Люстрація у Врадівці: «Міліція боїться нас, як вогню, тому йде на зустріч»

Про люстрацію у Врадівці активіст і координатором народного спротиву Анатолій Бурлак почав говорити ще у липні минулого року, після акцій протесту у селищі. Нагадаємо, улітку 2013 місцеві жителі пішли на штурм райвідділу міліції через скандал пов’язаний з участю міліціонерів у кількох зґвалтуваннях та інших злочинах, і таки домоглись звільнення керівників УМВ та прокуратури.

Після цих подій Анатолій Бурлак разом з командою однодумців розпочали розробку статуту територіальної громади, яка має стати повноцінним суб’єктом у спілкуванні з органами влади, і таким чином розпочати народну люстрацію посадовців райдержадміністрації, міліції та прокуратури.

Однак поки процес створення територіальних громад ще не завершений, 24 лютого 2014 року на віче у Врадівці громадяни обрали Народну раду (НР), на яку з поміж іншого покладаються і функції громадського люстраційного комітету.

Анатолій Бурлак, який очолив новообрану Раду наголошує, що ця ініціатива вже має свої перші перемоги – громада висловила недовіру і змусила скласти повноваження голову держадміністрації Віталія Ростова.

Про роботу НР, народну люстрацію, а також про те, як врадівська міліція йде на зустріч місцевій громаді Анатолій Бурлак розказав в інтерв’ю «Люстраційному комітету»:

– Я одразу виступав за люстрацію. Але тоді люди не були готові до цього. Чиновники почули і швидко закрили мені усі канали, щоб не можна було утворити територіальну громаду. Але я утворив Народну раду – це ще краще.

– А зараз яке ставлення до люстрації у вашому регіоні?

– Її чекають. Мене ледь не за барки беруть. Люди її дуже чекають. Треба пошвидше проводити люстрацію, приймати те, що усіх об’єднують, і йти далі. Ми вирішили до прийняття відповідного закону спиратись на рішення громади.

– Пане Анатолію, Ви згадували про створення Народної ради. Чим є цей орган?

– Мета роботи Народної ради –це боротьба з корупцією зловживання людей, які перебувають при владі. Повноваження органу наглядово-контролюючі за органами влади та місцевого самоврядування. Кожен з членів ради уповноважений за наглядом певних відділів виконавчої гілки влади, прокуратури та міліції.

– Хто увійшов до Народної ради?

– Увійшли люди з різними думками та різним життєвим досвідом. Це люди делеговані територіальною громадою. Механізм був такий – людина, яка бажає увійти до складу ради мала набрати як мінімум 50 голосів людей, які делегують її у НР. Потім ця людина має пройти люстрацію на віче. Врадівчани один одного знають (населення Врадівки складає 9,6 тисяч жителів), задавали різні запитання, і багато кандидатів цю люстрацію не пройшли, деякі злякались. Спершу у нас було понад 60 кандидатів, а залишилось лише 23. Хоча я думаю, що надалі у Раді працюватиме десь 12-15 осіб. Якщо людина пропустила три засідання, тоді її автоматично виключають з НР. Тобто якщо ти хочеш проявити громадську позицію, тоді приходь і працюй, а не просто записався і чекаєш крісла. Я одразу сказав крісел не буде, буде важка невдячна праця. Це можна назвати народною люстрацією, громадським контролем, не важливо, головне, що це діє.

– Фактично Народна рада, включає у себе функції громадського люстраційного комітету?

– Так, але у люстраційного комітету вужчі функції: він стежить за відповідністю призначень та перевіряє людей на посадах. Народна рада окрім народної люстрації новопризначених кандидатів, продовжує системний нагляд за їх діяльністю та вчинками. І їм вже не сховатись, вони можуть йти лише тим шляхом, який для них визначає громада. Це більш потужний та дієвий механізм. Звісно будуть і помилки. Тому на місцевому телеканалі ми запустили програму, до якої люди можуть звертатись зі скаргами та зауваженнями до певних посадових осіб.

– Чи є у вас конкретні критерії щодо невідповідності тих чи інших чиновників призначеним посадам?

– Ні, для нас не важливо чи ця людина була КГБістом, чи комуністом. Все залежить від людини. Наприклад, якщо людина не була приналежна до цих структур, але є хамом. Чи може вона займати ключові посади? Або якщо той чи інший чиновник відомий своєю бездіяльністю. Тобто ми враховуємо різні критерії. Я вважаю, що математично до цього процесу не варто підходити. Важливої є довіра громадськості та конкретні дії чиновників. Наприклад, членом Народної ради став колишній мер Врадівки, який пройшов чотири каденції. Про нього кажуть різне, але після того, як він увійшов у НР, став моїм найбільшим помічником. Він багато чого знає, розказує нам, допомагає. Тоді була така система. Але зараз людина покаялась. Люди міняються треба довіряти людям. І я пішов цим шляхом.

– Як ви впливаєте на керівників місцевої влади? І чи є домовленість з ними про узгодження кандидатур на посади?

– Якщо Народна рада висловлює недовіру чиновникам райради, то ми домагаємось включення цього питання до чергової сесії. Таким чином ми вже поставили питання щодо недовіри голові райради та його заступнику. Однак наразі призначення сесії відкладається. Хоча їм ніде дітись, якщо вже є рішення про складання повноважень, то його неодмінно розглянуть на сесії.

Якщо ж мова йде про виконавчу гілку влади, то ми беремо протокол засідання НР, їдемо з делегацією до ОДА, надаємо протокол секретаріату та звертаємось до опозиційних сил за підтримкою. Тобто ми зараз на шляху пошуку дієвого механізму, наразі намагаємось діяти через громадський тиск.

– Тобто у вас наразі не має домовленості з місцевою владою про обговорення кандидатів перед призначеннями? Чи плануєте ви надалі підписати подібний меморандум абощо?

– Вищого закону ніж рішення територіальної громади не має. Зараз ми на шляху затвердження територіальних громад, те що вони вирішують має бути законом для чиновника.

Домовитись з владою про спільні правила гри, ми плануємо після того як замінимо ту когорту, яка є зараз. Тоді ми будемо контролювати, укладати меморандуми. А з цими по-врадівськи ублюдками, які є при владі, нам не має про що говорити. Вони нас не зрозуміють і не почують, як не чули раніше. Але вони зараз налякані і цим потрібно скористатись. Приміром, ми викликали на народну люстрацію голову держадміністрації Віталія Ростова розказати про свою діяльність, народ одразу виразив недовіру, змусив скласти повноваження і надіслав це рішення до ОДА. Тобто ця людина працювати у нас не зможе.

– Які факти у біографії Віталія Ростова спонукали вас до таких дій?

– Ми хочемо, щоб він склав повноваження, а далі по ньому буде кримінальне провадження. Адже під час врадієвських подій він і людей бидлом обзивав, і «бертут» викликав і замішаний у інших злочинах. Зараз НР збирає заяви від людей, ми відбираємо ті, що можуть піти на кримінальне провадження. У нас вже змінився третій керівник міліції, вони Врадівку як вогню бояться і розуміють, що тут можна обгоріти, тому йдуть нам на зустріч. За будь яким нашим зверненням щодо злочинів відкривається кримінальне провадження та вводиться в єдиний реєстр. Наша завдання довести справу до відкриття кримінального провадження. У чому наша сила? Територіальна рада просто не пустить на робоче місце. Найбільшдієвий механізм спонукати чиновника приймати те чи інше рішення – це майдан.

 73C6A29C-9945-4DB5-8F2D-B73332075FE2_mw1024_n_s

Бесіду вела журналіст Наталка Данькова, Люстраційний комітет

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа