11 грудня в Києві в конференц-залі Центру Національного Відродження відбувся всеукраїнський семінар організаторів дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») та представників освіти – відповідальних за патріотично-виховну роботу в областях України.
Організаторами заходу виступили Український державний центр туризму та краєзнавства учнівської молоді, Міжнародна благодійна установа «Центр Національного Відродження» та Рада козацьких отаманів України. У роботі семінару взяли участь біля 30 представників освіти, козацьких та громадських організацій з більшості областей України.
Метою заходу було підсумувати виконану у 2013 році роботу у напрямку національно-патріотичного виховання на засадах козацької педагогіки та поширення гри «Джура» у загальноосвітніх навчальних закладах і установах позашкільної освіти. Особливу увагу при цьому приділити стану виконання наказу МОН України від 13.06.2013р. №687, згідно якого у 2013 році мали бути проведені І (районні, міські) етапи гри «Сокіл» («Джура»), а у 2014 році зобов’язано підготовити і провести обласні етапи.
Перед присутніми з доповідями виступили Омельченко Д.Т., заступник директора Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді МОН України (УДЦТКУМ), Коломоєць Г.А., науковий співробітник Інституту інноваційних технологій і змісту освіти МОН України, Бондарчук О.С., завідуючий відділом патріотичного виховання УДЦТКУМ та Грива А.М., начальник Головного штабу гри «Сокіл» («Джура»), голова Ради козацьких отаманів України. Доповідачі відзначили позитивну динаміку у процесі розбудови структури управління грою «Джура», дали високу оцінку роботі обласних центрів туризму і краєзнавства щодо проведення районних етапів та підготовки обласних у наступному році.
З прикладом успішної роботи виступив Шевцов О.А., директор Зороківської ЗОШ І – ІІІ ст. Втілюючи на практиці ідею козацької педагогіки, він реорганізував у 2012 році школу у Зороківський козацький ліцей, і вже на цій базі впроваджує інноваційні технології в системі військово-патріотичного виховання, як одного із основних напрямків роботи ліцею.
Методист Хмельницького обласного центру туризму Наталія Колесник презентувала ще один успішний проект, а саме: у Великорадогощанській загальноосвітній школі І-ІІ ст. на Хмельниччині життя протікає, як у справжніх козаків.Ідея створення січового товариства з’явилася ще напередодні 2006 року в учнівському парламенті села Велика Радогоща. Підтримав дитячу ініціативу й батьківський колектив на шкільних зборах. А нині Січове товариство об’єднує козацькі курені сусідніх Кунівської, М’якотівської, Кам’янської шкіл.
Попри успіх справи виховання на козацьких засадах, водночас було відзначено, що мають місце випадки формалізму та окозамилювання при виконанні наказу Міністерства освіти. На цій проблемі зупинився у своїй доповіді Анатолій Грива. Будучи помічником Народного депутата України Розенка П.М., він зробив такий висновок на підставі моніторингу інформації наданої керівниками обласних державних адміністрацій у відповідь на звернення Павла Розенка щодо стану впровадження та поширення гри «Джура» в областях у 2013 році.
На тлі проблем та негараздів, що мали місце на початку впровадження гри «Джура» у київських школах, на семінарі були відзначені вагомі позитивні зрушення у роботі київських районних управлінь освіти протягом року. У зв’язку з цим на семінарі було вручено представникові Міжнародного центру дитячо-юнацького туризму міста Києва Губенкові В’ячеславу Івановичу сертифікат учасника методичного семінару, який відбувся в Києві минулого року. Також були відзначені подяками колективи управлінь освіти Дніпровського, Подільського, Деснянського, Оболонського і Дарницького районів м. Києва. За сумлінну працю подяки від Головного штабу гри «Сокіл»(«Джура») отримали колективи Волинського, Полтавського та Черкаського обласних центрів туризму.
Згідно програми семінару учасники були ознайомлені з планами патріотично-виховної роботи Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді і Головного штабу гри «Джура» у 2014 році. Директор Центру Національного Відродження Тарас Рондзістий, який був модератором заходу, наголосив, що головним завданням наступного року є підняти працю організаторів гри на новий якісний рівень. Круглі столи, семінари, наради, збори, презентаційні поїздки у 2013 році і патріотично-виховна робота з впровадження гри «Джура» протягом десяти років засвідчили, що багато проблемних питань виникає через відсутність в Україні єдиної державної системи національно-патріотичного виховання. За умов існування в державі і, зокрема в системі освіти, двох антагоністичних світоглядних позицій: україноцентричної і антиукраїнської необхідно творити правове поле не відомчими нормативними правилами та інструкціями, а шляхом прийняття закону України про національно-патріотичне виховання.
З цією метою Головним штабом налагоджуються контакти з народними депутатами України. У роботі семінару передбачалась участь О.Канівця, О.Медуниці, І.Стойка, К.Ляпіної. Але ускладнення політичної ситуації в ніч перед заходом не дала можливості народним депутатам прийти на семінар. Тим не менш під час попередніх консультацій з ними було погоджено провести у середині січня наступного року зустріч за круглим столом у ВРУ з питань національно-патріотичного виховання, на якій розглянути: стан нормативно-правової бази з питань національно-патріотичного виховання та шляхи вдосконалення; роль військової освіти та військово-патріотичне виховання в системі національної безпеки і оборони у зв’язку з відміною призову до Збройних сил України; організація патріотичного виховання громадян під час підготовки і проведення масових заходів присвячених ювілейним та іншим пам’ятним подіям історії України тощо. Учасникам семінару було запропоновано внести свої пропозиції щодо порядку денного круглого столу за участю народних депутатів.
Щодо майбутніх планів Т.Рондзістий у своєму виступі підкреслив, що реальність їх виконання в умовах погіршення фінансового стану в державі досить невисока. Адже навіть заходи 2013 року, що забезпечувались з державного та місцевого бюджетів, фактично не профінансовані через брак коштів в державній скарбниці. В таких умовах організатори особливо вдячні громадянам, які надають фінансову підтримку виховним заходам, що проводяться Головним штабом гри «Джура». Завдяки Благодійному фонду Богдана Гаврилишина проводились у 2012-2013 роках методичні семінари, а за сприяння фондів Олега Канівця і Сергія Бондарчука відбувся цього року всеукраїнський збір активістів у Дубно. Сьогодні Головним штабом ведеться підготовка до проведення у 2014 році збору на Хортиці. Вже на початку роботи виникає багато організаційних питань. Але головним постане знову – фінансове забезпечення збору. Тому організатори будуть радо вітати пропозиції, які сприятимуть вирішенню фінансових проблем або полегшать фінансове навантаження заходу. Водночас організатори наголошують, що питання ідейного змісту таборування на Хортиці є пріоритетним. Тому, не дивлячись на всі труднощі, не допустять вихолощення змісту національно-патріотичного виховання на українських засадах і козацьких традиціях.
Прес-служба Головного штаб гри «Джура»