У Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відкрилась виставка Самчиківського розпису Ольги Машевської, яка презентує близько 30 робіт художниці, серед яких – картини, хустки та посуд.
Самчиківський розпис (с. Самчики) зародився у південно-східній Волині, на межі з Поділлям. Для «Самчиківки» характерною ознакою є малюнок зубчастої форми, схожий на гобеленовий. Наказом Міністерства культури України в липні 2019 року Самчиківський розпис включено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Ольга Машевська – майстриня декоративно-прикладного мистецтва та популяризаторка Самчиківського розпису, авторка та ілюстратор книжок, арт-волонтер, керівник Зразкового художнього колективу арт-студії “Мальовничий коктейль”. Працює в центрі Дитячої та юнацької творчості Деснянського району.
«З початку вторгнення російських військ на територію України, я постійно малювала. Це як істерична, судомна відповідь на терор.
Чим страшніше було, тим більше малювала: зупинки, стінописи, укриття, картини, гільзи, снаряди … Народним мистецтвом лупасила ворога і цим створювала ілюзію безпеки для себе і для інших» – розповідає Ольга Машевська.
Мисткиня активно займається популяризацією Самчиківського розпису по всій країні та далеко за її межами. У 2018 році була учасником проєкту “Нове Життя Самчиківського розпису”, в рамках якого арт-волонтерами було розписано 10 будинків, паркани, школу, сільраду, автобусні зупинки села Самчики Хмельницької області. Переможниця Всеукраїнського конкурсу педагогічної майстерності працівників закладів позашкільної освіти 2022 «Джерело».
Під час війни, у вересні 2022 року, Ольга Машевська видала книгу “Мій роман з Самчиківкою”, яка містить більше 300 кольорових ілюстрацій. Це єдина книга-методичка про самчиківський розпис.
Виставка триватиме до 16.07.2023.