Художники із Донецька Сергій Вільгановський, Сергій Ткаченко та Олена Плахотникова презентують свою виставку під назвою «Деокупований Схід: метаморфоза і надія» 26 серпня о 19:00 в арт-хабі ТЦ Gorodok Gallery (просп С.Бандери, 23, 2 поверх). Виставка присвячена рефлексії свого досвіду війни, російської окупації, евакуації, втрати малої батьківщини. Виставка продовжиться до 6 жовтня, з 11.00 до 19.00. Вхід на виставку – безкоштовний
На виставці буде представлено 40 картин, написаних у техніці олійного живопису. Твори були написані в період з 2016 по 2023 рік і вмістили в собі рефлексію історичних подій – початок російського вторгнення 2014, окупацію сходу України, великомасштабне вторгнення 2022 – через власний досвід. Кожна картина художників несе в собі глибокий символізм, що розкладається на кілька шарів, і при цьому відгукується власними особистими асоціаціями споглядача.
У своїх картинах українські художники Сергій Вільгановський, Сергій Ткаченко та Олена Плахотнікова за допомогою художніх образів та творів не тільки відображають жахи російсько-української війни і героїчну боротьбу українського народу, а й ставлять перед українським суспільством питання та спонукають до пошуку відповідей на них.
Цією виставкою художники та організатори прагнуть продемонструвати та підкреслити єдність України у ставленні до війни та причин її виникнення, протидіяти інформаційним маніпуляціям і викривленню історії та привернути увагу до проблем вимушено переміщених осіб, які мріють про повернення окупованих людей і територій України.
“Одна річ – отримати свободу у спадок, як невіддільний атрибут повсякденного життя. І зовсім інша – коли ця свобода була вистраждана, виплакана, вичекана в окупації, коли в часи розпачу тобі здавалося, що все безповоротно втрачено, але з останніх сил ти продовжував працювати та вірити, що час звільнення неодмінно настане. На жаль, саме після таких потрясінь ми починаємо відрізняти справжні цінності від вартості інших речей, чітко розуміти причинно-наслідкові зв’язки й оберігати те, без чого не уявляємо свого подальшого життя. Можливо, ми ще не вимріяли того, якою має бути наша країна після перемоги, проте ми б’ємося за право та свободу самостійно визначати, формувати та наповнювати змістом це майбутнє. Це і є наша свобода!”, – розповідає Сергій Ткаченко про свою роботу “Свобода”, що буде представлена на виставці.
“Головний антагоніст картини – істота «Чужий» з однойменного фільму Р. Скотта. Він, як і герой кінокартини, прийшов поневолити, зробити харчовим додатком населення сусідньої держави. Він не знищує мешканців захоплених територій, він відкладає в них свою «личинку», яка харчується внутрішньою енергією людини та, поступово зростаючи, захоплює її особистість. Тримаючи скульптуру «Шахтаря» (символ Донецька), чудовисько, як тотемом вуду, керує мешканцями міста, намагаючись відібрати в них і «чорне золото», і саму душу”,- пояснює сенси своєї картини “Чужий – реалії” Сергій Вільгановський.
Ідея виставки «Деокупований Схід: метаморфоза і надія» з’явилася у митців після знайомства і початку міцної дружби. З початку російської агресії на сході України, коли Донецьк був окупований, Сергій Ткаченко був змушений з родиною переїхати до Києва. Саме тоді відбулося знайомство Ткаченка з Сергієм Вільгановським, коли він прийшов до його студії. Сергій Вільгановський став і вчителем малювання Сергія Ткаченка і його другом. У Сергія Віталійовича Вільгановського в Донецьку також залишились близькі родичі, тому тема окупованого росіянами сходу України для нього також дуже болюча. Митці почали разом працювати над виставкою, постійно осмислюючи в картинах те, що з ними відбулось і те, що вони хотіли б бачити в спільному майбутньому. Також в майстерні Вільгановського художники зустріли Олену Плахотнікову, чиє виразне мистецтво зрезонувало з їхнім. Олена вимушена була переїхати із рідного Харкова, але там досі живуть її близькі друзі і родичі, потерпаючи від російських обстрілів кожного дня. Олену запросили взяти участь у виставці з серією картин «Біля дому війна»
Перед відкриттям виставки у локації Вежа на Почайній о 17.00 пройде дискусія-обговорення «На вістрі Сходу: за горизонтом подій».
Учасники дискусії
-
Ігор Козловський, український вчений, релігієзнавець, кандидат історичних наук, письменник, громадський діяч.
-
Сергій Ткаченко, учасник виставки, художник-переселенець, громадський діяч, експерт із розвитку громад, керівник проєктів Офісу Ради Європи в Україні (Венеційська комісія). Засновник ART-HUB T-Creator.
-
Олександр Сосницький, підприємець, військовий командир
-
Модераторка – Інесса Кравченко, видавчиня, співвласниця компанії «Стан Інвест Холдинг»
Учасники будуть обговорювати питання:
-
Як подолати агресію та розпач, які заповнили серця людей, що перебувають на окупованих територіях? Чи потрібно це робити взагалі?
-
Як створити умови для формування довіри між усіма українцями?
-
Якою має бути справедливість та чи може вона бути без милосердя?
Кількість місць у локації обмежена. За бажання взяти участь, просимо зареєструватись за посиланням: https://forms.gle/DASBdTEYmC4tCCVn8
Про художників:
Сергій Ткаченко
Художник-переселенець, громадський діяч. Засновник ART HUB «T-Creator».
Близько 20 років мешкав у Донецьку, де зі студентських років займався розвитком громадського середовища. Після початку військової агресії РФ на Сході України змушений був разом із родиною переїхати до Києва. Писати картини почав саме в цей час, тому біль і страждання людей, які втратили свої домівки, часто знаходять своє відображення в його картинах.
Сергій Вільгановський
Професійний художник, арт-директор, викладач студії «Vil Ganovskiy T-Studio». Народився в м. Донецьку. Багаторазовий лауреат національних та міжнародних виставок картин, малюнків, плакатів. У Донецьку після окупації частини Донецької та Луганської областей у 2014 р. залишилися мати Сергія Віталійовича та інші близькі родичі, тому тема переселенців, окупації та війни для нього дуже близька.
Олена Плахотнікова
Олена Плахотнікова народилась у Харкові. У 2015 разом з родиною приїхала до Києва, де і почала малювати у «Vil Ganovskiy T-Studio». Після початку повномасштабного вторгнення рф до України – брати та сестри, близькі та рідні Олени, які жили у Харкові, опинились поруч з війною. Розповіді та фото рідних стали основою та поштовхом для створення серії картин «Біля дому війна», які також будуть представлені на виставці
Виставка продовжиться до 6 жовтня
Де: Київ, «Арт-хаб», ТЦ GORODOK Gallery, Київ, просп. Степана Бандери, 23, 2-й поверх.
Коли: 26 серпня – 6 жовтня 2023
Вартість: безкоштовно
Партнери події:
ТЦ GORODOK Gallery