Цей заголовок об’єднав у книжку збірку вибраних статей Степана Олійника, відомого цікавими історичними розвідками про боротьбу у Закерзонні Української Повстанської Армії у 40-50-х роках минулого століття за незалежність.
У книжці, яка побачила світ у видавництві «Борисфен Інтел», йдеться і про цивільний контроль силових структур. Із здобуттям незалежності у 1991 році Україна зіткнулася із складними проблемами свого державотворення. Прагнучи бачити Україну демократичною, автор приділив увагу встановленню демократичного цивільного контролю над Збройними Силами України як одного із найбільш надійних механізмів демократії, через який суспільство може контролювати силові структури та впливати на виконавчу владу.
Степан Олійник пояснює важливість такого контролю і роль цивільного міністра оборони у ньому, посилається на досвід передових країн, зокрема Сполучених Штатів. Чимало уваги також приділено системному підходу у національному оборонному плануванні, аналізу цивільно-військових відносин та їх реалізації в Україні, обов’язкам державних службовців та їхній відповідальності за ефективність дорученої роботи.
Чималий досвід автора, який здобув вищу військову освіту у командно-штабному коледжі армії США та у Національній Воєнній Академії, прослужив понад тридцять років і досягнув звання полковника, дозволив глибоко і всебічно розкрити тему.
Військова служба у США та громадсько-політична діяльність в Україні, де Степан Олійник виконував обов’язки старшого радника з питань національної безпеки Консультативно-дорадчої ради при Верховній Раді України та консультував Міністерство оборони України, співпрацював з Академією ЗС України, зумовили ефективний аналіз піднятого питання, окреслили практичні та реальні вектори розвитку.
Без сумніву, праця досвідченого фахівця стане у нагоді всім, причетним до воєнної реформи, розбудови українського війська та ефективного контролю за ним з боку громадськості.
Григорій Жибак, УІС