Процес декомунізації, розпочатий періодом стихійного падіння пам’ятників радянської епохи, поступово набирає ознак державної політики. Набув чинності декомунізаційний пакет законів. Він зобов’язує органи державної і місцевої влади діяти рішуче. Стоїть питання, чи вистачить владі цієї рішучості, адже в більшості вона представлена чиновниками, яких виплекали на комуністичних ідеалах і символах. Щоби не дати їм можливість втопити українську справу ліквідації рудиментів минулого у морі бюрократії, необхідно не лише боротися зі старим на вулицях і площах міст, але й зачистити старі кадри серед управлінців.
Вимогу радикального оновлення кадрів понад рік тому озвучив Майдан Гідності. Це розуміли народні депутати минулого скликання, які вже тоді прагнули активізувати процеси патріотичного виховання молоді. За їх підтримки 21 січня 2014 року відбулася зустріч у профільному комітеті ВРУ, рішення якої стали програмою дій на 2014 рік у сфері національно- патріотичного виховання. До певної міри зустріч стала предтечею появи наприкінці минулого року Міжфракційного депутатського об’єднання «За національно-патріотичне виховання». Адже тоді було наголошено, що реальні реформи в державі, зокрема у сфері відновлення історичної пам’яті, формуванні національної свідомості та ідентичності здатні здійснити представники нового, молодого покоління українців. Тому армія із сотень і сотень освічених та вишколених, національно свідомих та фізично загартованих українських менеджерів та посадовців потрібна Україні не менше ніж Збройні сили, озброєні батальйони і волонтери запілля. Актуальність кадрової проблематики прискорила об’єднання народних депутатів у справі патріотичного виховання української молоді. 13 січня голова ВРУ повідомив про створення МДО «За національно-патріотичне виховання».
21 травня депутатське об’єднання провело своє чергове засідання. На ньому було відзначено, що завдяки активній співпраці народних депутатів, їх помічників, експертів, національно свідомих і патріотично налаштованих посадовців питання національно-патріотичного виховання дітей і молоді вийшло за межі відомств, які традиційно цим питанням опікувались, і стало предметом діяльності найвищих державних органів.
Місяць тому в Адміністрації Президента почалася робота з підготовки проекту Указу Президента щодо покращення патріотично-виховної роботи. У цій роботі беруть участь члени МДО. Під час роботи над Указом Президента визначились, що основним із завдань є розробка Стратегії національно-патріотичного виховання. Їїучасникам зустрічі презентував координатор групи із розробки Стратегії Андрій Гордієнко.
Під час обговорення учасники зосередилися,зокрема, на з’ясуванні ролі і місця двох відомств у справі виховання та питанні реформування позашкільної освіти. Голова МДО Ігор Артюшенко повідомив, що фінансові проблеми держави змушують і фінансові органи, і народних депутатів постійно шукати варіанти оптимізації витрат із державного бюджету. Він нагадав про бюджетні перипетії наприкінці минулого року і як державні центри позашкільної освіти ледь не втратили можливість фінансування державою. У зв’язку з тим, що загроза для центрів не зникла, МДО займається ретельним вивченням їх діяльності. З цією метою Ігор Артюшенко на чолі групи експертів від МДО відвідав 4 державні центри і зустрівся з їх керівниками. Голова МДО повідомив, що реформування позашкільної освіти є дуже на часі, але діяти треба виважено, аргументуючи і обґрунтовуючи кожен свій крок. Для цього керівникам облдержадміністрацій та відомств були скеровані депутатські звернення. Організовані МДО зустрічі фахівців, експертів за круглими столами також сприяли збору інформації про стан патріотично-виховної роботи в державі. Влітку члени МДО планують ретельно вивчити отримані матеріали і підготувати аналітичні огляди з актуальних питань.
Представники молодіжних організацій, запрошені на зустріч, досить критично оцінили перспективи позашкільної освіти, якщо її кардинально не реформувати. Освітяни, захищаючись, у відповідь радили не рухати позашкільну освіту, а нові ідеї спочатку апробувати на окремих пілотних проектах. Врешті-решт дійшли згоди щодо необхідності двом відомствам координувати свою діяльність і більш виважено підходити до питання створення нових центрів молодіжної активності.
У продовження цієї теми представником Громадського сектору Євромайдану Оленою Франківською була зроблена цікава презентація нового проекту реформування позашкільної освіти «Центри громадської освіти», яка дала відповідь на багато питань, порушених під час попереднього обговорення. Присутні на засіданні народні депутати Микола Величкович і Олег Петренко разом з Ігорем Артюшенком висловили подяку доповідачам і готовність всебічно сприяти реалізації проекту реформування позашкільної освіти та брати участь у виробленні Стратегії національно-патріотичного виховання.
На завершення учасники прийняли рішення проводити засідання регулярно і наступне присвятити формуванню плану роботи на друге півріччя та участі членів МДО «За національно-патріотичне виховання» у літніх таборуваннях з метою вивчення стану їх організації та проведення.
Секретаріат МДО
«За національно-патріотичне виховання»