Конкретні кроки на шляху координації та консолідації у справі застосування ігрових форм при роботі з молоддю

Воєнно-політичні події протягом 2014-2015 років та прийняті у зв’язку з цим рішення найвищих державних органів України актуалізували питання військового, національного патріотичного виховання. Постанова Верховної Ради України «Про додаткові заходи для зміцнення обороноздатності України» від 17 квітня 2014 року № 1220-VII, Рекомендації парламентських слухань на тему: “Обороноздатність України у XXI столітті: виклики, загрози та шляхи їх подолання”, схвалених Постановою Верховної Ради України від 12 серпня 2014 року № 1639-VII», протокол наради від 18 вересня 2014 року під головуванням Віце-прем’єр-міністра України Сича О.М., Указ Президента України «Про невідкладні заходи щодо захисту України та зміцнення її обороноздатності» від 24.09.2014 №744/2014 створили відповідні умови для посилення обороноздатності держави, зокрема для покращення роботи з національно-патріотичного виховання та початкової військової підготовки українців.

Нажаль, сформований державою та суспільством запит на нову якість патріотично-виховної роботи через низький рівень культури чиновників та окремих громадян спричинився і до негативних тенденцій, коли конкретні дії часто підміняються лише патріотичною риторикою, непотрібним ажіотажем, спекуляціями на темі патріотизму і профанацією процесу патріотичного виховання. Характерним є також, що історія вже незалежної України має безліч прикладів теоретизування та декларування різноманітних намірів, починів, ініціатив. Але практично відсутні факти успішної реалізації концепцій і програм, завершення початих справ. Особливої шкоди завдають ініціативи в залежності від політичної кон’юктури, бо породжують зневіру і апатію до активної участі громадян у процесах формування нового покоління та державотворення в цілому.

Для протидії імітації патріотичного виховання та сприяння консолідації зусиль учасників виховного процесу учнівської молоді 7 березня ц.р. в Києві у конференц-залі Міжнародної благодійної установи «Центр Національного Відродження» відбувся «круглий стіл» на тему «Оптимізація діяльності навчальних закладів та громадських організацій у сфері національно-патріотичного виховання». Серед його учасників, загальною кількістю 30 осіб, були представники МОН України, Міністерства молоді та спорту України, Міністерства оборони України, представники наукових установ, центрів туризму і краєзнавства, позашкільних навчальних закладів, громадських об’єднань, Всеукраїнських молодіжних і дитячих громадських організацій, педагоги.

З метою ефективного використання ігрових форм у масовій патріотично-виховній роботі учасники було розглянуто питання щодо необхідності української ідейно-духовної складової у патріотичних заходах як головної передумови ефективності ігрової форми; ролі загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів, громадських організацій у здійсненні комплексного підходу щодо реалізації програми національно-патріотичного виховання школярів; причини багатоваріантності ігрових форм в сфері патріотичного виховання молоді та можливості їх уніфікації; перспективи створення єдиної комплексної ігрової системи на базі ігор вже існуючих в освіті.

КС_07_03_2015_html_bb8322c2

Обговоривши питання «круглого столу» за його результатами прийнято рекомендації:

Верховній Раді України, Кабінету міністрів України:

  • Порушити питання щодо організації під патронатом Міжфракційного депутатського об’єднання «За національно-патріотичне виховання» створення Єдиної державної концепції національно-патріотичного виховання.

  • Звернутись до Президента України і Верховної Ради України з пропозицією створити Департамент з питань патріотичного виховання Ради Національної безпеки і оборони України (або інший відповідний орган як ініціативний, координаційний центр для забезпечення ефективного здійснення патріотичного виховання молоді з залученням представників відповідних міністерств та відомств, громадських організацій, ЗМІ).

  • Ініціювати через Міжфракційне депутатське об’єднання «За національно-патріотичне виховання» перевірку діяльності органів державної влади, що здійснюють реалізацію національно-патріотичного виховання, з метою оптимізації їх структури та кадрового складу, удосконалення змісту та форм роботи, системи управління та кадрового потенціалу тощо.

  • Розробити і затвердити Концепцію державних свят України, створити Пантеон українських героїв.

Міністерству освіти і науки України, Міністерству Молоді та спорту України, Міністерству оборони України

  • Внести пропозиції щодо удосконалення нормативно-правової бази з патріотичного виховання, здійснення дієвого контролю та моніторингу реалізації програм з патріотичного виховання органами державної влади та місцевого самоврядування, підвищити статус патріотичного виховання у системі освіти та громадському секторі.

  • Здійснювати координацію щодо реалізації загальнодержавних, місцевих і галузевих програм патріотичного виховання молоді центральними й місцевими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

  • Активізувати співпрацю Комітету з національно-патріотичного виховання Громадської ради при МОН України з громадськими об’єднаннями, організаціями з метою збору та доведення до керівництва МОН України інформації про ініціативи у галузі національно-патріотичного виховання молоді.

  • Сприяти діяльності Всеукраїнських молодіжних та дитячих громадських організацій з реалізації проектів, спрямованих на національно-патріотичне виховання молоді, які довели свою життєздатність та ефективність (Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотичнагра «Сокіл» («Джура»), Котигорошко, Бойовий гопак, Хортинг, Школа безпеки, Екологічна варта та ін.).

  • Вивчити питання щодо розроблення та запровадження єдиної комплексної системи ігрових форм військово-патріотичного спрямування на базі гри «Джура» шляхом інтегрування існуючих ігор «Котигорошко», «Козацький гарт», «Сокіл», «Заграва» тощо.

  • Звернути увагу при викладанні предметів гуманітарного циклу у загальноосвітніх навчальних закладах на посилення патріотичного аспекту;  зокрема при викладанні предмету «Захист Вітчизни» сприяти вдосконаленню його науково-методичного та матеріально-технічного забезпечення, збільшення кількості годин.

  • Передбачити проведення для учнів 8-10 класів за підсумками року військово-польових зборів (таборів) з підвищення рівня знань та практичних навичок з предмету «Захист Вітчизни», зокрема на базі військових частин, аварійно-рятувальних підрозділів із залученням фахівців Міноборони та Державної служби з надзвичайних ситуацій, використовуючи досвід та програму ВГДР «Школа безпеки».

  • Вдосконалити міжвідомчу взаємодію МОН, Мінмолоді та спорту України щодо підтримки діяльності молодіжних та дитячих громадських організацій, реалізації ними соціальних ініціатив.

  • Вдосконалити систему інформування навчальних закладів, громадськості, суспільства щодо реалізації громадських ініціатив та проектів з патріотичного виховання дітей та учнівської молоді.

  • Розробити механізми координації та управління загальнонаціональними, всеукраїнськими масовими заходами, які б унеможливили дублювання проведення заходів однакових за метою, змістом, учасниками, періодом проведення тощо.

  • Здійснювати розроблення та реалізацію міжгалузевих Програм розвитку краєзнавства та культурного туризму з метою ознайомлення з історією та культурою різних регіонів України та розвитком патріотизму, водночас здійснювати підтримку комеморативних практик, спрямованих на формування патріотизму та історичної пам’яті.

  • Здійснювати постійний моніторинг стану патріотичного виховання українців із залученням відповідних соціологічних служб.

  • Створити ефективну систему військово–патріотичного виховання молоді на базі військових ліцеїв.

  • Звернутись до Міністерства оборони та Міністерства освіти і науки України з пропозицією провести у квітні ц.р. нараду представників військових ліцеїв з метою ініціювання створення єдиної Всеукраїнської військово-патріотичної гри для ліцеїстів, під робочою назвою «Заграва».

  • Здійснювати проведення круглих столів, всеукраїнських конференцій, підготовку та видання наукових праць, науково-методичних, навчальних посібників і рекомендацій з питань національно-патріотичного виховання молоді на прикладах героїчної української історії та українських традицій.

  • Запропонувати Міністерству молоді та спорту України провести 14-15 жовтня 2015 року в м. Києві Форум українських патріотичних справ.

Місцевим органам виконавчої влади і місцевого самоврядування :

  • Вдосконалити систему співпраці органів державної влади та органів місцевого самоврядування з громадськими об’єднаннями, та зокрема в реалізації проектів та програм національно-патріотичного спрямування.

  • Розробити механізми економічного стимулювання суб’єктів підприємницької діяльності, які здійснюють підтримку заходів молодіжних та дитячихгромадських організацій, спрямованих на патріотичне виховання молоді.

Громадським об’єднанням, організаціям України

Зорієнтувати виховання дітей, учнівської та студентської молоді на визнання пріоритету патріотичного виховання, формування національного самоствердження, любові до рідної землі, держави, родини, народу; визнання духовної єдності населення усіх регіонів України, спільності його культурної спадщини та майбутнього.

  • Вдосконалення змісту, форм і методів роботи щодо патріотичного виховання.

  • Сприяти набуттю дітьми та учнівською молоддю патріотичного досвіду на основі готовності до участі в процесах державотворення, уміння визначати форми та способи своєї участі в життєдіяльності громадянського суспільства.

7 березня 2015 року

м. Київ

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа