силу проти реакційної сили СССР», – наголошував багатолітній президент АБН Ярослав Стецько ще у 1964 році.
Як актуально це звучить сьогодні, в новітніх умовах боротьби України та інших поневолених народів проти московського імперіалізму, в теперішніх реаліях міжнародної політики і ролі США!
Глобально кажучи, жодний постулат, жодна програмова засада АБН не втратили своєї актуальності під сучасну пору. Варто зазначити, що в середовищі організованого націоналістичного руху ідеї і справа АБН були завжди в пріоритеті. Навіть, у період розвалу СССР, було чітке розуміння, що місія АБН не є завершеною, що московську гідру ще не остаточно переможено, що Кремль не відпустить так просто ні Україну, ні Білорусь, ні Грузію, ні Молдову, ні інші так звані «республіки», що залишаються поневоленими – чеченці, інгуші, татари, башкорти, якути, буряти, черкеси, ерзяни, чуваші та інші народи.
Саме тому у травні 2023 року АБН відновив свою повноцінну діяльність у форматі Антиімперського Блоку Народів. І це був не формальний, чи символічний, а цілковито органічний і вчасний крок. Відбулось повернення до системної, методичної праці на деколонізаційному відтинку боротьби.
Першочергово було відновлено інформаційний напрямок діяльності: запрацював сайт, який за два роки свого функціонування став одним із ключових інформаційних майданчиків антиімперського руху, розвиваються інші медіа АБН, доносячи правдиву інформацію як про національно-визвольні рухи поневолених народів, так і про реальний стан справ на території так званої «Російської Федерації».
Особливу увагу було приділено реалізації ідей АБН на державному рівні. Було ініційовано розробку окремого законопроекту, який врегульовує усі питання підтримки національно-визвольної боротьби поневолених народів. На сьогодні такий законопроект уже підготовлено, його проаналізовано профільними інституціями та запропоновано до розгляду у Верховній Раді України. Під зверненням на підтримку прийняття цього законопроекту поставили підписи десятки авторитетних громадських організацій.
Важливим також є і освітній напрямок діяльності АБН. Було створено Університет Вільних Народів, у якому проходять навчання і підготовку найдостойніші представники національно-визвольних рухів поневолених народів. Викладачі УВН з України, Литви, Грузії діляться із слухачами Університету практиками боротьби за свободу і незалежність, навчають основам державотворення, міжнародного права, економіки. Університет Вільних Народів є унікальним досвідом підготовки лідерів національно-визвольних рухів до управління майбутніми незалежними державами.
За короткий термін лідерам Антиімперського Блоку Народів вдалось відродити міжнародний авторитет організації, створити Комітети АБН у більшості країн цивілізованого світу. Сьогодні активно діють і розвиваються Американський, Британський, Кавказький, Балтійський та інші Комітети організації, налагоджено ефективну співпрацю з Урядом Незалежного Татарстану у вигнанні, Комітетом башкирського національного руху за кордоном, чеченським національно-визвольним рухом «Єдина сила», Конгресом ойрат-калмицького народу, Комітетом інгушської незалежності, черкеськими, бурятськими, ерзянськими, карельськими, ногайськими, чуваськими організаціями, які продовжують вести боротьбу за визволення своїх народів. У червні 2024 року у Литві, у місті Каунасі відбувся перший Світовий Конгрес Антиімперського Блоку Народів, який затвердив основні пріоритети і напрямки роботи АБН. Головними завданнями були і залишаються підтримка національно-визвольних рухів на території так званої «Російської Федерації», робота із урядами країн вільного світу щодо забезпечення реалізації прав поневолених народів на самовизначення, повна деколонізація останньої імперії на карті світу.
Не менш актуальним виявився і правозахисний напрямок діяльності АБН, адже Росія залишається жорстокою «тюрмою народів», продовжуючи запроторювати до катівень борців за національне визволення. У листопаді 2024 року АБН започаткував міжнародний правозахисний проект «Справжні в’язні Путіна. Політичні в’язні поневолених народів», який став справжнім проривом у справі донесення інформації про політичні репресії проти представників визвольних рухів Башкортостану, Татарстану, Чечні, Ойрат-Калмикії, Саха-Якутії, Карелії та ін. Багатолітнє гасло АБН «Свобода народам! Свобода людині!» набуло нового і дуже конкретного звучання. Виконавчим комітетом АБН виготовлено однойменну виставку, яка з великим резонансом була презентована у США, Канаді, Німеччині, Фінляндії, Литві, Естонії, Норвегії, Данії, Швеції та в ряді інших країн. На даний час триває світовий тур правозахисного проекту АБН, а повний список політичних в’язнів, які є представниками національно-визвольних рухів поневолених народів, передано американським партнерам АБН задля включення їх у список на звільнення та обмін в’язнями.
Окрему і особливу увагу у діяльності АБН займає напрямок підтримки військових підрозділів поневолених народів, які воюють у складі Збройних сил України. Спільно із Фондом оборони України надається посильна допомога для забезпечення таких підрозділів необхідним обладнанням та амуніцією. Партнерські взаємини налагоджено із Сибірським батальйоном, у складі якого перебувають, переважно, буряти та представники народу саха, з командуванням Інтернаціональних легіонів оборони України.
В умовах великої війни із спільним ворогом ідеї АБН щодо ліквідації московської «тюрми народів» не лише здобувають все більше і більше прихильників, як серед волелюбних націй, так і в усьому цивілізованому світі, але й набувають цілком реалістичних підстав для своєї реалізації. Висловимо сподівання, що до 80-ої річниці з часу створення АБН, до відзначення якої уже розпочато підготовку, процеси розпаду імперії стануть незворотними. Потворна недодержава, яка цинічно вбиває мирних жителів, стирає з лиця землі міста і села, яка знищує цілі народи, яка тотально переслідує борців за свободу, просто не має права на подальше існування. Moskovia delenda est!
Олег Вітвіцький, директор Української Інформаційної Служби, віце-президент АБ