«Живописець правди» Григір Тютюнник

Пам’ять про земляка вшанували у селі Шилівка Зіньківської громади -на малій батьківщині видатного письменника

Тютюнник_Григір

5 грудня 2021 року минуло 90 років від дня народження видатного письменника, лауреата Шевченківської премії Григора Тютюнника, творчість якого по праву вважається цінним надбанням української літератури ХХ століття. На малій батьківщині славетного новеліста – у селі Шилівка Зіньківської міської територіальної громади вшанували пам’ять земляка. Низку заходів проведено у Шилівському закладі загальної середньої освіти (ЗЗСО) І-ІІІ ступенів імені Григорія і Григора Тютюнників, де із 2001 року діє музей письменників-земляків.

charset=InvalidCharsetId e_mode":"AutoModule","faces":[]}

Квести, інтерактивні ігри, круглий стіл, краєзнавчі заходи, екскурсія, урочистості біля меморіальної дошки

Цьогоріч більшість заходів з нагоди 90-річчя Григора Тютюнника були влаштовані саме для учнів нашого закладу освіти. Це літературний квест «Як ми знаємо творчість письменників-земляків?», літературно-краєзнавчий захід «Життєвий вир братів Тютюнників та України»; інсценізація фрагменту українського весілля (за кіносценарієм Григора Тютюнника до роману Григорія Тютюнника «Вир» – нічне весілля Тимка та Орисі); круглий стіл «Як парость виноградної лози, плекайте мову» (за новелами Григора Тютюнника «Син приїхав», «Оддавали Катрю»), літературні читання «Тернова доля України» (Зображення голодомору 1932-1933 років у творах братів Тютюнників); інтерактивна гра «Крилаті вислови Григора Тютюнника».

1637836393453

1638184837632

1637836393516

Для наймолодших школярів влаштували екскурсію «Дитячі роки Григора Тютюнника». Малюки взяли участь в обговоренні оповідання Григора Тютюнника «Ласочка» та конкурсі ілюстрацій.

1638182662627

1638182662590

IMG-00c5b800c193c952cb54e9072cf57fa6-V

А ще на базі музеїв Шилівського ЗЗСО відбувся онлайн-семінар для вчителів української мови та літератури «Використання творчості Григора Тютюнника і музею письменників-земляків в освітньому процесі в контексті реалізації НУШ» (до 90-річчя Григора Тютюнника), в рамках якого юні екскурсоводи представили дві віртуальні екскурсії. У Шилівській сільській бібліотеці діє виставка книг та періодичних видань «Письменники Шилівської землі».

1638182662613

IMG-33b78d4adb44a3a786313817e61ebbba-V

IMG-f858421cf58b7f3d0e824061bb024e8a-V

А з ініціативи Полтавського офісу Північно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті біля приміщення колишньої земської школи, де навчалися брати Тютюнники, відбулися урочистості. Вшанувати пам’ять славного земляка прийшли працівники освіти та культури села, учні школи, староста Шилівського старостату В.С. Кімлик. Із промовами виступили гості заходу: заступник міського голови Г.Г. Хорошун і начальник відділу культури, спорту та інформаційного забезпечення Зіньківської міської ради, депутат міської ради Л.А. Кімлик-Яроха. Були покладені квіти до меморіальної дошки та на могили матерів письменників.

charset=InvalidCharsetId e_mode":"AutoModule","faces":[]}

Шилівка береже пам’ять про славних синів

Тут завжди раді гостям – поціновувачам творчості братів Тютюнників. Нагадаю, що у 2016 році Полтавська обласна організація Національної спілки письменників України (НСПУ) за сприяння Європейської асоціації місцевої демократії (ALDA) і Центру культурного менеджменту та за підтримки Євросоюзу працювала над проєктом «Літературно-краєзнавчі маршрути «Земляки». Шилівська сільська рада (нині старостат у межах Зіньківської громади) долучилася до цього проєкту, у межах якого провели реконструкцію та ремонт приміщення, оновили експозицію музею, встановили інформаційні стенди при в’їзді в село та вказівні знаки в центрі Шилівки, виготовили меморіальну дошку, видали буклет «Григорій і Григір Тютюнники: дорогами життя і творчості» та путівник «Літературно-краєзнавчі маршрути Полтавщини «Земляки»»; зняли кіносюжет про Григора Тютюнника, розробили екскурсійний маршрут «Шилівка: вічна загадка любові», під час подорожі яким можна познайомитися із малою батьківщиною братів Тютюнників. Оновлений також шкільний музей етнографії, одна з експозицій якого нині присвячена письменникам-землякам і передає атмосферу рідного дому Григорія, нагадує про батьківську оселю Григора, описану ним у автобіографічній повісті «Коріння».

charset=InvalidCharsetId e_mode":"AutoModule","faces":[]}

Апробація маршруту «Григорій та Григір Тютюнники: стежками життя та творчості» була приурочена 85-річчю з дня народження молодшого брата. Оновлену експозицію представляли голова Полтавського осередку НСПУ Наталія Трикаш та доктор філологічних наук Олексій Неживий. Редактор газети «Ріднокрай» з м. Лубни, письменник Олександр Печора передав у дарунок портрет Григора роботи славетного майстра художньої вишивки Юрія Савки. Була урочисто відкрита меморіальна дошка на будівлі колишньої школи, в якій навчалися брати Тютюнники. Того ж дня відбулися Всеукраїнські Тютюнниківські літературно-наукові читання та презентація кіносюжету Інни Дідик (Снарської). Подія широко висвітлювалася у районних та обласних ЗМІ, тому відтоді потік туристів значно збільшився.

charset=InvalidCharsetId e_mode":"AutoModule","faces":["2786_-2174_3025_-1934"]}

За наступні п’ять років відвідали музей братів Тютюнників та пройшли стежками екскурсійного маршруту «Шилівка: вічна загадка любові» учасники клубу «Що? Де? Коли?» з міста Гадяч та працівники профспілки аграріїв Полтавщини, вчителі української мови та літератури В.-Багачанського району та група туристів із Карлівки, учні Бірківської ЗОШ І-ІІІ ступенів імені І. Цюпи, Велико-Павлівської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів та ЗОШ № 7 м. Ромни, підприємці з м. Миргород та представники асоціації фермерів Полтавської області. Повертаючись на землю предків, приходять до музею колишні мешканці Шилівки, яких доля розкидала світом, серед яких і представник української діаспори в Ізраїлі С.Ф. Сивокінь, далекий родич Г. М. Тютюнника, що поділився спогадами про письменника. Представники адміністрації смт. Нові Санжари, та директор школи із Зачепилівки Н.-Санжарського району – малої батьківщини Бориса Олійника – переймали досвід створення музею при закладі освіти. Влітку 2017 року на базі музеїв відбулося виїзне засідання мистецького об’єднання Зіньківщини «Свічадо» «Вінок слави письменникам-землякам». А восени цього ж року в пошуках творчого натхнення до Шилівки завітали актори Українського малого драматичного театру Анна Топчій, Юрій Шульган, Лариса Шелоумова, Максим Цедзінський, Марія Моторна, Єлизавета Бакуліна та Максим Кущов. Юні екскурсоводи музеїв зустрічали гостей семінарів різного рівня: обласного семінару викладачів закладів професійно-технічної освіти Полтавщини; обласного науково-практичного семінару для методистів методичних кабінетів, керівників методичних об’єднань учителів трудового навчання, технологій, креслення з районів, міст, ОТГ Полтавської області; районної координаційної ради сільських голів Зіньківщини.

IMG_20211129_144405

У 2018 році екскурсовод музею Влох Ілона взяла участь у обласному конкурсі екскурсоводів музеїв при закладах освіти «Край, в якому я живу» і посіла ІІІ місце. Незабаром робота музеїв була висвітлена у газеті «Вісник ІМК. Полтавщина». Влітку 2018 року була створена ще одна експозиція – «Якщо хочеш пізнати поета – піди в його край», яка представляє краєвиди Шилівки, описані у творах братів Тютюнників.

IMG_20211129_144750

Гостями музею були «Золотий письменник України» кандидат філологічних наук Степан Васильович Процюк у 2018 та 2020 роках; живописець, член Національної спілки майстрів народного мистецтва Надія-Любов Горак та кандидат мистецтвознавства, старший науковий працівник Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка Яким Горак у 2019 році; член НСПУ, НСЖУ, НСКУ, дослідник творчості братів Тютюнників В.М. Литвин у 2021 році. У жовтні 2019 року силами педагогічного колективу проведено розширення площі музею та завершено останню реекспозицію музею. На жаль, епідемічна ситуація в Україні стала на заваді подальшому проведенню екскурсій. Музеї Шилівського ЗЗСО могли зустрічати гостей лише під час канікул, коли наша область перебувала у «зеленій» зоні.

Марина Заставська, вчитель іноземної мови Шилівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів ім. Григорія і Григора Тютюнників.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа