Виставка «Червона калина Віри Павленко»

сервіз

З 26 січня 2023 року у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва розпочинає роботу виставка “Червона калина Віри Павленко”.

Виставка презентує твори декоративного розпису та фарфору заслуженого майстра народної творчості України Віри Іванівни Павленко, яка в сузір’ї майстрів петриківського розпису займає особливе місце.

У своїх творчих пошуках Віра Паленко не відступала від локального традиційного орнаменту, але робила його більш графічним і мініатюрним. Художниця майстерно вводила у свої орнаментальні композиції з пишними квітами та ягодами зображення птаха, зокрема, півня або жіночі фігури в національному вбранні.

Майстриня значно розширила традиційну петриківську гаму, будуючи свої композиції як за принципом кольорового контрасту, так і тональних розробок одного або кількох кольорів. Намічаючи чорним кольором контури малюнка, майстриня вводила його в елементи орнаменту, що створювало нові можливості для інтерпретації петриківського розпису.

Твори Віри Іванівни були окрасою багатьох виставок як в Україні, так і за її межами: в Парижі, Брюсселі, Кабулі, Лейпцигу, Токіо, Нью-Йорку та ін. Вирізнялися вони поміж орнаментальних композицій інших петриківчанок особливою ажурністю мотивів, легкістю мазків і вишуканістю у підборі тональних відтінків кольору.

37386813_1004117209748400_4141346207131762688_n

Яскрава, індивідуальна художня мова Віри Павленко, природне відчуття пропорцій, ритм кольорових співвідношень, динаміка деталей, віртуозне володіння технічними прийомами петриківського малювання при використанні традиційних орнаментальних мотивів дозволяли їй створювати художньо довершені композиції як на папері, так і на фарфорі.

37340887_1004117523081702_7199654846515904512_n

Виставка триватиме до 26 лютого 2023 року.

Адреса: вул. Лаврська, 9, корпус 2.

Народилася Віра Павленко в м. Катеринославі (тепер м. Дніпро). Юнацькі роки провела в с. Петриківці на Дніпровщині.

З юних літ, навчившись від матері Параски Павленко, художниця почала малювати традиційний петриківський орнамент, прикрашаючи ним хату, робила «мальовки» на замовлення односельців. Напередодні війни навчалася в Київському художньо-промисловому училищі.

У своїх творчих пошуках В. Паленко не відступала від локального традиційного орнаменту, але робила його більш графічним і мініатюрним.

В 1939–1941 рр. разом із сестрою Г. Павленко-Черниченко розпочинає роботу над розписами фарфорового посуду.

По війні Віра Павленко переїздить до Києва, де зі своїми односельчанками Вірою Клименко-Жуковою, Марфою Тимченко, Ганною Павленко-Черниченко починає працювати на Київському експериментальному кераміко-художньому заводі над формуванням українського стилю розписів фарфорових виробів. Продовжує плідну діяльність у галузі декоративного розпису на папері та книжкової графіки, створює розписи для текстильних виробів, виконує альфрейно-оформлювальні роботи на замовлення Управління у справах архітектури УРСР.

Унікальна, найбільш повна колекція творів художниці зберігається в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва й охоплює всі періоди її творчості із середини 1930-х рр. по 1980-ті рр., нараховуючи близько 200 графічних панно та понад 100 фарфорових виробів – сервізів, ваз і блюд.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа