Там, де гартується воля

Літо – час таборів. Активним організатором багатьох з них виступає Молодіжний Націоналістичний Конгрес. Так, за це літо вже минуло кілька регіональних та один всеукраїнський табір, що заслуговує особливої уваги. Щороку, з 1 по 12 серпня, «Відвага ім. Івана Гавдиди» збирає молодь різного віку, щоб вишколити її в умовах значних фізичних навантажень. Цьогоріч через тиск та втручання влади в проведення табору «Коловрат», що був організований МНК на Сумщині двома місяцями раніше, організатори вимушені були змінити традиційне місце проведення «Відваги».

«Майже до останнього дня ми вагалися, обираючи оптимальне місце для таборування. Лишаючись на Сумщині, ми, щонайменше, ризикували не виконати заплановану програму у повному обсязі. На щастя, село Ковалівка Полтавської області, головою якого є націоналіст Юрій Бублик, гостинно прийняло нас», – говорить комендант табру Іван Кішка.

Зміна місця вплинула на рішення деяких охочих відвідати табір. У порівнянні з минулим роком, кількість таборовиків була меншою, але це аж ніяк не відзначилося на якості вишколу. Як зазначив один з учасників, «Відвага» – це суміш солі з перцем, відсутність вільного часу, шалені фізичні навантаження, цікаві лекції, що дійсно відрізняють табір від будь-якого іншого, навіть подібного за форматом.

Для таборовиків різного віку, що приїхали з усієї України, день починався з руханки, а закінчувався вечірньою ватрою. У цей час і втілювалася дванадцятиденна програма, що включала у себе таборовий, ідеологічний та історичний напрямки, а також лекції про громадську дію.

Реалізація програми за таборовим напрямом включала у себе як теоретичний етап, представлений гутірками з мандрівництва та орієнтування, так і практичним – вимаршем довжиною у 70 км. Лектором по орієнтуванню виступив гість табору, колишній військовослужбовець Віктор Стеблянко, який докладно розповів хлопцям та дівчатам основи орієнтування на місцевості. Набуті знання дуже допомогли пройти вимарш, маршрут якого охоплював не лише поля та ліси, а й пролягав через населені пункти.

«На «Відвазі» вимарш – звична справа. Але вперше він почався вночі. Досить складно йти без сну, шукати точки за картою, коли майже нічого не видно. Удень труднощів додало палюче сонце, а потім – злива. Та попри все це, мальовничі краєвиди, можливість вирватися з табору на волю додавали сил», – ділиться враженнями таборовик Андрій.

Окремої уваги заслуговують лекції на різні теми, присвячені громадському життю. Їх зачитали священик УГКЦ отець Юрій, громадські діячі Олександр Солонтай та Леся Матвійчук, голова сільради Юрій Бублик, журналіст Микола Воробйов, голова МНК Сергій Кузан та інші.

Не обійшлося й без лекцій та гутірок на історичні теми. Історію УПА вивчали за допомогою фотовиставки «Історія нескорених», про націоналістичний рух в Ірландії довідалися з фільму «Сини», про визвольну боротьбу Хорватії – з презентації журналіста Сергія Пархоменка, члена МНК. Здобуті знання були перевірені в інтелектуальному змаганні. Був організований і похід до місцевого музею.

Окрім вже перерахованих, програма табору включала й ідеологічну частину. Так, зранку співали гімн України, ввечорі – гімн ОУН. Таборовики вивчали і повстанські пісні, маршируючи навіть під градом. А серед ночі вчили «Декалог» («Десять заповідей українського націоналіста»). Не слід забувати і про фізичні навантаження. Окрім щоденних відтискань та інших вправ, відводився час на гру в регбі, у яку таборовики грали з великим запалом навіть під дощем.

«Коли полюєш на м’яч – не помічаєш ні холоду, ні болю в м’язах, що так гостро відчувається на ранковій руханці під час пробіжки довжиною у 6 км. Дуже запальна гра!», – розповідає Соломія, яка грала нарівні з хлопцями.

Таборові дні наповнювалися й іншими цікавинками: тереновою грою, що відзначилася динамізмом; туристичним змаганням з багатьма видами перешкод; фрі-файтом та водними змаганнями, а також регулярними нічними алярмами та імітацією нападу на табір. Серед цього була виконана і суспільно корисна робота з очищення місцевої річки від бруду.

Такі насичені подіями дні закінчувалися вечірньою ватрою. Щовечора її збирали всім табором, щоб запалити та змістовно провести час перед сном. Співи, театралізовані вистави, ігри – неодмінні складові програми.

«Особливо запам’яталися ватри, на яких були запрошені гості – Катерина Тараненко з гурту «City Fires» та Євген Янкевич з «Дельтора». Вони додали особливого звучання нашим пісням! Разом ми влаштували непогані виступи біля ватри. Можу сказати, що мої очікування від табору цілком справдилися», – говорить найменший таборовик, 14-річний Григорій.

Не лише його задуми здійснилися. Віталій Вовк, бунчужний «Відваги» – фактично головна дійова особа на таборі, зазначає, що табір виправдав себе:

«Від спілкування з таборовиками отримав багато задоволення і море енергії для подальшої роботи в лавах МНК. Цього, власне, і хотів. А ще справитися з відведеною роллю».

Як зазначив голова Молодіжного Націоналістичного Конгресу Сергій Кузан: будь-який табір – це в першу чергу люди – його учасники!

«Переконаний, що цьогорічна «Відвага» ввійде в історію цього легендарного табору завдяки яскравим особистостям, які в повній мірі проявили себе за ці 12 днів. Захоплює те, як за такий короткий проміжок часу з молодих людей різного віку та різних куточків України творилась команда, сповнена патріотизму та жаги до перемог. Так твориться нова українська молодь!», – наголосив Кузан.

Голова МНК також подякував всім організаціям, які посприяли в проведенні цьогорічної «Відваги». Це мистецька агенція «Наш Формат», Злучений Україно-Американський Допомоговий Комітет, Ліга Українців Канади та інші. Окрема подяка другові Євгену Хайлову за повсякчасну підтримку і сприяння у всіх наших задумах.

Тож наступна «Відвага» чекатиме на друзів, які приведуть із собою нових таборовиків, що не побояться випробувати себе.

 подруга Дзвінка, Інформцентр МНК

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа