24 лютого у Луцьку місцева Самооборона, «Правий сектор», Автомайдан та громадський сектор Волині розпочали процес громадської люстрації, у результаті вже 12 березня вдалось звільнити новопризначеного начальника УМВС області Віктора Швидкого.
За інформацією громадськості Луцька, пан Швидкий, який раніше вже очолював управління МВС, допускав функціонування схем злочинного характеру, за його керівництва була налагоджена і функціонувала система поборів за кадрові призначення правоохоронців середньої ланки (від 2-3 тис. у.о.), були зафіксовані факти отримання певними представниками УМВС в області щомісячної компенсації в розмірі 80-100 тисяч у.о. за невтручання в справи Волинської митниці. Також, за інформацією громадських організацій Луцька, він не сприяв розкриттю резонансних злочинів (наприклад – вбивство колишнього начальника Луцького МВ Швачки). Особистий водій пана Швидкого Шапірко М. в 2008-2009 супроводжував контрабанду автомобілів і спирту через митні переходи Піща і Пулемець (Шацький р-н, Волинська область). Інформацію про усі ці факти представники Волинської Самооборони, «Правого сектору»,. Автомайдану та громадського сектору надіслали міністру внутрішніх справ Арсену Авакову.
Активісти згаданих організацій підписали зобов’язання з місцевою владою щодо узгоджень з громадськістю усіх кандидатур на нові посади, розробили окреме положення щодо люстраційного комітету та механізм процедури люстрації, і вирішили, не чекаючи політичного волі та прийняття парламентом відповідних законів, спробувати очистити владу на Волині.
Про це в інтерв’ю розповіли керівник штабу Самооборони Майдану Волинської області Богдан Климчук та керівник групи протидії корупції Самооборони Майдану Волинської області Іван Мирка.
– Як ви ініціювали проведення процесу люстрації в області?
Богдан Климчук: Ми об’єднали основні громадські рухи у нас, на Волині. А саме це були ми – Самооборона Волині, «Правий сектор», Автомайдан та громадський сектор. Ми створили зобов’язання до керівників органів виконавчої влади, за яким вони мали піти у відставку. З цим зобов’язанням ми звернулись до керівника Волинської обласної ради і він його підписав. Далі ми прийшли з цим документом до керівників райдерж адміністрацій, УМВС та керівників одіозних груп (наприклад, управління лісового господарства) тощо.
– Яким чином вам вдалось змусити їх звільнитись?
Богдан Климчук: Через громадський тиск. Ми розуміємо, що закону про люстрацію не має, однак це не зав’язує нам руки, щоб ми сиділи без діла. Натомість ми показуємо колишнім органам влади, хто є справжньою владою на Волині – це народ. Ми виступаємо за повну люстрацію, не лише за зміну прізвищ, а за зміну всієї системи.
– Нещодавно (12 березня) вам вдалось домогтись звільнення новопризначеного керівника міліції. Що спонукало вас до такого кроку?
Іван Мирка: Справа у тому, що після підписання згаданого зобов’язання ми домовились з новим керівником держадміністрації, а також головою обласної ради про таку схему: перед призначення керівників на ключові посади претенденти повинні пройти громадське обговорення, у якому візьмуть участь Самооборона Волині, «Правий сектор», Автомайдан та громадський сектор, а після того, як ці організації їх погодять, вони мають вийти на віче у Луцьку. Це була та система, яку ми їм запропонували, і нова влада з цією системою погодилась.
Але тепер вони через нас переступили, і вже привезли з Києва призначену людину. Яке тоді може бути обговорення?
Богдан Климчук: 9 березня ця людина (начальник УМВС області Віктор Швидкий – авт.) прийшла на віче, де її освистали. Спершу новопризначений керівник йшов на діалог, ми розпочали обговорення, прийшли люди, які надали про пана Швидкого більше інформації, про його негативні вчинки. Тоді ми сказали, що не згодні з тим, щоб ця людина очолювала обласне управління внутрішніх справ.
– За якими критеріями ви вирішили, що ця людина не відповідає займаній посаді?
Богдан Климчук: Щодо цієї людини було багато негативної інформації. Розповідали про сумнівні схеми її роботи в МВС, був колишній підлеглий, який свідчив проти нього, було ще багато нюансів.
Іван Мирка: Але головне – це те, що влада не дотрималась домовленостей з нами, які передбачали попереднє, до призначення, обговорення кандидатур. Хоча щодо особи новопризначеного був і певний позитив. Однак він не прийшов до нас спочатку і це збентежило наше суспільство.
Богдан Климчук: Після одіозних заяв, ми зрозуміли, що назад дороги не має і у середу (12 березня) ми прийшли до управління внутрішніх справ і висловили незгоду з призначеннями і вимагали написати рапорт. Спершу ця людина (Віктор Швидкий – авт.) не погоджувалась, але за пів години зрозуміла, що ми налаштовані рішуче і таки написала рапорт. Ми вийшли не для того, щоб лобіювати якусь свою кандидатуру, але коли без згоди громадськості призначають людину, яка вже була при владі і зарекомендувала себе у більшій мірі негативно, ми пішли на такий тиск громадськості.
– Розкажіть про створюваний вами Комітет громадської люстрації. Якою є його структура та обов’язки?
Богдан Климчук: Спершу ми створили Координаційну раду, до якої увійшли по два представники від наших основних громадських формувань. А тепер ми ініціювали створення самого Комітету громадської люстрації. До його складу має увійти від 7 до 15 моральних авторитетів області, які прийматимуть рішення щодо конкретної посади в органи виконавчої влади.
– Яку юридичну силу матимуть ці рішення?
Богдан Климчук: Ми розуміємо, що це будуть виключно рекомендаційні рішення, але таким чином ми чинитимемо громадський тиск на владу.
Зараз ми лише створюємо комітет. Після узгодження кандидатур моральних авторитетів, ми винесемо їх на віче, якщо їх узгодять – вони працюватимуть.
Іван Мирка: У кожній з наших організацій (Самооборона Волині, «Правий сектор», Автомайдан – авт.) є окремий відділ, спершу він називався люстраційний, але через те, що у першу чергу ми зараз займаємось антикорупційними схемами, які дозволяють зняти з посади корупціонера, ми його перейменували на протидію корупції. Ми хочемо працювати з новою владою, новим суддею, і ми створюємо Комітет громадської люстрації, який можливо стане основою при виконанні закону про люстрацію.
– Тобто ви визначаєте кандидатів на люстрацію з огляду на корупційну складову, а не через приналежність їх до певної політичної сили чи партії?
Богдан Климчук: Ні. Ми розглядаємо особи кандидатів за низкою критеріїв: а) обіймала штатну посаду у Партії регіонів та Комуністичній партії рівня від районного комітету і вище, працювала у відділах політичного виховання та пропаганди цих партій, була членом керівних органів ПР та КПУ, в т.ч. молодіжних та інших організацій при них;
б) була співробітником органів КДБ, ФСБ, виконувала функції резидента, агента, ідейного співробітника, була інформатором, позаштатним співробітником КДБ, ФСБ;
в) була та брала участь у організаціях і діях, які були спрямовані на розкол країни, сепаратизм, порушували права і свободи людини, таких як «Український вибір» та ін.;
г) була у структурних підрозділах МВС, координувала їх протизаконні дії проти громадян у 2013/2014 рр.;
д) брала участь у диверсійних групах «тітушок», координувала їх злочинні дії проти громадян у 2013/2014 рр.;
е) брала участь у протиправній діяльності (хабарництві, корупції та ін.).
Можливо частина цих критеріїв (наприклад, приналежність до Партії регіонів) не підійде до всієї України, однак на Волині це дуже актуально.
– Ваші дії переважно зосереджені на контролі новопризначених осіб. Чи плануєте ви проводити люстрацію тих чиновників, які займають ключові посади, але не були звільненні при зміні влади в регіоні?
Іван Мирка: У нас є громадська приймальна. Туди люди приносять різні матеріали. Ми їх гарно фільтруємо. Де дійсно є офіційні документи, і наші юристи бачать порушення, ми розпочинаємо розслідування в межах наших повноважень, а далі плануємо передавати матеріали новим суддям і прокурорам. У цьому полягає наша робота по тих людям, які ще не пішли з посад. Найголовніше, щоб усе було у правовому полі. Всіх знімати не має сенсу.
Але ми відчуваємо, великий супротив, на нас вже почали гоніння, тиск, погрози.
– З боку кого йде тиск, погрози?
Іван Мирка: вже з боку провладних партій.
Богдан Климчук: Я хоч і був на Інститутській в останні дні під час розстрілів, мені у Луцьку зараз страшніше. Якщо не буде централізованої підтримки, у тому числі з Києва, нас по одному витіснять. Потрібно негайно приймати люстраційні закони.
Бесіду вела журналіст Наталка Данькова, Люстраційний комітет