Під час дискусії спікери підняли питання взаємозалежності російської культури та політики під час війни. Захід відбувся у співпраці з партнерами УЦБС у Німеччині – фондами Friedrich-Naumann-Stiftung für die Freiheit (Фонд Фрідріха Науманна за Свободу), Thomas Dehler Stiftung (Фонд Томаса Делера) та Ukrainischer Verein Augsburg e.V. (Спілка українців Аугсбург).
Спікерами дискусії виступили:
Аліна Понипаляк – експертка Українського центру безпеки та співпраці, кандидатка історичних наук.
Генріх Ольшовський – почесний професор полоністики Гумбольдтського університету у Берліні.
Модератором дискусії став Костянтин Грот – кандидат історичних наук, програмний офіцер Фонду Фрідріха Науманна за свободу та Фонду Томаса Делера.
Дякуємо за допомогу в організації представниці УЦБС в Німеччині Катерині Матей.
Після початку повномасштабної війни весь світ на власні очі побачив усю сутність “вєлікой русской культури” в музеях на Харківщині, в Ірпені, Бучі, Бородянці та розбомбленому центрі Одеси. Війна, ціною життів сотні цивільних українців та сотень українських культурних памʼяток показала, що таке росія і російський народ, що таке «російська культура» і ментальність.
Російська культура є штучно створеною за принципом переймання у інших націй їхніх надбань – кухні, балету, опери, літератури та ін. Однак саме через неї росія просувала бренд власної країни на світовій арені протягом століть.
“У гібридній війні саме російські культурні центри та інститути, створені у Європі за підтримки Кремля, відіграли одну з ключових ролей. Через свої установи та заздалегідь підготовану мережу звʼязків росіяни поширювали пропаганду та свій вплив з метою схилити наших західних партнерів на бік росії або навпаки – ізоляціонізму”, – прокоментувала експертка УЦБС Аліна Понипаляк.
Росія давно використовувала культуру як елемент своєї гібридної війни як проти України, так і проти Заходу. В Україні це проявлялось заміщенням наших культурних та історичних надбань штучно створеними російськими, приниження українського як сільського та неактуального на тлі «великої російської культури». На Заході культура росії слугувала ширмою для постановки рф на рівні з іншими державами та для відвернення уваги від її шовіністичної та терористичної суті.
“Поняття культури це насамперед про менталітет народу. Тож сьогодні перед нами постало надважливе: запитати про відповідальність усіх верств російського суспільства, включно з культурою, за справу руйнування та злочинів проти людяності, які вони сьогодні вчиняють в Україні”, – зазначив почесний професор полоністики Гумбольдтського університету у Берліні Генріх Ольшовський.
Російська культура, яку москва показала світу за останні майже півтора роки – геноцид, масові вбивства і злочини проти людяності, жертвами яких стали українці. Її перегляд на Заході, зокрема в Німеччині, яка тривалий час була під совєтським впливом, є важливим для розуміння російського державного утворення як явища та формування подальшої стратегії дій щодо росії.
Висловлюємо подяку партнерам Українського центру безпеки та співпраці Фондам Friedrich-Naumann-Stiftung für die Freiheit, Thomas Dehler Stiftung та Ukrainischer Verein Augsburg e.V. за сприяння у проведенні заходу та участь в українській боротьбі.