Ключові висновки Форуму розвитку громадянського суспільства
Представники громадських організацій назвали відсутність системного рішення щодо місць для розміщення з гідними умовами для представників маломобільних груп населення найбільшою проблемою масової евакуації. Це сталося під час обговорення в межах Форуму розвитку громадянського суспільства «(ви)СТОЇМО» в Києві.
Цьогоріч подія об’єднала понад 4 000 учасників і учасниць наживо та ще 3 500 людей онлайн. Під час форуму відбулися десятки тематичних панелей, дискусій і обговорень. Обговорювали й тему евакуації цивільного населення. У межах дискусії «Евакуація осіб з інвалідністю зі прифронту: права людини та гідність в умовах війни» експертка з доступності ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» Марина Сташина-Неймет відзначила декілька основних пунктів, про які слід пам’ятати під час евакуації. Марина наголосила, що варто зважати на те, де з’являється інформація про евакуацію, в якому вона форматі, чи доступна людям, чи можуть вони її зрозуміти тощо.
«Чи є в евакуаційній команді люди, які вміють надати допомогу особам із різними видами порушень? Чи є безбар’єрним транспорт, яким здійснюється евакуація? Чи можна евакуювати людей безпосередньо від їхнього будинку, якщо вони мають труднощі пересування? Куди доставлять людей після евакуації, чи є цей простір безбар’єрним, чи можуть там надати відповідні послуги?», – додала експертка.
Всі ці питання є вкрай важливими для планування діяльності, але останнє формує особливу проблему для організацій, що реалізують евакуацію.
«Найголовніший виклик евакуації осіб з інвалідністю – відсутність місць для розміщення в гідних умовах, що відповідають потребам представників маломобільних груп. Це питання не є вирішеним системно на державному рівні для масової евакуації. Місця тимчасового проживання зазвичай є недоступними, у закладах стаціонарного догляду місця невпинно наближаються до нуля, будинки підтриманого проживання ще не побудовані», – зазначив координатор напряму евакуації Благодійного фонду «Схід SOS» Ярослав Корнієнко.
Також учасники та учасниці обговорювали підтримку тих, хто приймає людей, які вимушено покинули прифронтові населені пункти.
«Фахівці нашої організації провели моніторингове опитування представників територіальних громад у 14 областях. Виявилося, що 43% ключових респондентів повідомляють про відсутність можливості приймати та розміщувати евакуйоване або самостійно переміщене населення, 45% вказали на брак доступного вільного житла для таких осіб. Ці результати яскраво свідчать про те, що єдиним правильним критерієм надання допомоги повинні бути потреби постраждалого населення, а не географічне розташування. Допомога має йти за людьми», – зауважила адвокаційна координаторка БФ «Право на захист» Ксенія Гедз у межах обговорення «Чому допомога має надаватися не лише у прифронті: потреби приймаючих громад».