Справжні в’язні Путіна. Політичні в’язні поневолених народів
14 листопада у Києві відбулась презентація міжнародного правозахисного проекту “Справжні в’язні Путіна. Політичні в’язні поневолених народів”.
Головна мета проекту – привернути увагу світової спільноти до проблеми політичних репресій щодо представників національно-визвольних рухів поневолених народів, які стали жертвами переслідувань з боку кремлівського режиму, а також мобілізувати міжнародну підтримку задля звільнення політичних в’язнів, покарати винних у порушенні прав людини та притягнути їх до відповідальності за репресії та катування.
В рамках презентації було представлено однойменну тематичну виставку, в основі якої представлено десять історій політичних в’язнів – активістів національно-визвольних рухів поневолених народів, а також історії двох кримськотатарських політв’язнів. Виставка «Справжні в’язні Путіна. Політичні в’язні поневолених народів» – це розповіді про політичних ув’язнених, які зазнали репресій через свою сміливість виступити проти диктатури. Це громадські активісти, правозахисники та борці за незалежність своїх народів, яких переслідує путінський режим. Кожен з них заплатив за свої переконання втратою свободи.
Виставка відображає дванадцять історій представників поневолених народів та політичних в’язнів кримськотатарського народу, зокрема Зареми Мусаєвої (Чечня), Алтана Очірова (Ойрат-Калмикія), Наталії Філонової (Бурятія), Міхаіла Афанасьєва (Хакасія), Айрата Дільмухаметова (Башкортостан), Парвінахан Абузарової (Татарстан), Фаіля Алсинова (Башкортостан), Александра Габишева (Саха-Якутія), Заріфи Саутієвої (Інгушетія), Андрєя Васюренка (Карелія), кримськотатарських ативістів Асана Ахтемова та Раїфа Февзієва. На тлі історій цих осіб проілюстровано близько десяти тисяч трагедій інших політичних і військових в’язнів Кремля, яких незаконно утримують на території Росії, Білорусі, Криму і так званих ДНР та ЛНР. Вони також є реальними в’язнями Путіна. Насамперед – це українські військовополонені: бійці «Азову», героїчні оборонці Маріуполя, захисники десятків інших українських міст та сіл. Серед них є й представники багатьох волелюбних народів, які воювали добровольцями у складі української армії: грузини, білоруси та інші.
Презентацію вступними промовами відкрили модератор події, виконавчий директор Антиімперського Блоку Народів Олег Вітвіцький та президент АБН, голова Організації Українських Націоналістів (бандерівців) Олег Медуниця.
У своєму вступному слові Олег Медуниця наголосив: «Ця виставка розповідає про трагічні долі окремих людей і цілих народів, які колись окупувала РФ. Для прикладу, на нашій виставці можна побачити історію Зареми Мусаєвої – мужньої чеченки, засудженої лише за те, що її сини відкрито виступили проти кліки Путіна-Кадирова. Її термін ув’язнення закінчується у березні 2025 року, але під надуманим приводом (напад на охоронця тюрми) їй “шиють” новий п’ятирічний термін.
У свій час, Радянський Союз називали “тюрмою народів”. Зараз таким найбільшим місцем поневолення народів є так звана Російська Федерація. І тому ми також повинні її називати “тюрмою народів”. Бо Московія – в’язниця цілих народів і невеличких націй, а також їхніх кращих дочок і синів, якиі сьогодні перебувають у тюрмах. За різними оцінками, у московських тюрмах перебуває кілька тисяч політв’язнів, близько половини з них – представники поневолених народів. І наша мета – привернути увагу до трагедії цих людей. Вони є тими справжніми в’язнями Кремля, яких боїться особисто Путін, бо вони загрожують існуванню такої квазідержави, як РФ. Нашим обов’язком є досягнути такого результату, щоби цих людей не покинули, щоб вони вийшли з в’язниць.
Ми маємо намір організувати світовий тур і презентувати цю виставку в столицях та великих містах демократичних держав, – поділився планами Олег Медуниця. – Шукаємо партнерів в різних країнах, які допоможуть донести правду про політичних в’язнів Путіна до урядів, журналістів, громадськості”.
«Сьогодні ми прагнемо стати голосом справжніх політв’язнів Путіна та донести усьому цивілізованому світові правдиву інформацію стосовно репресій, незаконного затримання представників поневолених народів. Наше завдання полягає в тому, щоб десятки, сотні в’язнів Кремля вийшли на волю та продовжили свою національно-визвольну боротьбу», – зазначив Олег Вітвіцький.
На початку серпня 2024 року Антиімперський Блок Народів у своєму “Зверненні до правозахисників та лідерів вільного світу” наголосив на необхідності боротьби за звільнення політичних в’язнів Кремля, які є лідерами та активістами національно-визвольних рухів поневолених народів. Було сформовано список найзапекліших ворогів та опонентів російського лідера, які переслідуються або перебувають в ув’язненні. Це, в першу чергу, Зарема Мусаєва, Алтан Очіров, Наталія Філонова, Айрат Дільмухаметов, Парвінахан Абузарова, Фаіль Алсинов, Александр Габишев, Заріфа Саутієва, Міхаіл Афанасьєв, Азат Міфтахов, Раміля Саітова, Рустам Фарарітдінов, Шаміль Арбінін, Зіннур Агліуллін, Андрєй Васюренко, Кевін Лік, Нікіта Клюня та інші політичні в’язні Кремля. Історії їхньої боротьби, супротиву та поневірянь різні, але їх усіх об’єднує те, що вони постраждали у боротьбі за правду, справедливість і право на свободу.
Під час презентації проекту також виступили народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова Ярослав Юрчишин; Інязор ерзянського народу Сиресь Боляєнь; дисидент, правозахисник Йосиф Зісельс; заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, політв’язень кремлівського режиму Наріман Джелял; прем’єр Уряду Незалежного Татарстану у вигнанні, політв’язень кремлівського режиму Рафіс Кашапов; лідер Комітету Інгушської Незалежності Ансар Гаркхо; голова Конгресу ойрат-калмицького народу Батир Боромангнаєв; представниця національно-визвольного руху «Східна Слобожанщина» Ніна Беляєва; кандидат юридичних наук, керівник проєкту «Вільний вибір» Микола Марченко та віце-президент Антиімперського Блоку Народів, заступниця прем’єра Уряду Незалежного Татарстану у вигнанні Аїда Абдрахманова.
У своїх промовах учасники презентації відзначили актуальність проблеми підтримки політичних в’язнів з числа активістів національно-визвольних рухів поневолених народів і запропонували свої ідеї щодо розгортання правозахисного проекту. Зокрема, народний депутат України Ярослав Юрчишин запропонував сформувати максимально повний список таких політв’язнів для представлення його міжнародним партнерам.
Сиресь Боляєнь, який на презентації представляв також і Лігу Вільних Націй, повідомив, що у структурі цієї організації створено правозахисну групу, яку очолює башкортка Айгуль Ліон. Мета ініціативи – допомогти корінним народам РФ представляти свої інтереси самостійно, без посередництва Москви.
Базовим гаслом міжнародного правозахисного проекту “Справжні в’язні Путіна. Політичні в’язні поневолених народів” є гасло АБН: свобода народам – свобода людині! Цей універсальний, основоположний принцип, заснований на визнанні свободи, як беззаперечної цінності є визначальним фактором справедливого демократичного розвитку суспільства. Мова йде про свободу індивідуальну та свободу колективну, згідно якої кожний народ, кожна нація має право на створення власної держави, а кожна людина має здатність здійснювати дії, які вона вважає необхідними. Цей принцип лежить в основі національно-визвольної боротьби поневолених народів за волю і здобуття державності.
Отож, поки проект буде представлено у ключових політичних центрах цивілізованого світу, у російських тюрмах, окрім представлених на виставці політв’язнів поневолених народів, залишаютимуться та чекатимуть на обмін журналіст “Радіо Свобода” Владислав Єсипенко, лідер громадської організації “Каховський плацдарм” Сергій Цигіпа, правозахисниця Ірина Данилович, кримськотатарський правозахисник Сервер Мустафаєв, грузинський доброволець Мамука Гацарелія та сотні інших реальних в’язнів Путіна.
Ключове завдання – домогтись якнайшвидшого визволення цих ув’язнених та об’єднати зусилля навколо знищення новітньої “тюрми народів”!
Українська Інформаційна Служба