Виставка “…Але будуть відроджені у славі і силі” відкрилася у Трапезній палаті Національного заповідника “Києво-Печерська лавра”

345046135_194446636807383_1114086289824703576_n

Виставка розповідає про храми України, знищені та понівечені внаслідок повномасштабного російського вторгнення. За понад рік повномасштабної війни російські окупанти зруйнували чи пошкодили 415 храмів та капличок різних конфесій, повністю знищили сотню сакральних споруд.

Олександр Ткаченко, міністр культури та інформаційної політики
Ворог, стріляючи в наші храми, стріляє в Бога, незважаючи на віросповідання. Сто з цих храмів зруйновано повністю. Ми, безперечно, їх відбудуємо, але нам важливо зафіксувати те зло, яке чинять із храмами України російські агресори”.

Храми як матеріальне свідчення української духовності московити руйнують цілеспрямовано й систематично. Вони переслідують служителів і вірян усіх релігій та конфесій. Предстоятель Української православної церкви зазначив, що російське зло, яке спричинило руйнування українських храмів, неодмінно буде покарано. Адже добро та правда врешті завжди перемагають.

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній, Предстоятель Православної церкви України
“Триває страшна війна, яка забирає повсякденно цвіт української нації, наших героїв, мирних мешканців і дітей. Також потерпають і храми. Ця виставка покликана засвідчити, що зло неодмінно буде покарано. Справедливий мир в Україні запанує тільки тоді, коли ми здобудемо повну перемогу, коли ми остаточно виженемо окупанта з нашої української землі. І правда перемагає, добро перемагає, життя перемагає – світло перемагає темряву. Ми пройдемо ці випробування, і вони зроблять нас іще сильнішими духовно та витривалішими”. 

Під вогнем окупантів опиняються як новозбудовані осередки релігійного життя, так і пам’ятки архітектури, історії та мистецтва. Найбільше монастирів, церков, мечетей і синагог зруйновано у Донецькій, Луганській, Харківській, Київській, Херсонській та Запорізькій областях.

Ігор Пошивайло, генеральний директор Національного музею Революції Гідності, координатор Штабу порятунку спадщини (HERI)
“Ця виставка – про реальність і є дуже символічною, бо її відкрито у Трапезній палаті найбільшої святині України, в сакральному просторі, який дерусифіковано сьогодні, у просторі, який намагалися знищити свого часу комуністи й нацисти. Ця виставка – не лише про втрачені, пошкоджені, сплюндровані релігійні об’єкти, вона ще й про причини цієї війни, про боротьбу українців за власну історичну пам’ять, культурну ідентичність, релігійну свободу. Ми показуємо цю виставку, щоб не лише зафіксувати злочини, а й іще щоб кожен більше та більше усвідомлював цінність нашої духовної свободи й потребу об’єднуватися”.

Надважливо фіксувати всі злочини рашистів, тож фрагменти понівечених храмів стають цінними музейними експонатами. Промовисті свідчення цих злочинів із перших днів деокупації українських територій збирають в експедиціях українські музейники.

Оксана Янковенко, головний зберігач Національного музею історії України у Другій світовій війні
“Проєкт дає змогу саме оригінальними предметами показати злочини російської агресії проти нашої культурної та духовної спадщини. Попри те, що російські окупанти нищать наші храми, вони ніколи не зможуть знищити нашу віру”.

Максим Остапенко, виконувач обов’язків генерального директора Національного заповідника “Києво-Печерська лавра”
“На виставці ми можемо доторкнутися до тих унікальних пам’яток, які знищуються російською агресією. І я вдячний усім працівниками культури, які долучилися до експедиційних досліджень із пошуку та збереження свідчень про російську агресію та знищення культурної спадщини. Кожна експедиція – це ризик, та музейники сьогодні на передньому краї боротьби за культуру й духовність”. 

Триватиме виставка “…Але будуть відроджені у славі і силі” впродовж року.
Умови відвідування – вартість входить в єдиний квиток відвідування заповідника.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа