Виставка Золота нитка Катерини Рапай

Афіша

16 березня о 16.00 у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відбудеться відкриття виставки «Золота нитка Катерини Рапай».

Виставкова експозиція презентує близько 20 вишитих картин, виконаних змішаною технікою: гладдю, гобеленовою вишивкою, люневільським гачком, шиттям золотом, аплікацією, вишивкою бісером, паєтками тощо.

Художниця захоплюється ручною вишивкою понад 35 років та відтворює власні фантазії у композиціях на улюблені історичні та сучасні теми. Глибокі фахові знання мисткині з історії текстилю, орнаменту, костюмів, а також досвід театрального художника та реставратора стали підґрунтям для народження авторських творів – своєрідних картин, створених голкою.

Одна зі знакових виставкових робіт – картина «Мотанка», над задумом якої Катерина Рапай працювала два роки. «Я зрозуміла, що маю поєднати у своїй роботі те найдорогоцінніше, найкраще, що є в українському текстильному просторі – це килими, вишиванки, декоративні стрічки, плахти, керсетки. «Мотанку – образ старовинного та майже магічного українського символу – я створила як оберіг для України ще до початку цієї кривавої війни», – зазначила авторка.

Для довідки:

Катерина Рапай народилась у 1954 р. в м. Кзил-Орда, Казахстан, де її мати відбувала заслання як ЧСИР.

Дочка знаної художниці-керамістки Ольги Рапай-Маркіш і видатного українського скульптора Миколи Рапая.

З трьох років жила в Києві. Виховувалась у колі найвидатніших митців 1960-х рр., друзів її батьків. Закінчила українську середню школу. Навчалася в Київському державному художньому інституті. Працювала в театрах Києва та СРСР.

У 1980 р. вступила до Ленінградського інституту театру, кіно і телебачення, де захистила диплом художника-сценографа. З того часу жила в Санкт-Петербурзі з чоловіком Михайлом Ордовським, режисером кіно.

З 1991 р. займається ручною вишивкою в старовинних техніках. Заснувала  приватну золотошвейну майстерню, для якої навчала майстринь.

Багато років працювала для антикварів та колекціонерів Європи. Брала участь у низці фестивалів, виставок у різних країнах світу.

З 2014 р. мешкає у Києві.

Авторка книг «Коло Якутовичів» (2021 р.) та «Катерина Рапай. Подвійна експозиція» (2019 р). Ці видання присвячені спогадам художниці про знаний і незнаний художній Київ другої половини ХХ ст. Нариси про близьких – родину Якутовичів, Григорія Гавриленка, Сергія Параджанова і найближчих – бабусю Зінаїду Йоффе та батьків Ольгу Рапай-Маркіш і Миколу Рапая сплетені із розповіддю про власне дитинство та навчання в Художньому інституті.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа